لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۱

عفو بين الملل با انتشار فراخوانی، خواهان نجات نوجوان ایرانی از اعدام شد


دانیال زین‌العابدینی، نوجوان ایرانی در معرض خطر اعدام
دانیال زین‌العابدینی، نوجوان ایرانی در معرض خطر اعدام

سازمان عفو بين الملل با انتشار یک فراخوان، خواهان اقدام فوری در خصوص وضعیت «دانیال زین‌العابدینی»، نوجوان ایرانی در معرض خطر اعدام شد. این نهاد بین المللی می‌گوید دانیال زین‌العابدینی به دلیل جرمی که در زمان ۱۷ سالگی او رخ داده، در معرض خطر اعدام در زندان مهاباد قرار دارد.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، اعدام کردن دانیال زین‌العابدینی که در حال حاضر ۱۸ سال سن دارد به معنی نقض «کنوانسیون حقوق کودک» و «میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» است، معاهداتی که ایران هم از جمله کشورهای امضاکننده‌ی آن‌ها است.

این نهاد حقوق بشری با انتشار این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به این حکم این نوجوان ایرانی واکنش نشان دهند و خواهان توقف حکم اعدام این نوجوان ایرانی شوند.

در نامه پیشنهادی، سازمان عفو بین الملل از مقامات ایرانی خواسته است که با طرح مقررات قانونی جدید، تدابیر لازم برای اصلاح ماده‌ی ۹۱ «قانون مجازات اسلامی» را اتخاذ کنند، به گونه‌ای که صدور حکم مرگ در رابطه با جرایمی که افراد کمتر از ۱۸ سال مرتکب شده‌اند، بدون هیچ قید و شرطی از جانب دادگاه‌ها و بدون هیچ ملاحظه و استثنای دیگر و در راستای عمل به تعهدات ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی به صورت کلی ملغا شود.

سید دانیال زین‌العابدینی، متولد ۱۹ مرداد ۱۳۷۹، زمانی که ۱۷ سال داشت، به اتهام مشارکت در قتل و آتش زدن صادق برمکی به همراه سه جوان دیگر که در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ اتفاق افتاده بود، بازداشت و از سوی دادگاه کیفری یک مهاباد به اعدام محکوم شد، این حکم در شعبه ۳۷ دیوان عالی کشور به تایید رسید.

سازمان عفو بین الملل اردیبهشت ماه سال جاری نیز در گزارشی اعلام کرد که ایران از سال ۱۹۹۰ میلادی به تنهایی مسئول ۹۷ مورد اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در جهان است که معادل دو سوم کل این نوع اعدام‌ها است.

عفو بین‌الملل پرونده ۹۰ مورد از افرادی را که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند و اکنون در ایران در صف اعدام هستند را مستند کرده است. هر چند که تعداد واقعی بیش‌تر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG