لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۰۸

محسن کدیور درباره مصاحبه با صدای آمریکا توضیح می دهد


محسن کدیور درباره مصاحبه با صدای آمریکا توضیح می دهد

در پی مصاحبه ستاره درخشش از بخش فارسی صدای آمریکا با آقای محسن کدیور در برنامه تفسیر خبر روز دوشنبه واکنشهای مختلفی طی ایمیلهای فراوانی به صدای آمریکا رسید. آقای کدیور در نامه ای به خانم درخشش و صدای آمریکا درباره نظر خود توضیح داده است. خلاصه ای از متن نامه آقای کدیور چنین است:

در ضمن نخستین مصاحبه من با صدای آمریکا در ضمن ده ها مسئله مهم اشاره ای کوتاه به شعار «هم غزه هم لبنان جانم فدای ایران» شد. طرفداران شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» و هکذا طرفداران رژیم ایران پنداشتند که من وقوع شعار اخیر در روز قدس سال گذشته را منکر شده ام. به کسانی که طالب حقیقتند یادآور می شوم:

اولا. شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» در روز قدس در تهران توسط جمعی از جوانان ایرانی فریاد شده است و در وقوع آن تردیدی نیست.

ثانیا. این شعار عکس العملی در مقابل استفاده ابزاری از مسئله فلسطین از جانب حکومت ایران بوده است. بسیاری از سردهندگان این شعار سوء استفاده حکومت از آرمان فلسطین برای سرپوش گذاشتن بر ستمی که بر ملت ایران می رود را صادقانه محکوم کرده اند.

ثالثا. علیرغم اینکه این شعار در روز قدس سر داده شده است، و با اینکه در قصد خیر بسیاری از سردهندگان آن هم تردیدی نیست، من این شعار سلبی را صحیح نمی دانم، زیرا این شعار نه اخلاقی است و نه اسلامی.

رابعا. صرف اینکه جمعی از هموطنان شعار سلبی را در روز قدس سر داده اند، دلیل نمی شود که این شعار ملت ایران است، همچنانکه چون شعار ایجابی مطلوب امثال من است، پس نمی توان نتیجه گرفت این شعار ملت ایران است.

با دریافت نخستین پیام درباره مصاحبه، دریافتم که با جمله ای بریده از زمینه متن، معرکه گرفته شده است تا اذهان را از مسائل مهم مطروحه در مصاحبه منحرف گردانند، اگر چه در ضمن مصاحبه قرائن کافی برای برداشت صحیح فراهم بود، اما اگر کسی صرفا با یک جمله بخواهد درباره تمام مطلب قضاوت کند کلمات من از بیان منظورم قاصر بوده است، لذا مختصر مفاد فوق را به اطلاع مصاحبه گر (خانم ستاره درخشش) ایمیل کردم و ایشان نیز خبر داد که توضیح کوتاه مرا به اطلاع بینندگان مصاحبه رسانیده است.

امیدوارم این مختصر، دوستداران حقیقت را بکار آید. متن کتبی مصاحبه نیز به زودی منتشر خواهد شد.

برای خواندن متن کامل نامه آقای محسن کدیور می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

http://www.rahesabz.net/story/18104/

XS
SM
MD
LG