لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

ادامه مذاکرات قطر و ترکیه با طالبان برای ازسرگیری پروازهای مسافربری فرودگاه کابل


فرودگاه حامد کرزی در کابل
فرودگاه حامد کرزی در کابل

وزیران خارجه قطر و ترکیه از ادامه مذاکرات خود با طالبان به منظور از سرگیری پروازهای مسافری از فرودگاه حامد کرزی شهر کابل خبر دادند، ولی هنوز درباره چگونگی اداره فرودگاه با این گروه به توافق نرسیده‌اند.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، با اشاره به این که گروه‌های فنی هر دو کشور در فرودگاه کابل مستقر هستند، گفت که قطر پس از خروج نیروهای آمریکایی، پروازهای بشردوستانه را تقریبا به صورت روزانه ادامه می‌دهد.

او در جریان یک کنفرانس خبری در دوحه که با حضور آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، برگزار شده بود، ابراز امیدواری کرد که با بهبود شرایط فرودگاه کابل در چند روز آینده پروازهای مسافری و بشردوستانه از سرگرفته شود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی «ان‌تی‌وی» ترکیه، با اشاره به خسارات سنگینی که به بخش‌های مختلف این فرودگاه وارد شده است، بر لزوم بازسازی آن پیش از بازگشایی تأکید کرد.

یکی از اختلافات موجود، تأمین امنیت فرودگاه حامد کرزی است. ترکیه خواستار استقرار نیروهای امنیتی خود در فرودگاه است، ولی طالبان با حضور خارجی‌ها مخالفت می‌کند و مذاکرات دو طرف در این زمینه هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

XS
SM
MD
LG