لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۵۶

آیا کهریزک قصه فراموش شده ای است؟


آیا کهریزک قصه فراموش شده ای است؟

وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران با سرکوب های گسترده همراه شد. معترضان به نتیجه انتخابات در خیابان ها بازداشت و یا کشته شدند که هنوز آمار دقیقی از آن در دست نیست. بسیاری به زندان افتادند که پس از ۶ ماه هنوز نوبت دادگاه شان نشده.

در این میان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که کمیته ای حقیقت یاب تشکیل داده تا به این حوادث رسیدگی و مجرمین را به مراجع ذیصلاح معرفی کند. پس از گذشت چند ماه از پایان کار این کمیته هنوز گزارش ان در مجلس قرائت نشده است. حمید رضا کاتوزیان یکی از نمایندگان مجلس می گوید کمیته حقیقت یاب به جمع بندی نرسیده و به همین دلیل شاید این گزارش در مجلس قرائت نشود.

سه روز پس از انتخابات ریاست جمهوری، تهران شاهد تظاهراتی چند میلیونی بود. اعتراضی که ادامه پیدا کرد و با واکنش شدید نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها مواجه شد و ده ها کشته بر جای گذاشت. فعالان سیاسی و روزنامه نگاران بازداشت شدند و فضای امنیتی شدیدی برای جلوگیری از گسترش دامنه اعتراض اعمال شد.

در این میان اخبار برخورد با زندانیان و حتی تجاوز به آنان از سوی مهدی کروبی، یکی از نامزدهای معترض، افکار عمومی را با بهت مواجه کرد. اوج این ماجرا افشای شکنجه منجر به مرگ زندانیان در بازداشتگاهی به نام کهریزک بود. محسن روح الامینی در این زندان جان خود را از دست داد در حالی که پدرش از مدیران ارشد حکومت بود. درخواست او از رهبر جمهوری اسلامی برای کهریزک منجر به تعطیلی این بازداشتگاه شد. در حالی رییس قوه قضاییه جدید هم سعید مرتضوی، دادستان پرقدرت تهران، را از این سمت برکنار کرد. فردی که متهم شماره یک این پرونده بود و کتمان هم نمی کرد که به دستور او معترضان بازداشت شده در میدان انقلاب تهران به بازداشتگاه کهریزک فرستاده شده اند. مرتضوی حتی متهم بود که دستور رهبری مبنی بر تعطیلی این بازداشتگاه را نادیده گرفته است.

در چنین فضایی نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم اعلام کردند که برای روشن شدن ابعاد حوادث، یک کمیته حقیقت یاب تشکیل داده اند. این کمیته با بازداشت شدگان و برخی خانواده ها که جان باخته ای در حوادث داشتند ملاقات کرد و قرار شد که گزارش نهایی ابتدا در صحن غیر علنی قرائت و سپس به مرجع ذیصلاح ارسال شود تا درباره نتایج آن و متهمان تصمیم گیری کنند.

اکنون مدت ها از زمان اعلام قرائت این گزارش سپری شده بی آن که خبری موثق در دست باشد. در حالی مرگ مشکوک دکتر رامین پوراندرجانی، پزشک وظیفه کهریزک، هم به پرونده اضافه شده است. حمید رضا کاتوزیان یکی از نمایندگان مجلس در این باره گفته هنوز گزارش نمایندگان عضو این کمیته آماده نیست و به همین دلیل هم گزارش به جمع بندی نهایی نرسیده است. وی تصریح کرده که زمان قرائت گزارش مشخص نیست. در حالی که محمد حسن ابوترابی، نایب رییس مجلس، خبر داده گزارش کمیته حقیقت یاب در حال نهایی شدن است. وی که خود را مسئول این کمیته معرفی کرده تنها گفته است که در چند روز آینده گزارش کار این کمیته به مجلس ارایه خواهد شد. اما مسعود پزشکیان، یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس، درباره مرگ مشکوک پزشک وظیفه کهریزک می گوید که هنوز پزشکی قانونی دلیل این مرگ را اعلام نکرده و در این باره سکوت کرده است. وی همچنین گفته که مرگ دکتر پوراندجانی ارتباطی به گزارش کمیته حقیقت یاب مجلس ندارد. گزارشی که به نظر می رسد اعمال نفوذ متهمان پر قدرت این پرونده حتی در گردش کار مجلس شورای اسلامی به عنوان مدافع حقوق مردم در برابر نهاد دولت موثر افتاده است.

XS
SM
MD
LG