لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

تفهیم اتهام سه عضو «کانون نویسندگان ایران» در دادسرای اوین با شکایت وزارت اطلاعات دولت روحانی


از راست:‌ کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی
از راست:‌ کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی

سه نفر از اعضای کانون نویسندگان ایران با احضار به دادسرای اوین، برای دومین بار درباره یک پرونده‌ تفهیم اتهام شدند و بر قرار کفالت آن‌ها هم افزوده شد.

«رضا خندان مهابادی»، «کیوان باژن» و «بکتاش آبتین» سه عضو کانون نویسندگان هستند که روز شنبه ۱۲ آبان به دادسرای زندان اوین احضار شدند.

صفحه فیس‌بوک کانون نویسندگان ایران نوشت که در بازپرسی جدید اتهام‌های «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا» به اتهام‌های قبلی آن‌ها افزوده شد. همچنین قرار کفالت هر سه آن‌ها از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

این سه تن مرداد ماه امسال نیز بابت همین پرونده احضار و اتهام «تبلیغ علیه نظام» به آن‌ها تفهیم شده بود.

رضا خندان گفته است که براساس «استنباط» آن‌ها از سخنان بازپرس پرونده این بوده که افرادی «اتهام تبلیغ علیه نظام را برای ما کافی ندانسته و خواهان برگشتن پرونده به بازپرسی و تفهیم اتهام مجدد» شده‌اند. به گفته او هر سه آن‌ها با اشاره به این‌که اتهام‌های مربوط «هیچ مصداق» ندارد، خواستار «ارائه دلیل و مدرک برای این اتهام‌ها» شده‌اند.

خندان و باژن از اعضای هیات دبیران و بکتاش آبتین از بازرسان کانون نویسندگان ایران هستند. کانون نویسندگان ایران یک نهادغیردولتی است که پیش از انقلاب سال ۵۷ تاسیس شد، اما پس از انقلاب اجازه فعالیت قانونی پیدا نکرد.

شاکی پرونده این سه عضو کانون نویسندگان، وزارت اطلاعات است. پرونده آن‌ها اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ باز شد وآبتین، خندان و باژن از آن زمان بارها برای بازجویی درباره دو اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار نشریه غیر قانونی» احضار شده‌اند.

وب‌سایت هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، خبر داده است که بکتاش آبتین خردادماه امسال هم در پرونده‌ای دیگر به اتهام «تبلیغ برای نظام» به پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده و در سال ۱۳۹۴ هم «به دلیل فیلم‌ها، عضویتش در کانون نویسندگان و شرکت در اعتراضات خیابانی سال ۸۸ طی سه روز متوالی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازجویی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG