لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

مهدی کروبی: هرگز بر سر حقوق ملت معامله نخواهم کرد


مهدی کروبی روز سه شنبه در دیدار با جمعی از چهره‌ های برجسته و نخبگان سیاسی کشور از جمله رهبران برخی از احزاب اصلاح‌ طلب گفت: «گرچه امروز روزنامه‌ها را توقیف، سایت‌ها را فیلتر و بسیاری از عزیزان را زندانی کرده و دفاتر احزاب از جمله دفتر حزب اعتماد ملی و حتی دفتر شخصی مرا بسته ‌اند، گرچه به اتومبیل بنده تیراندازی کرده‌اند و برخی هر روز خط و نشان می‌کشند و انواع اهانت‌ها را نثار بنده و آقای موسوی وملت بزرگوار ایران و سخنان ما را تحریف می‌کنند، ولی با قاطعیت می‌گویم که من هرگز بر سر حقوق ملت معامله نخواهم کرد».

مهدی کروبی این موضوع را روز سه شنبه در جلسه ای در تهران و پس از آن عنوان کرد که روز دوشنبه حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، چهره شاخص اپوزیسیون در ایران به صدای آمریکا گفت پدرش در تازه ترین موضع گیری خود، محمود احمدی نژاد را به عنوان رئیس دولت ایران به رسمیت می شناسد.

این اعلام حسین کروبی، از سوی برخی تحلیلگران به منزله تغییری در موضع مهدی کروبی، روحانی منتقد نظام که نقش پررنگی در تظاهرات عظیم مردمی علیه انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در ریاست جمهوری داشت، تلقی شده است.

مهدی کروبی پیشتر همراه با میرحسین موسوی، دولت دهم به ریاست محمود احمدی نژاد را «نامشروع» و انتخابات دهم ریاست جمهوری را «تقلبی» خوانده بود.

حسین کروبی می گوید پدرش تصمیم گرفت محمود احمدی نژاد را به عنوان «رئیس دولت» به رسمیت بشناسد زیرا سمت او از سوی رهبر جمهوری اسلامی به وی تنفیذ شده است.

سخنان آقای کروبی در حالی ابراز می شود که روز دوشنبه زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی دیگر نامزد معترض به انتخابات ریاست جمهوری، در پاسخ به این سوال روزنامه اینترنتی «روزآنلاین» که این روزها شایعاتی درباره سازش پشت پرده آقایان موسوی و کروبی و خاتمی مطرح است و سخنان اخیر آقای کروبی درباره به رسمیت شناختن محمود احمدی نژاد به ریاست دولت و تعبیر از این وقایع به عنوان «سازش های پشت پرده» گفت: «به هیچ وجه چنین چیزی نیست و سازشی در کار نیست». خانم رهنورد به روزآنلاین گفت: «میخواهم بر این نکته تأکید کنم که نه دولت احمدی نژاد را به رسمیت می شناسیم و نه پشت پرده سازش می کنیم».

مهدی کروبی در سخنان روز سه شنبه خود آرای به امانت ریخته شده مردم در صندوق های رأی را «یکی از بزرگ‌ ترین حقوق ملت» خواند و گفت: «من تا پایان راه در کنار ملت خواهم بود و برای برگزاری انتخابات آزاد و رفع موانع موجود خواهم کوشید و به زودی مواضع تفصیلی خود را درباره آرمان‌ های انقلاب اسلامی و دفاع از حقوق مردم و ضرورت برگزاری انتخابات آزاد به اطلاع ملت شریف و بزرگوار ایران خواهم رساند.»

دبیرکل حزب اعتماد ملی در ادامه با اشاره به مسائل مربوط به انتخابات گفت: «هر قدر که زمان می‌ گذرد، اعتقاد من به دستکاری گسترده در انتخابات اخیر مستحکم ‌تر می‌شود‌ زیرا هر روز اطلاعات جدیدی به دست ما می‌رسد که واقعا موجب تأسف است که چگونه عده ‌ای با آرای مردم که امانت آنان در دست مسؤولان است، این‌ گونه برخورد کردند».

کروبی در ادامه با اشاره به حوادث پس از انتخابات، بار دیگر گفت: «مگر این مردمی که بعد از انتخابات به ‌صورت خودجوش به صحنه آمدند، چه می‌ گفتند و چه می ‌خواستند؟ ‌مگر آن سه میلیون نفری که بدون هیچ ‌‌گونه تبلیغات و اطلاع‌ رسانی از میدان امام حسین تا میدان آزادی با سکوت خویش فریاد زدند، چه می‌خواستند؟ آیا جواب مردمی که این‌ گونه نجیبانه به صحنه آمدند، باتوم، گاز اشک ‌آور و گلوله بود؟ آیا جواب جوانان عزیز ما که در چارچوب نظام می‌گفتند، «رأی ما کو؟» خشونت، کهریزک و کشته شدن در این بازداشتگاه‌ها بود؟»

مهدی کروبی با انتقاد شدید از برخورد «غیرصادقانه» با مردم گفت: «باید به مسؤولان این فجایع گفت چگونه انتظار دارید مردم ادعای یک ‌طرفه شما را درباره نتیجه انتخابات بپذیرند در حالی که شما درباره بدیهیات این ‌گونه دروغ می‌گویید؟ مگر برخی از شما با کمال بی‌ شرمی نمی‌گفتید این جوانان عزیز بر اثر مننژیت جان خود را از دست داده‌اند و اگر فریادهای این‌ جانب و تلاش‌های آقای موسوی و حضور ملت عزیز ایران در صحنه نبود، شما هرگز به وقوع این قتل‌ها اعتراف نمی‌کردید.»

مهدی کروبی، از جمله چهره های شاخص و فعال در زمینه افشاگری و جمع آوری اطلاعات درباره زندانیان بازداشتگاه کهریزک بود که به شکل جدی مسئله قتل، شکنجه و تجاوز به زندانیان زن و مرد در این بازداشتگاه را دنبال کرد.

دبیرکل حزب اعتماد ملی ضمن اظهار نظر درباره وضعیت «نابسامان» اقتصادی کشور و تضعیف جایگاه ایران در عرصه بین ‌الملل و اظهار تأسف از محدودیت های ایجاد شده برای مراجع تقلید، علما، اساتید دانشگاه، دانشجویان و برخورد‌های بی ‌سابقه با مردم گفت: «در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی قرار داریم و من بر خود وظیفه می‌دانم که یاد شهیدان به خون خفته انقلاب اسلامی و رهبر بزرگوار این انقلاب باشکوه را گرامی بدارم».

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو کاندیدای معترض به انتخابات ریاست جمهوری، پس از انتخابات مناقشه برانگیر خرداد ماه گذشته، اعلام کردند که در انتخابات تقلبی گسترده صورت گرفته است.

تظاهرات مردمی به دنبال این رویدادها نیز به شدیدترین و گسترده ترین تظاهرات اعتراضی و نا آرامی های مردمی در سی سال گذشته و پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تبدیل شد.

XS
SM
MD
LG