لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

گزارش: فردای نا گفته های کهریزک فرا رسیده است؟


یک هفته پس از آن که پایگاه اطلاع رسانی الف وابسته به احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن گزارش کمیته حقیقت یاب مجلس درباره بازداشتگاه کهریزک و کوی دانشگاه خبر داد و سعید مرتضوی دادستان سابق تهران را به عنوان متهم ردیف اول معرفی کرد. کاظم جلالی سخنگوی این کمیته تاکید کرد اخبار منتشر شده صحت ندارد و گزارش روز یکشنبه قرائت خواهد شد.

سایت های اینترنتی مدت هاست در غیاب روزنامه ها نقش سخنگویان جناح ها و حتی برخی فعالان سیاسی را به عهده گرفته اند. در ایرانی که طی ۷ ماه گذشته در صدر اخبار جهان قرار گرفته و انتشار اطلاعات با دشواری جدی مواجه است تنها می توان امیدوار بود که در مواردی اختلاف سلیقه در جناح دولتی به انتشار اخبار کمک کند.

هفته گذشته در بازداشتگاه کهریزک که شاید پرونده اش در تاریخ جمهوری اسلامی به یک حادثه تبدیل شود، چنین اتفاقی رخ داد. مجلس شورای اسلامی پس از افشای جنایت در این بازداشتگاه، کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی این پرونده تشکیل داد. چندین ماه است که گفته می شود گزارش نهایی شده و آماده قرائت در جلسه غیرعلنی مجلس است اما اعمال نفوذ برخی متهمان با نفوذ پرونده از جمله سعید مرتضوی دادستان سابق تهران مانع از قرائت و انتشار آن شده است. هفته گذشته سایت الف که از سوی احمد توکلی نماینده اصول گرای تهران و رییس مرکز پژوهش های مجلس مدیریت می شود به شایعه ها پایان داد و در خبری به نقل از این گزارش سعید مرتضوی را متهم ردیف اول پرونده بازداشتگاه کهریزک اعلام کرد. بازداشتگاهی که در نا آرامی های پس از انتخابات ۳ دانشجو به نام های امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی در اثر شکنجه در آن کشته شدند. این بازداشتگاه پس از افشای این جنایت از سوی روزنامه ها تعطیل شد.

اما ۴ ماه بعد دکتر رامین پوراندرجانی پزشک وظیفه کهریزک و یکی از شاهدان اصلی این پرونده به طرز مشکوکی در آسایشگاه نیروی انتظامی درگذشت. اکنون پس از گذشت نزدیک به ۵ ماه از حادثه ای که برخی ناظران و شواهد موجود آن را جنایتی سازمان یافته علیه معترضان قلمداد می کنند، کاظم جلالی مخبر کمیته حقیقت یاب مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مهر گفته است که این گزارش نهایی شده و روز یکشنبه در مجلس قرائت خواهد شد. وی پیش از این به خبرگزاری ایلنا گفته بود که تا کنون گزارشی در این باره در مجلس قرائت نشده و برخی فضا سازی ها اخلاقی نیست. جلالی که اکنون از قوه قضاییه به دولت رفته و ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به عهده گرفته است در این گفتگوها به نام کسی اشاره ای نکرده اما به نظر می رسد که منظور از فضا سازی اشاره به اخبار سایت الف است که از مرتضوی نام برده بود.

در ماه های گذشته هم خبرهایی درباره موعد قرائت این گزارش منتشر شد اما هرگز به آن عمل نشد و به روزی دیگر موکول شد و شاید امروز همان فردایی است که برای افشای ناگفته های کهریزک فرا رسیده است.

XS
SM
MD
LG