لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

گزارش: ده ها نفر در نا آرامی های شهر کراچی کشته شدند


بنا به گزارش مقامات پاکستانی دست کم ۴۵ نفر در ناآراميهای روز سه شنبه در کراچی کشته شده اند و اکنون بيم بروز بی ثباتی بيشتر در پاکستان ميرود.

درگيری ها پس از آن روی داد که يکی از اعضای يک حزب عمده سياسی در قطب اقتصادی شهر کراچی به ضرب گلوله کشته شد. دهها اتومبيل و خود رو و مغازه ها و پمپ بنزين در کراچی به آتش کشيده شدند و نيروهای امنيتی برای کنترل شهر به کلنجار افتادند.

روز دوشنبه هنگامی که رضا حيدر يک قانونگذار منطقه ای در مسجدی در نظيم آباد کراچی بود بهمراه محافظ خود مورد اصابت گلوله قرارگرفت و ترور شد.

به نوشته روزنامه های کراچی تحقيقات پليس نشان ميدهد که دو تن سوار بر موتورسيکلت و اتومبيلی با سرنشنيان مسلح در پی آنها ظاهر شده و رضا حيدر و محافظ او را به گلوله بستند. وآنگاه همزمان با انتقال اجساد اين دو به بيمارستان، شهر به نا آرامی و هرج و مرج کشيده شد و اغتشاشات به کشته شدن ۴۵ تن منجرگرديد.

بلافاصله نا آراميها و اغتشاش به اطراف و شهرحيدر آباد نيز گسترش يافت و پليس از مردم خواست در منازل خود باقی بمانند.

مقامات بيمارستان نيز اعلام کردند که ۸۰ نفر هم که بر اثر اصابت گلوله زخمی شده اند و در بيمارستان مورد مداوا قرار گرفتند.

بندر عمده کراچی دومين شهر بزرگ و محل بانک مرکزی پاکستان ومرکز بازار پولی و اقتصادی آن کشور است و رويداد چنين خشونتی ترس از بی ثباتی در کراچی و کوچ طالبان بسوی آن شهر پس از عمليات ارتش پاکستان عليه مقر آنها در شمال شرق را افزايش داده و زنگهای هشدار را به صدا در آورده است. شهر وندان کراچی نيز از نگرانی خود در اين باره و گسترش اين تهديدها به شهرهای حيدر آباد و نواب شاه سخن ميگويند.

از ژونُن گذشته تا کنون به گزارش رسانه ها ۱۰۲ تن از فعالان احزاب سياسی و مذهبی در حملات طرح ريزی شده کشته شده اند و رضاحيدر نماينده جنبش متحده قومی بود که پايگاه قوی در کراچی دارد و با حزب ملی عوامی در رقابت هستند. و با آنکه اين دوحزب بخشی از انُتلاف دولت حاکم هستند ولی در چند ماه گذشته با يکديگر درگيرشده اند. اکنون در شهرکراچی تجارت و فعاليت تعطيل است و افراد پليس و تکاوران ارتش امنيت شهر را در دست دارند.

XS
SM
MD
LG