لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۵

حمایت از معمر قذافی از سوی برخی از دوستانش کمترشده است


حمایت از معمر قذافی از سوی برخی از دوستانش کمترشده است
حمایت از معمر قذافی از سوی برخی از دوستانش کمترشده است

در حالی که مخالفت شهروندان لیبی علیه معمر قذافی رهبر آن کشور روز بروز بیشتر می شود و معترضان به تلاش های جدیدی برای برکناری وی دست می زنند، در حالی که گزارش ها حاکی از آنست که نیروهای دولتی به تظاهرکنندگان در پایتخت تیراندازی می کنند و شبه نظامیان مسلح و وفاداران قذافی در طرابلُس مخالفان را از داخل اتومبیل های خود به گلوله می بندند؛ حمایت از معمر قذافی رهبر لیبی از سوی دوستانش در جامعه جهانی کمتر می شود.

هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا و رئیس گروه چپ آمریکای لاتین روز جمعه – هشتم اسفند – گفت طی چند روز گذشته با رهبر لیبی صحبت نکرده است. وی گفت " من نمی توانم بگویم از تصمیماتی که یکی از دوستانم در دنیا گرفته است؛ حمایت می کنم یا آن را تاًیید می نمایم"، با این همه وی در شورای وزرای خود گفت که ما از دولت لیبی حمایت می کنیم.

یک روز پیش از آن نیز فرد شماره یک ونزوئلا رویدادهای لیبی را جنگ مدنی نامیده بود، بنظر میرسد حمایت هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا از قذافی، هر چند که یکی از حامیان پر و پا قرص وی بوده، اکنون کمتر شده است.

با این همه، رئیس دیپلوماسی کاراکاس اعلام کرد بنظر میرسد که برخی از قدرت های غربی می خواهند لیبی را برای استفاده از منابع غنی نفتی اش اشغال کنند.

از سوی دیگر، دانیل اورتگا رئیس جمهوری نیکاراگوئه و فیدل کاسترو رئیس جمهوری پیشین کوبا نیز در رابطه با شرائط موجود لیبی مواضع مشابهی را اتخاذ کرده اند.

و اما در اروپا، وزیر امور خارجه آلمان برای نخستین بار گفت معمر قذافی نمی تواند در لیبی در قدرت باقی بماند. رئیس دیپلوماسی آلمان در مصاحبه ای که روز یکشنبه در روزنامه فرانکفورتر منتشر خواهد شد می گوید که " دیکتاتور نمی تواند در قدرت باقی بماند، دودمانی که این چنین جنگ بی رحم و وحشیانه ای را علیه مردم خود اعمال می کند؛ به انتها رسیده است".

بخش کوتاهی از این مصاحبه روز شنبه در روزنامه فرانکفورتر بچاپ رسید.

در همین حال روز شنبه نهم اسفند سیف الاسلام یکی از پسران معمر قذافی در مصاحبه ای با شبکه العربیه اعلام کرد که هر سناریوئی از جمله جنگ داخلی در لیبی امکان پذیر است.

XS
SM
MD
LG