لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

گزارش: رفراندوم: راهگشا یا راه بند؟


مهدی کروبی یکی از نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران ۱۱ روز پس از مراسم ۲۲ بهمن با انتشار بیانیه ای از دولت خواسته است برای برون رفت از بحران، برگزاری رفراندوم را بپذیرد. مهدی کروبی هفته گذشته پس از آن که با میرحسین موسوی، دیگر نامزد معترض به نتیجه انتخابات دیدار کرد، قول داده بود که به زودی بیانیه ای در مورد ۲۲ بهمن صادر خواهد کرد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد اصلاح طلب و معترض به نتیجه انتخابات در ۸ ماه گذشته و در غیاب مطبوعات اصلاح طلب و محدودیت های رسانه ای، دیدگاه های خود را در قالب بیانیه و حتی در صورت لزوم مصاحبه های ویدیویی از طریق فضای مجازی پخش کرده اند. بیانیه هایی که اغلب پس از حوادثی مهم منتشر شده اند.

پس از برگزاری مراسم ۲۲ بهمن که هنوز نقد آن از سوی هر دو جناح دولتی و اصلاح طلب ادامه دارد افکار عمومی در انتظار انتشار دیدگاه های دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات بود. کسانی که در دیدار هفته گذشته خود قول دادند که به زودی با هواداران خود سخن خواهند گفت. روز دوشنبه سوم اسفند مهدی کروبی بیانیه خود را در این باره صادر کرد و از حکومت خواست تا به معترضان اجازه دهد طبق قانون اساسی تظاهرات کنند. مهدی کروبی در بیانیه خود با قدردانی از حضور مردم گفته است که راهپیمایی ۲۲ بهمن در حالی برگزار شد که نیروهای نظامی و امنیتی تهران را به پادگان تبدیل کرده بودند و با هر حرکت و نشانه ای از عدم موافقت با وضع موجود به شدت برخورد می شد و آن را خفه می کردند. وی تاکید کرده که اگر حضور مردم نبود این راهپیمایی بی رمق به رژه یگان های نظامی و امنیتی تبدیل می شد. مهدی کروبی گفته است شما مردم شهید داده، راضی به سرپوش گذاشتن بر روی جنایات کهریزک و مجتمع سبحان و خوابگاه های دانشجویی و بی حرمتی به مراجع نیستید و حضور شما در ۲۲ بهمن تاییدی بر آن جنایات نبوده است.

وی در ادامه با تاکید بر این نکته که حضور مردم در این مراسم قابل تحلیل نیست مگر آن که صف آرایی های دو گرایش عمده در این تظاهرات، مستقل از هم نمایش داده و ارزیابی شود، برای برون رفت از بحران، دو پیشنهاد ارائه کرده است. مهدی کروبی می گوید بر اساس حق مسلم مردم، طبق اصل ۲۷ قانون اساسی، مجوز بدهند که در میدانی از تهران یک راهپیمایی از طرف ما برگزار شود تا وزن اقلیت و اکثریت مشخص شود. امنیتش را هم خودمان تامین می کنیم و شعار ساختار شکن هم نخواهیم داد. پیشنهاد دوم آقای کروبی برگزاری یک رفراندوم بر اساس اصل ۵۹ قانون اساسی است تا به تعبیر وی به حاکمیت شورای نگهبان به عنوان نظارت استصوابی که رای مردم را نشانه گرفته است، پایان دهد. این بیانیه تصریح کرده که نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم نشان داد که تنها یک رفراندوم می تواند راهگشا باشد.

XS
SM
MD
LG