لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

تصاویر کیفیت بالا از سیاره مشتری


تلسکوپ فضایی هابل تصاویر زیبایی از سیارهء مشتری، بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی را راهی زمین کرده است. این تصاویر که کیفیتی چهار برابر تصاویر وضوح بالا یا اچ دی دارند، جزئیات زیادی از مشتری را برای اولین بار نشان میدهند.

در این ویدیو، که ترکیبی است از عکسهای گرفته شده توسط تلسکوپ هابل، نقطه قرمز رنگ معروف مشتری که سه برابر اندازه کره زمین است، کمی کوچکتر شده.

این نقطه قرمز رنگ در اصل یک طوفان دائمی است که بادهایی با سرعت بیش از پانصد کیلومتر در ساعت در آن در حال وزیدن اند که دو برابر قوی ترین طوفانهای روی کره زمین است.

قطر این دایره قرمز رنگ، دویست و چهل کیلومتر نسبت به سال گذشته کوچکتر شده است و به نظر میرسد از شدت وزش باد درون آن نیز کمی کاسته شده باشد.

مساله قابل توجه دیگر این است که تلسکوپ بیست و پنج ساله هابل با وجود فرسوده شدن، همچنان مشغول بکار و بسط اطلاعات ما نسبت به کیهان است.

ناسا تخمین میزند این تلسکوپ تا ده سال دیگر نیز فعالیت کند اما با این حال تلسکوپ جیمز وب که قرار است جایگزین هابل شود، در سال ۲۰۱۸ راهی فضا خواهد شد. ناسا قصد دارد پس از مشتری به سراغ زحل، نپتون و اورانوس نیز رفته و عکسهای با کیفیت بالای مشابهی از آنها نیز ثبت کند.

XS
SM
MD
LG