لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

دادگاه لاهه رسيدگی به يازده مورد اتهام ارتکاب جنايت جنگی و دو مورد اتهام نسل کشی عليه رادوان کاراجيج را آغاز کرد


چهارماه پيش دادگاه بررسی جنايات جنگی سازمان ملل مستقر در لاهه جلسات دادگاه را به تعويق انداخت تا رادوان کاراجيج رهبر پيشين صربهای بوسنی که به اتهام نسل کشی مسلمانان بوسنی در سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ بازداشت و تحت محاکمه قراردارد فرصت دفاع از خود را بيابد.

روز دوشنبه و پس از آمادگی کاراجيج برای دفاع از خود، دادگاه لاهه بار ديگر بررسی اتهامات وی را آغاز کرد. رادوان کاراجيج گفت «من از ملت مان و آرمانهايمان دفاع می کنم. اين تنها هدف والايی ست که مرا قادر ساخته است از خود و ملتم دفاع کنم. زيرا پرونده خوبی بازشده است. ما شاهدان و مدارک خوبی داريم.»

اما بازپرسان دادگاه لاهه می گويند«کاراجيج در آن زمان در پی ايجاد يک صربستان بزرگتر شامل بخشهايی از بوسنی هرزگوين و پاکسازی نژادی از جمله کرواتها و مسلمانان بود. اما کاراجيج در اين دادگاه مدعی شد هدف جنگی او مبارزه با مسلمانانی بود که درپی ايجاد يک حکومت اسلامی در بوسنی بودند.»

دادستانی دادگاه لاهه کاراجيج را در يازده مورد ارتکاب جنايت جنگی و دو مورد نسل کشی متهم کرده است که در يکی از اين نسل کشی ها بيش از هشت هزار شهروند مسلمان بوسنی کشته شدند.

همزمان با روند دادگاه شماری از خانواده های قربانيان آن واقعه بيرون ساختمان دادگاه در لاهه گرد آمده و درباره عملکرد رادوان کاراجيج بعنوان رهبر صربهای بوسنی افشاگری کرده خواهان محکوميت او شدند.

مادر يکی از قربانيان گفت «پس از ۱۵ سال هنوز او از کارش دفاع می کند. اما او همچنان همان جنايتکار جنگی ست که پيش از اين بود.»

يکی ديگر از مادران می گويد «دشوار است سخن گفتن درباره دادگاهی که همزمان با روز استقلال ما برگزار شده است.»

مقامات دادگاه جنايات جنگی لاهه می گويند پس از آن که دفاعيات رادوان کاراجيج به پايان رسيد، شاهدان در دادگاه حضور خواهند يافت و چنانچه اتهامات وی به اثبات برسد، رادوان کاراجيج به اتهام کشتار جمعی به زندان ابد بدون بخشش محکوم خواهد شد.

در همين حال خبرگزاری ها گزارش کردند اويپ گانيک ۶۳ ساله از همدستان نزديک کاراجيج و رييس جمهوریِ پيشين بوسنی دوشنبه شب در فرودگاه هيتروی لندن شناسايی و دستگير شد.

XS
SM
MD
LG