لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰

پایتخت افغاستان هدف حمله های چندگانه طالبان قرار گرفت


پایتخت افغاستان هدف حمله های چندگانه طالبان قرار گرفت

مردان مسلح روز یکشنبه به چندین نقطه از کابل، از جمله سفارت های غربی، منطقه محل اقامت دیپلمات ها و نیز حومه مجلس در پایتخت افغانستان حمله کردند.

شورشیان طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند.

این حمله ها جدی ترین حملات در پایتخت افغانستان از سال ٢٠٠١ تاکنون به شمار می رود. در سال ٢٠٠١ نیروهای افغانستان با حمایت ایالات متحده، طالبان را از کابل بیرون راندند.

زبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به خبرگزاری رویترز گفت «این حمله ها سرآغاز حمله های بهاره است و ما ماه ها برای برنامه ریزی آن وقت صرف کرده بودیم».

طالبان ادعا کرده است که سفارتخانه های بریتانیا و آلمان و مقر نیروهای ناتو در افغانستان هدف این حمله ها بودند. چندین نماینده مجلس و نیروهای امنیتی افغانستان از روی پشت بام ساختمان نزدیک پارلمان این حمله ها را دفع کردند.

سخنگوی شورشیان به رویترز گفته است ستیزه جویان طالبان همچنین در حداقل دو استان دیگر حمله هایی را اجرا کرده اند.

طالبان سه ساعت پیش از اجرای حمله ها با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که «ده ها ستیزه جوی مسلح به سلاح های سبک و سنگین و جلیقه های انتحاری» در این عملیات شرکت می کنند.

حملات هماهنگ نگرانی در مورد پیامدهای عقب نشینی نیروهای خارجی از افغانستان تا پایان سال ٢٠١٤ را افزایش داده است.

به نظر می رسد این حمله، تکرار تاکتیک های حمله سپتامبر گذشته به کابل بود که در آن شورشیان وارد چندین ساختمان نیمه ساز شدند تا از نقاط مختلف آن به عنوان مواضعی برای پرتاب راکت و حمله های مسلحانه استفاده کنند.

سفارت ایالات متحده در کابل پس از وقوع انفجارها و تیراندازی در منطقه «هم اکنون تعطیل است».

پلیس جلال آباد گفت مهاجمان انتحاری فرودگاه شهر را هدف قرار داده بودند.

اخباری در مورد تلفات این حمله ها منتشر نشده اند، اما گزارش هایی مبنی بر مجروح شدن تعداد نامشخصی منتشر شدند.

سخنگوی طالبان ادعا کرده است انتقال ستیزه جویان به پایتخت آسان بوده و نیروهای داخلی این گروه در کابل برای انتقال سلاح های سنگین و استقرار آن ها کمک کردند.

نیروهای امنیتی افغانستان که مسئولیت برقراری امنیت در پایتخت را به عهده دارند، برای تقویت نیروها در اطراف منطقه موسوم به «منطقه سبز» که محل اقامت دیپلمات ها در مرکز شهر است، با چالش هایی روبرو شدند.

بنا به گفته یکی از شاهدان، مهاجمان به محوطه بیرونی خانه ای در مرکز شهر که دیپلمات های بریتانیایی از آن استفاده می کردند، راکت و نارنجک پرتاب کردند.

منابع سفارت بریتانیا گفتند سفارت تعطیل است اما کارمندان در داخل ساختمان آن هستند. دو راکت به برج مراقبت سفارت بریتانیا و در نزدیکی دفتر خبرگزاری رویترز در کابل برخورد کرد.

«نیروی امداد امنیت بین المللی ناتو» در یک پیام توئیتری اعلام کرد که در برخی از مراکز این نیروها و در نزدیکی سفارتخانه های ایالات متحده، آلمان و روسیه درگیری ادامه دارد.

سخنگوی نیروی امداد امنیت بین المللی گفت گزارشی در مورد تلفات ناشی از این حمله های که احتمالاً در هفته منطقه کابل به وقوع پیوستند، منتشر نشده است. سفارت ایالات متحده در کابل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد همه کارمندان این سفارتخانه سالم هستند و در امنیت به سر می برند.

یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده، بدون ذکر نام خود به خبرگزاری رویترز گفته است که مهاجمان بیشتر از نارنجک های کوچک و سلاح های سبک و «شاید حتی بمبگذاران انتحاری» استفاده کرده بودند.

یکی از سخنگویان مجلس افغانستان گفت مهاجمان همچنین به سمت ساختمان پارلمان در غرب شهر و سفارت روسیه راکت پرتاب کردند.

بیشتر نمایندگان مجلس ساختمان پارلمان را پیش از آن که مورد حمله قرار بگیرد، ترک کرده بودند. با این وجود، نعیم حمیدزی، یکی از چندین نماینده ای که به مقابله به مثل با طالبان پرداخته بود، به رویترز گفت «من نماینده مردم کشورم هستم و باید از آن ها دفاع کنم».

رسانه های افغانستان گزارش دادند که شورشیان به مجموعه هتل ستاره در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و سفارت ایران یورش بردند و پنجره های هتل را منفجر شدند و دود از این ساختمان بیرون می زد.

هلیکوپترهای نظامی ناتو در پکتیا در شرق افغانستان به شورشیانی حمله کردند که در یک ساختمان نیمه ساز مخفی شده بودند. شاهدان به رویترز گفتند که طالبان به یک پایگاه نیروهای خارجی در نزدیکی مدرسه ای در جلال آباد در شرق افغانستان حمله کردند.

یک شورشی طالبان کشته شد و یک ستیزه جوی دیگر نیز خود را منفجر کرد. یک تن دیگر نیز به اسارت درآمد.

XS
SM
MD
LG