لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

سنای آمريکا النا کِيگن را برای عضويت در ديوان عالی آمريکا تأييد کرد


النا کِيگن، گزينه پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، برای عضويت در ديوان عالی آمريکا روز پنجشنبه، از سنای آمريکا رای اعتماد دريافت کرد.

با حضور النا کِيگن، رئيس سابق دانشکدۀ حقوق دانشگاه هاروارد در جمع قضات ديوان عالی آمريکا بالاترين مرجع قضايی آمريکا برای اولين بار همزمان سه عضو زن را در خود جای می دهد.

شماری از سناتور های جمهوری خواه می گويند خانم کيگنِ پنجاه ساله از تجربه کافی قضايی برخوردار نيست. به دنبال تاييد نامزدی خانم کيگن از سوی سنای آمريکا آقای اوباما اين اقدام را تحسين کرد.

الِنا کيگِن۵۰ ساله، از سوی جمهوريخواهان بعنوان يک فعال سياسی همواره مورد انتقاد شديد بود که می گويند او نمی تواند ديدگاههای ليبرال خود را کنار بگذارد و در نتيجه تصميمات او بی طرفانه نخواهد بود. امّا دموکراتها می گويند، خانم کيگِن می تواند وفاق عمومی را به ديوان عالی قطبی شده بازگرداند.

نامزدی النا کيگن برای عضويت مادام العمر در ديوان عالی کشور در تابستان امسال توجه عمومی نسبتاً کمی را بخود جلب کرد زيرا خبرهای اقتصادی بد نشت نفت در خليج مکزيک و دل نگرانی بسياری از قانونگزاران در مورد انتخابات ميان دوره ای کنگره همه اخبار را تحت الشعاع قرار داده بود. با اينهمه سناتورهای آمريکايی به ستيز ديدگاه های خود با يکديگر در ارتباط با ديوان عالی کشور پرداختند.

دموکراتها می گويند وجود خانم کيگن می تواند وزنۀ تعادل مهمی در ميان اکثريت محافظه کار قضات ديوان عالی باشد که به گفتۀ آنها کنگره را بمبارزه می طلبند و در قضاوتهای خود قانون اساسی را ناديده می گيرند. در مقابل جمهوريخواهان انتخاب النا کيگن از سوی اوباما را بازتاب تلاش دموکراتها برای پُر کردن ديوان عالی کشور با ليبرالهايی می دانند که قانون را به قالب دستور کارهای خود در می آورند.

يکی ديگر از دستاوردهای پيش از تعطيلات تابستانی سنا، تصويب بودجۀ اضطراری ۲۶ ميليارد دلاری آموزش و پرورش و خدمات دولتی مديکيد بود که روز چهارشنبه صورت گرفت. اين مصوبه از اخراج هزاران آموزگار در سال تحصيلی آينده که از ماه سپتامبر آغاز می شود، جلوگيری خواهد کرد. اين بودجه برای مورد اجرايی پيدا کردن نيازمند تأئيد مجلس نمايندگان است.

XS
SM
MD
LG