لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

جاستین بیبر١٦ ساله برنده چهار جایزه «جوایز موسیقی آمریکا» شد


Justin Bieber hold his awards backstage at the 38th Annual American Music Awards on 21 Nov. 2010 in Los Angeles.
Justin Bieber hold his awards backstage at the 38th Annual American Music Awards on 21 Nov. 2010 in Los Angeles.

سال گذشته این «آدام لامبرت» بود که با یک بوسه جنجالی بر لب های یکی از اعضای مذکر گروه خود سروصدای زیادی در اطراف شوی در غیر این صورت خانوادگی و بی سروصدای «جوایز موسیقی آمریکا» American Music Awardsبرپا کرد اما امسال این «آشر» و «جاستین بیبر» شاگرد وهمنوای ١٦ ساله اوبودند که بیشترین توجه در مراسم سالیانه اهدای جوایز موسیقی آمریکا که یکشنبه شب در مرکز «نوکیا»ی لس آنجلس برگزارمی شد را به خود اختصاص دادند. البته بدون جارو جنجال های سال گذشته که مدت ها نقل محافل اینترنتی جهان بود.

درمراسم امسال جوایز موسیقی آمریکا، که هرسال برای تشویق و تجلیل از محبوب ترین موسیقی دان های موزیک «پاپ» به برندگان این جوایز اهدا می شود، «جاستین بیبر» و «آشر» در مجموع شش جایزه را از آن خود ساختند. «آشر» که از سال ٢٠٠٨ درنقش یک حامی و استاد به جاستین بیبر کمک کرده است تا موسیقی خود را به صورتی پیشرو و اثر گذار ارائه کند، دو جایزه از جمله جایزه محبوب ترین خواننده مرد سال در رشته موسیقی «آر اند بی» R&B را به دست آورد. در حالی که «جاستین بیبر» جوانسال ترین هنرمندی است که تا کنون توانسته است جوایز موسیقی آمریکا را از آن خود سازد.

مراسم اهدای «جوایز موسیقی آمریکا» معمولا به صورتی بی سرو صدا و دور از جنجال ها و شایعات متداول در جوایز موسیقی دیگر، بیش از هرچیز دیگربه نمایش هنرهای هنرمندانی که در آن شرکت دارند می پردازد. امسال هم این مراسم که به صورت زنده از شبکه «ای بی سی» پخش می شد با آرامش همیشگی همراه بود.

برندگان جوایز موسیقی آمریکا از طریق مجموعه ای از آرای طرفداران، تعداد دفعات پخش موسیقی این هنرمندان از رادیو های سراسری آمریکا، فروش صفحه های آن ها و تعداد دفعاتی که ویدیوی آن ها روی اینترنت تماشا می شود تعیین می شوند و در نهایت این محبوبیت و معروفیت هنری است که نقش اساسی در انتخاب برندگان این جوایز ایفا می کند و نه کیفیت آثاری که این هنرمندان ارائه می دهند.

امسال علاوه بر «جاستین بیبر» نوجوان، «ویلو اسمیت» Willow Smith خردسال – پسر ویل اسمیت و جیدا پینکت اسمیت- نیز یکی دیگراز برندگان کم سن و سال این جوایز بودند. «بیبر» ضمن دریافت جایزه خود از «آشر» سپاسگزاری کرد و گفت:«آشر نه تنها استاد و مربی من است بلکه بهترین دوست و برادرم هم به شمار می رود.»

برنامه روز یکشنبه (٢١ نوامبر) «جوایز موسیقی آمریکا»، همانند سال های گذشته به دنبال جلب تماشاگرانی از سنین مختلف بوده است و به همین جهت نیز ضمن بخش های مربوط به اهدای جوایز مختلف به برندگان آن، هنرمندانی چون راکر قدیمی«کارلوس سانتانا» و ارکستر تازه ای با شرکت اعضای دو گروه قدیمی بک استریت بویز Back Street Boys و «نیوکیدز آن د بلاک» New Kids On The Block دست به اجرای برنامه هایی زدند. با این حال هنرمندان معروف تر و جنجالی تری چون «کانیه وست»، «لیدی گاگا» و «امینم» در این برنامه حضور نداشتند.

شاید بازهم به خاطر عکس العمل های منفی به بوسه معروف «لمبرت» در سال گذشته بود که دست اندرکاران برنامه امسال «جوایز موسیقی آمریکا» کوشیده بودند تا به جنبه های دوستانه و خانوادگی این برنامه بال وپر بیشتری بدهد.

«کیتی پری» Katy Perry که سال گذشته لباسی به شکل پوست موز به تن کرده بود و خود این مسئله باعث جنجال هایی در اطراف این برنامه خانوادگی شده بود امسال با لباسی شبیه به راهبه های یک صومعه قدیمی از بالای سر گروه همخوانان نوجوانان در حالی که از یک چلچراغ تزئینی آویزان شده بود بر روی صحنه ظاهر شد.

مایلی سایروس که تا چند روز دیگر ١٨ ساله خواهد شد و اخیرا عکس نیم لختی از او روی جلد آخرین سی دی اش به چاپ رسیده با یک چهره کاملا معمولی و سنگین روی صحنه اهدای جوایز موسیقی آمریکا ظاهر شد.

با این همه و به تائید بسیاری از دست اندرکاران، مراسم اهدای جوایز موسیقی آمریکا بیش از هرچیز دیگر ، مکانی است برای نمایش و تبلیغات در اطراف آثار تازه هنرمندان موسیقی آمریکا. هنرمندانی چون «بیبر»، «کشا»، «نه یو»، «کید راک»، «پینک» و «ریحانا» که هریک به نوبه خود از فرصتی که با روی صحنه آمدن به دست آوردند برای تبلیغ در اطراف آلبوم های تازه خود استفاده کردند.

«ریحانا» که با موهای قرمزشفاف روی صحنه ظاهر شد، بخش برنامه های هنری جوایز موسیقی آمریکا را با مجموعه ای از قطعات کوتاه از ترانه های محبوب خود آغاز کرد که بازگشتی بود به ترانه ها و آهنگ های رقص و همکاری های این خواننده محبوب با «امینم» در گذشته هایی نه چندان دور.

در بخش های دیگربرنامه علاوه بر «کارلوس سانتانا»، «بام جووی» و «دیدی» Diddy نیز به اجرای برنامه هایی پرداختند و توانستند در میان آثار پرزرق و برق رقبای تازه نفس و نوجوان خود، موسیقی و ژانر ویژه خود را به زیبایی نمایان کنند.

تیلور سویفت برای سومین سال پیاپی برنده جایزه بهترین خواننده زن سال را از آن خود ساخت و مثل همیشه این جایزه را به صورت خوشایندی با یک سخنرانی کوتاه دریافت کرد:«من فقط می خواهم از هوادارانم تشکر کنم که هم مرا می فهمند و هم از من حمایت می کنند.»

هرچند «امینیم» صاحب پرفروش ترین آلبوم سال بوده است اما در طول شب، دو جایزه بیشتر نصیب او نشد. این مسئله بخوبی نشان می دهد که ستارگان بزرگ در میان دختران نوجوانی که پشت کامیوترهای خود نشسته اند و طرفداران موسیقی پاپ را تشکیل می دهند محبوبیت پیشین خود را از دست داده اند.

با این حال «جاستین بیبر» را باید ستاره درخشان جوایز شب گذشته نامید. او که عنوان «ستاره تازه نفس موسیقی سالی که گذشت» را نیز به خود اختصاص داد در طول مدت برنامه از سوی هوادارانی که در تالار «نوکیا»ی لس آنجلس به تماشای این برنامه نشسته بودند مورد تشویق قرار گرفت. هوادارانی که هر لحظه از گوشه و کنار سالن نام او را فریاد می زدند.

اخبار مربوط به «جاستین بیبر» و برنده شدن او در مدت کوتاهی از طریق «توئیتر» به اطراف مخابره شد. این محبوبیت و معروفیت یکشبه خود «بیبر» را هم به حیرت انداخته است . او در حالی که چهار جایزه اش را در دستهایش می فشارد می گوید:«من خودم از سن سه سالگی آهنگ های امینیم را خوانده ام. باورم نمیشه امشب از او معروف ترم.»

XS
SM
MD
LG