لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۵

استاديوم ورزشی غازی در کابل پس از سقوط طالبان


استاديوم ورزشی غازی در کابل پس از سقوط طالبان
استاديوم ورزشی غازی در کابل پس از سقوط طالبان

ده سال قبل، طالبان از استاديوم اصلی ورزشی کابل برای محل اعدام مردم استفاده می کرد. اکنون، ورزشکاران و جوانان بيشتری در دوران بعد از طالبان از اين ورزشگاه استفاده می کنند.

در دوران حاکميت طالبان، صدها افغان در استاديوم ورزشی غازی در کابل تجمع می کردند، اما، نه برای مشاهده مسابقات ورزشی. طالبان از اين ورزشگاه به عنوان محل تنبيه و حتی اعدام آنهايی استفاده می کرد که به نقض قوانين اسلامی متهم می شدند. فرقی نمی کرد که متهم زن باشد يا مرد، طالبان هرکس را که تفسير آنها را از شريعت اسلام نمی پذيرفت، در ملاء عام مجازات می کرد.

محمد عارف پيام، سخنگوی کميته المپيک افغانستان، می گويد: از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱، تغييرات بسياری در ورزشگاه های افغانستان ايجاد شده است.

آقای عارف پيام افزود: خوشبختانه، شرايط به طرز چشمگيری در ده سال گذشته تغيير کرده است. اماکن ورزشی جديدی باز شده اند. استان های ديگر نيز ورزشگاه های خود را دارند. دختران و پسران در فعاليت های ورزشی شرکت می کنند. ورزشکاران ما در مسابقات داخلی و خارجی توانسته اند مدال بگيرند.

ده سال قبل، تيم های ورزشی افغانستان در مسابقات بين المللی شرکت نمی کردند. اما، به گفته ميهن ولی، مربی تيم بسکتبال زنان افغانستان، اکنون تيم های ورزشی آن کشور چهره جديدی از افغانستان را در صحنه بين المللی به نمايش گذاشته اند.

ميهن ولی می گويد: در طول رژيم طالبان، دختران و پسران فرصت شرکت در فعاليت های ورزشی را نداشتند، و اجازه نداشتند به کشورشان خدمت کنند. حالا که رژيم طالبان سرنگون شده، دختران و پسران افغان با علاقه در فعاليت های ورزشی شرکت می کنند. آن ها می خواهند به کشورشان خدمت کنند و برای خانواده و کشورشان افتخار کسب کنند.

جوانان افغان اميدوارند تغييری که در ورزشگاه کابل ايجاد شده است، در سطح کشور نيز مشاهده شود.

XS
SM
MD
LG