لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۶

حمله کامران دانشجو به توافق هسته ای و وزارت علوم روحانی


کامران دانشجو، وزیر دولت محمود احمدی نژاد، در مراسم نماز جمعه تهران، از توافق اولیه هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی، وزارت علوم دولت حسن روحانی و محمد خاتمی انتقاد کرد، و از کارنامه وزارت خود دفاع کرد.

کامران دانشجو به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران سخنرانی کرد.

وزیر دولت محمود احمدی نژاد روز جمعه درباره توافق اولیه اتمی ایران و شش قدرت جهانی گفت: «چه تفاهمی است که هر دو طرف آمریکایی و ایرانی تفسیر و برداشت خودشان را از آن دارند؟»

او با اشاره به آزاد شدن بخشی از منابع مالی ایران در بانک های خارجی در ازای کاهش غنی سازی اورانیوم گفت: «پولی که می خواهند به ما بدهند، سانتریفیوژها و نفت از داشته های ملت خودمان است، چرا باید همه را روی میز مذاکره بگذاریم.»

وزیر دولت محمود احمدی نژاد گفت نتیجه سیاست های هشت سال دوران اصلاحات - دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی - «خارج شدن دانشگاه از ماموریت اصلی خود» بود.

او گفت انتظار از جنبش دانشجویی این است که برای «قوام نظام» باشد، «در طول ۸ سال دوره اصلاحات که برخی مسئولان نیز در آن حضور داشتند، سعی شد تا دانشگاه و جنبش دانشجویی در تقابل با نظام نشان داده شود.»

کامران دانشجو همچنین درباره مسوولان جدید وزارت علوم و بازگشت شماری از استادان به دانشگاه ها گفت: «اگر اهالی فتنه در دانشگاه مسئولیت داشته و اساتید آن ضد دین باشند آیا ملت می‌تواند سرنوشت خود را به آن بسپرد؟» او گفت: «نباید اجازه دهیم اهالی فتنه درون دانشگاه نفوذ کنند که اگر چنین شود پشیمان خواهیم شد.»

محافظه کاران در ایران از عنوان فتنه برای حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ استفاده می کنند.

کامران دانشجو همچنین وجود «جو امنیتی» در محیط های دانشگاه در دوران خود را رد کرد و گفت: « آنها می گویند فضای امنیتی در دانشگاه وجود دارد؛ آیا در یک فضای امنیتی می شود ۱۵۰ هزار مقاله و سند علمی تولید کرد؟»

در دوران وزارت کامران دانشجو، استادان زیادی از دانشگاه اخراج و دانشجویان زیادی نیز از تحصیل منع شدند.

جعفر توفیقی، سرپرست سابق وزارت علوم، شهریور ماه سال جاری گفت حدود ۵۰۰ دانشجوی ستاره دار و استاد بازنشسته به کمیته ای که برای رسیدگی به شکایت آنها تشکیل شده، مراجعه کردند.

از دیگر اقدامات کامران دانشجو، تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها بود که مورد اعتراض دانشجویان و استادان دانشگاه ها قرار گرفته بود.

رضا فرجی دانا، وزیر جدید علوم، سومین گزینه حسن روحانی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود که توانست از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد. اما نمایندگان محافظه کار مجلس او را تهدید به استیضاح کرده اند.

این هفته زهره طبیب زاده، نماینده مجلس از رضا فرجی دانا به خاطر «بازگشت دانشجویان بهایی» به دانشگاه ها سوال کرده است. خبرگزاری های ایران نوشته اند خانم طبیب زاده از پاسخ های وزیر قانع نشده و قرار است جلسه توضیحات وزیر علوم در این باره ادامه یابد.

دفاع کامران دانشجو از کارنامه دوران وزارت خود در شرایطی صورت می گیرد که محمود احمدی نژاد نیز پس از گزارش صد روزه حسن روحانی، خواستار مناظره با او شد و انتقادات حسن روحانی از دولت خود را رد کرد.
XS
SM
MD
LG