لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۱

افغان ها پول های خود را از یک بانک عمده بیرون می کشند


صدها نفر از صاحبان نگران حساب های بانکی روز پنجشنبه برای بیرون کشیدن پول های خود در برابر شعبه های بزرگترین بانک افغانستان در کابل جمع شدند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که رسانه های آمریکا گزارش هایی در مورد اتهامات فساد و بی نظمی در بانک پخش کردند.

دولت سعی کرده است سرمایه گذاران را از سلامت و قدرت مالی کابل بانک مطمئن کند، با این حال مردم در سراسر پایتخت، صف های طولانی در برابر شعبات بانک تشکیل داده اند.

روزنامه های عمده آمریکا روز چهارشنبه گزارش دادند بانک مرکزی افغانستان رییس هیات مدیره و مدیر عامل را مجبور کرده به دلیل سوء استفاده های مالی و مصرف پول در معاملات خطرناک مستغلات استعفا دهند.

وزارت دارایی افغانستان روز پنجشنبه هرگونه وحشتی را بی مورد دانست و گفت مشتریان همچنان قادر خواهند بود حقوق هایشان را برداشت کنند.

پیشتر، رییس بانک مرکزی افغانستان گفت دولت اجازه نخواهد داد کابل بانک سقوط کند.

در گزارش های رسانه ها همچنین گفته می شد بانک مرکزی به شرخان فرنود، رییس هیات مدیره بانک، دستور داده بیش از ۱۶۰ میلیون دلار را که جهت خرید مستغلات لوکس برای خود و دوستانش در دبی خرج کرده است پس دهد.

رییس بانک مرکزی گفت دو مدیر کابل بانک در رعایت مقررات جدید که سهام داران یک بانک تجارتی را از داشتن پست های مدیریت در داخل آن ممنوع می کند، داوطلبانه استعفا دادند.

XS
SM
MD
LG