لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

رقابت‌ نزدیک دموکرات‌ها؛ سناتور «کامالا هریس» از «جو بایدن» حمایت کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مخالفان از صحنه خارج شده جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، یکی پس از دیگری پشت کارزار انتخاباتی او برای ریاست جمهوری آمریکا صف می‌کشند. بایدن سه شنبه در انتخابات درون حزبی دموکرات ها در شش ایالت دیگر با سناتور برنی سندرز رقابت خواهد کرد.

سناتور کامالا هریس از ایالت کالیفرنیا که ماه دسامبر از رقابت ها کنار رفته بود، روز یکشنبه رسما حمایت خود از جو بایدن را اعلام کرد و گفت احساس می کند بایدن بهترین فرد آماده «برای هدایت آمریکا در این دوران پر فراز و نشیب است.»

از هریس اغلب به عنوان یکی از گزینه ها برای نامزدی معاونت ریاست جمهوری بایدن یاد می شود.

کامالا هریس ششمین رقیب انتخاباتی پیشین بایدن است که از نامزدی او برای ریاست جمهوری رسما حمایت می کند. پیت بودجج، شهردار پیشین ساوت بند در ایالت ایندیان، و سناتور ایمی کلوبشار از ایالت مینه سوتا، پیش از انتخابات «سه شنبه بزرگ» در ۱۴ ایالت، به نفع جو بایدن کنار رفتند. مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک، پس از شکست در ۱۴ ایالت، با وجود صرف بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برای تبلیغات انتخاباتی، رسما از بایدن حمایت کرد.

بایدن از هریس به عنوان چهره ای سیاسی که تمام دوران کار حرفه ای اش را وقف مبارزه برای فراموش‌شدگان کرده است، تمجید کرد.

در مقابل جسی جکسون، از رهبران جنبش حقوق مدنی، از سناتور سندرز حمایت کرد و گفت: «به استثناء بومیان آمریکا، آمریکایی های آفریقایی تبار بیش از دیگران به لحاظ اجتماعی و اقتصادی عقب هستند و نیازهای ما معتدل نیست. مردمی که بیش از حد پشت سر مانده اند نمی توانند با انتخاب راه میانه این فاصله را جبران کنند.»

جکسون تاکید کرد: «مترقی ترین راه اجتماعی و اقتصادی بهترین فرصت برای جبران است و سناتور برنی سندرز نماینده مترقی ترین راه است.»

روز سه شنبه، بایدن و سندرز در ایالت میشیگان به رقابت خواهند پرداخت. میشیگان قطب خودروسازی ایالات متحده است؛ ایالتی که در رقابت های این هفته بیشترین شمار نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات را دارد. بنا بر پیش بینی یک وبسایت معتبر سیاسی بایدن ۶۹ نماینده و سندرز ۵۶ نماینده از ۱۲۵ نماینده مقید این ایالت را کسب خواهند کرد.

سندرز شانس پیروزی بیشتری در ایالت واشنگتن با ۸۹ نماینده دارد. در نظرسنجی ها، بایدن در دو ایالت میزوری و میسیسیپی از سندرز در پیش است. این دو رقیب در ایالت های آیداهو و داکوتای شمالی رقابتی شانه به شانه دارند.

بایدن و سندرز در ۱۵ مارس با یکدیگر مناظره خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG