لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

ادامه حبس مهدی کروبی در خانه ای دیگر


ادامه حبس مهدی کروبی در خانه ای دیگر
ادامه حبس مهدی کروبی در خانه ای دیگر

فرزند مهدی کروبی می گوید ماموران امنیتی، این چهره مخالف دولت را به ساختمان جدیدی برای تحمل «باقیمانده زمان نامعلوم حبس» منتقل کرده اند. انتقال آقای کروبی درحالی صورت گرفته که قرار شده بخشی از اجاره ماهانه این زندان خانگی جدید، توسط خانواده کروبی پرداخت شود.

محمدتقی کروبی ، فرزند مهدی کروبی در سایت شخصی اش خبرداده که مهدی کروبی به خانه ای جدید منتقل شده است.

فرزند آقای کروبی می گوید هرچند محل حبس خانگی پدرش تغییر کرده اما ماموران اجازه نداده اند فاطمه کروبی همسر آقای کروبی در کنار او باشد.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی ، دو نامزد انتخابات گذشته ریاست جمهوری هستند که به همراه همسران شان ، از بهمن سال گذشته در حبس خانگی بسر می برند. آخرین ارتباط این دو با مخالفان به ۲۵ بهمن سال گذشته بر می گردد.

با آغاز اعتراضات در تونس و مصر، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بیانیه ای خواستار حضور مردم ایران برای همراهی با مردم این کشورها شدند.

در ۲۵ بهمن تظاهراتی حامیان موسوی و کروبی در تهران و چند شهر دیگر برگزار شد که با واکنش تند مسوولان جمهوری اسلامی روبرو شد و حتی برخی نمایندگان مجلس خواستار اعدام موسوی و کروبی شدند. بعد از این رویداد بود که مقامات امنیتی این دو چهره مخالف دولت و همسران شان را در منازل شان زندانی کردند؛ روندی که تاکنون ادامه یافته است.

نه ماه از بازداشت خانگی رهبران مخالف دولت در ایران می گذرد
نه ماه از بازداشت خانگی رهبران مخالف دولت در ایران می گذرد

به نوشته سایت سحام نیوز ، حضورماموران در منزل کروبی که در یک مجتمع مسکونی واقع شده ، برای همسایگان مزاحمت ایجاد کرده بود و به همین دلیل خانواده کروبی خواستار انتقال او به منزلی در جماران شدند که با مخالفت مقامات امنیتی روبرو شد. به جای آن، ماموران یکصد روز مهدی کروبی را به یک آپارتمان اداری کوچک منتقل کردند.

به گفته خانم کروبی ، به علت کمبود فضا و نداشتن هواخوری ، مهدی کروبی با مشکلات تنفسی روبرو شد و در آخرین ملاقات با همسرش ، او هر ازچندگاهی از ماسک اکسیژن استفاده کرد.

محل جدید حبس خانگی مهدی کروبی در یک مجتمع سه واحدی در محله شمیران تهران قرار دارد.

خانواده کروبی بخشی از اجاره این خانه را پرداخت می کند و وزارت اطلاعات هم بخش دیگر اجاره را بابت حضور ماموران اش بر عهده گرفته. فاطمه کروبی ماه گذشته در نامه ای به رییس قوه قضاییه نوشته بود بدعتی جدید شکل گرفته که حکومت جمهوری اسلامی ، هزینه زندان را بر عهده خانواده زندانی گذاشته است.

زندان خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی در حالی به نهمین ماه رسیده که تا کنون هیچ دادگاهی برای رسیدگی به جرایم احتمالی آنها تشکیل نشده و تنها برخی مسوولان از مجرم بودن آنها سخن گفته اند.

بنظر می رسد بخشی از فشارها بر موسوی و کروبی برای منصرف کردن آنها از مخالفت با دولت است اما این دو چهره منتقد حکومت تا کنون اعلام کرده اند هنوز بر سر عهدی که با مردم داشته اند ، وفادار هستند و از حقوق مردم کوتاه نمی آیند.

XS
SM
MD
LG