لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

اما و اگر‌های بی‌پایان سهام عدالت


سهام عدالت

سهام عدالت، نوعی یارانه است که دولت یارانه‌محور محمود احمدی‌نژاد پایه‌گذارش بود و قرار بود با این سهام زندگی افراد کم درآمد تکانی بخورد اما حالا اما این سهام، خود به معضلی برای نیازمندان و دولت‌ها تبدیل شده‌ است.

ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت قرار بود خرداد امسال انجام شود، اما مقامهای مسئول می‌گویند این کار حتما در تیرماه انجام خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه امسال فقط افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی می‌توانند برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کنند، گفت:‌«مشمولان جدید برای ثبت‌نام نیاز به فراهم‌کردن مدارک ندارند، چرا که لیستشان توسط سازمان بهزیستی کل کشور در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار می‌گیرد تا پس از طی مراحل قانونی و اداری سهام عدالت به آنها پرداخت‌ شود.»

در طرح اولیه «سهام عدالت» قرار بود بخشی از سهام شرکت‌های دولتی مشخص، به قشر‌های کم درآمدتر فروخته شود. این طرح بهمن ۸۴ به تصویب هیئت وزیران وقت رسید.

در مرحله نخست واگذاری سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل واگذار و برگه‌هایی هم به عنوان برگه سهام عدالت به مشمولان طرح داده شد. ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش یافت.

در آبان ماه سال ۱۳۸۵ محمود احمدی‌نژاد در مراسمی واگذاری سهام عدالت را «تحولی بزرگ» دانست که منجر به «توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشر‌ها مختلف جامعه» می‌شود. به بهانه سهام عدالت، دولت اجازه یافت تا ۸۰ درصد سهام کارخانجات و بنگاه‌های بزرگ دولتی را به بخش خصوصی و تعاونی واگذار و سود سهام را به مردم واگذار کند.

علی طیب نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم معتقد بود سهام عدالت و نحوه اجرای آن ۶۲ بنگاه اقتصادی را بی‌صاحب کرده‌ است.

در اواسط دی ماه سال ۹۵ سازمان بورس و اوراق بهادار میزان سود دریافتی سهام عدالت از ۶۰ شرکت حاضر در سبد سهام را ۱۹۹ هزار و ۱۵ میلیارد ریال اعلام کرد. دولت‌ها اما هر سال یکبار مبلغ اندکی از این سود را به حساب افرادی که موفق به ثبت نام در سامانه‌های مربوطه شده باشند واریز می‌کنند.

سازمان خصوصی اول خرداد امسال اعلام‌ کرد: «سود سهام سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ را به حساب سهامداران واریز می‌کند.» به گفته محمود حسنلو، مدیر فناوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سود سهام عدالت مشمولانی که سهام عدالت یک میلیون تومانی داشتند، حدود یک میلیون و ۷۰ هزار تومان و افرادی که سهام ۵۳۲ هزار تومانی دارند، حدود ۵۸۰ هزار تومان سود دریافت کرده یا خواهند کرد.

خبرگزاری فارس معتقداست در شانزده سال گذشته حدود ۵۰ میلیون نفر سهام عدالت دریافت کرده‌اند، اما رئیس سازمان خصوصی‌سازی در دولت رئیسی گفته که «هنوز عدد دقیقی از جاماندگان سهام عدالت در دست نداریم، چون تعریف درستی از جاماندگان سهام مطرح نشده است.» این در حالی است که پیش از این گفته شده بود تعداد جاماندگان سهام عدالت حدود ۲۰ میلیون نفر است.

XS
SM
MD
LG