لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۴۴

سرخط خبرها

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در آستانه رای‌گیری بر سر استیضاح پرزیدنت ترامپ قرار دارد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - انتظار می رود کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده ۲ ماده قانونی استیضاح پرزیدنت ترامپ را پنج شنبه تصویب کند. اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان برای مجازات رئیس جمهوری که می گویند از قدرتش سوءاستفاده کرده است فشار می آورند. جمهوریخواهان روند استیضاح را به دلیل انگیزه های سیاسی و فقدان شواهد مورد انتقاد قرار داده اند.

کمیته قضایی چهارشنبه شب را به مناظره در باره مواد استیضاح پرداخت. دونالد ترامپ در ۲ ماده استیضاح به سوء استفاده از اختیاراتش در دعوت از یک دولت خارجی - یعنی اوکراین - برای مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده و مانع تراشی در برابر تحقیقات کنگره با دستور بی اعتنایی اعضای دولت به احضاریه های مجلس نمایندگان متهم شده است.

مناظره درباره این ۲ ماده پنج شنبه ادامه خواهد داشت تا کمیته قضایی در یک رای گیری تصمیم بگیرد مواد استیضاح را به صحن مجلس نمایندگان بفرستد یا نه.

ترامپ ارتکاب هر گونه تخلف را رد کرده و به دفعات مکالمات اش با ولودمیر زلنسکی، رهبر اوکراین، را «بی نقص» توصیف کرده است و می گوید اظهارات زلنسکی و دیگر مقام های اوکراین بی گناهی او را تائید می کند.

در کانون استیضاح این ادعا مطرح است که ترامپ با تعلیق ۳۹۱ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین خواستار تعهد مقام های اوکراینی به انجام تحقیقات درباره جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا و یکی از رقبای بالقوه ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰، شده بود.

داگ کالینز، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت دموکرات ها از لحظه ورود ترامپ به کاخ سفید به دنبال استیضاح او بودند و شواهد موجود ادعاهای مطرح شده را تائید نمی کند: «رئیس جمهور هیچ جرمی مرتکب نشده است. رئیس جمهور تردید دیرینی نسبت به کمک های خارجی داشته است و عمیقا باور داشت که اوکراین کشوری فاسد و مقصد مناسبی برای صرف دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی نبود.»

پس از رای گیری کمیته قضایی، انتظار می رود اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان مواد استیضاح را هفته آینده به رای کل نمایندگان بگذارد.

گام نهایی طرح استیضاح برگزاری دادگاه در مجلس سنا خواهد بود. مجلس سنا در کنترل جمهوریخواهان است. سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، چهارشنبه گفت برگزاری دادگاه نخستین برنامه سنا در ماه ژانویه خواهد بود. دموکرات ها برای برکناری پرزیدنت ترامپ به ۶۷ رای موافق در سنا نیاز دارند. این امر بسیار بعید به نظر می رسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

در حمله طالبان به پاسگاه پلیس در افغانستان ۱۳ نفر کشته شدند

«پل خمری» در ۱۰۰ کیلومتری جنوب قندوز قرار دارد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام ها در افغانستان می گویند طالبان در یک حمله پیش از بامداد در شمال آن کشور دست کم ۱۳ پلیس را کشته است. این حمله در شرایطی رخ می دهد که طالبان بر سر کاهش خصومت به منظور پیشبرد روند متوقف شده صلح چند روز را درگیر مذاکره با ایالات متحده بوده است.

یک مقام محلی به صدای آمریکا گفت شورشیان به یک پاسگاه پلیس در «پل خمری»، مرکز استان «بغلان»، حمله کرده و با کمک نفوذی های مظنون آن جا را تصرف کردند.

سخنگوی پلیس محلی در گفتگو با صدای آمریکا تائید کرد که در این حمله فرمانده پاسگاه کشته شده و دو طرف تلفات سنگینی داده اند. اما او شمار تلفات پلیس را اعلام نکرد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در بیانیه ای ادعا کرد در این حمله ۱۷ پرسنل پلیس کشته و یک نفر دستگیر شده است. طالبان اغلب در این ادعاها اغراق می کند.

نیروهای پلیس هم ادعا کرده اند که طی چند روز گذشته در چند استان شماری از جنگجویان طالبان را کشته اند. سنجش صحت این ادعاها از طریق منابع مستقل دشوار است.

هم زمان قطر صحنه ملاقات های پشت درهای بسته مذاکره کنندگان آمریکایی با نمایندگان طالبان است. طرفین می کوشند بر چالش های پیش روی گفتگوهای صلح برای پایان دادن به ۱۸ سال جنگ در افغانستان غلبه کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی دو وکیل دادگستری در ایران تبرئه شدند

قاسم شعله سعدی (راست) و آرش کیخسروی وکلای دادگستری

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، دو وکیل دادگستری در ایران که پیش از این توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان محکوم شده بودند، در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شدند.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی ایران، این دو وکیل دادگستری که پیش از این بابت اتهامات «اجتماع و تبانی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۶ سال زندان محکوم شده بودند از سوی شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران تبرئه و حکم زندان آنها نقض شد.

ابوذر نصراللهی، وکیل مدافع آرش کیخسروی، روز سه‎شنبه ۸ بهمن گفت که جلسه رسیدگی به پرونده این دو وکیل دادگستری در مرحله تجدیدنظر دو هفته پیش در شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار و با توجه به دفاعیات ارائه شده در این جلسه آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی از هر دو عنوان اتهامی تبرئه و دادنامه شعبه بدوی نقض شد.

قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷ به همراه یک وکیل دادگستری و چند فعال مدنی دیگر مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تجمعی در اعتراض به نظارت استصوابی و امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر بازداشت و پس از مدتی قاسم شعله‌سعدی در تاریخ ۱۳ آبان ماه و آرش کیخسروی در تاریخ ۱۱ آذر همان سال با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده بودند.

قاسم شعله‌سعدی دلیل حضور خود در تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی را اعتراض به نظارت استصوابی اعلام کرده بود. او با اشاره به این‌که وضعیت کشور «نتیجه سلب حق حاکمیت ملت از طریق سنت سیئه نظارت استصوابی است»، اعلام کرده بود که «پرچم مبارزه با نظارت استصوابی را به دوش خواهد گرفت.»

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا روز جمعه ۱۷ آبان در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، خواهان آزادی «زندانیان عقیدتی، روزنامه نگاران، وکلا، مخالفان حجاب اجباری، فعالان مدنی و حقوق بشر» در ایران شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان حقوق بشر در ایران، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دانشجوی ایرانی از فرودگاه دیترویت برگردانده شد؛ مقامات مرزی آمریکا: ادعای او پذیرفتنی نبود

فرودگاه دیترویت - عکس از آرشیو

یک دانشجوی دوره دکتری دانشگاه ایالتی میشیگان که روادید ورود به خاک آمریکا را داشت، روز دوشنبه هفتم بهمن از سوی نیروهای مرزی بازداشت و دیپورت شد.

سایت خبری هیل گزارش داد علیرضا یزدانی اسفیدواجانی ۲۷ ساله در فرودگاه دیترویت به مدت شش ساعت بازداشت شده و از آن‌جا دیپورت شد.

عکسی از علیرضا یزدانی از صفحه فیسبوک منتسب به او.
عکسی از علیرضا یزدانی از صفحه فیسبوک منتسب به او.

وکیل این دانشجوی ایرانی می‌گوید او ممکن است به دلیل این دیپورت، هیچ‌گاه نتواند بار دیگر به خاک آمریکا وارد شود. مقامات گمرک و امنیت مرزی گفتند ادعاهای مطرح شده از سوی این فرد، پذیرفتنی نبوده است.

مقامات امنیت مرزی و گمرک گفتند صدور روادید و یا حضور در برنامه سفر بدون روادید، هیچ تضمینی برای ورود به خاک آمریکا محسوب نمی‌شود. این مقامات افزودند که علیرضا یزدانی روز پنجم بهمن درخواست ورود به خاک آمریکا را داد که پذیرفته نشد و او درخواست خود را لغو کرد. این مسافر بازداشت نشد و فقط نگه داشته شد تا وقتی که پرواز برگشت او آماده شود.

مقامات امنیت مرزی و گمرک آمریکا افزودند که هر درخواستی برای ورود به آمریکا باید در حوزه‌هایی چون موارد مرتبط با سلامت، سابقه کیفری، موارد امنیتی، اتهام عمومی، مجوز کار، ورود غیرقانونی و نقض قوانین مهاجرتی، مدارک مورد نیاز و دیگر موارد، پذیرفتنی باشد.

برخی در فضای مجازی از همکاری آقای یزدانی با پروژه های عمرانی مربوط به سپاه و ارتش نوشتند اما صدای آمریکا نمی‌تواند این مسئله را به طور مستقل تائید کند.

در موردی مشابه، ده روز پیش محمد شهاب دهقانی حسین آبادی، ۲۴ ساله نیز دیپورت شده بود. یک منبع وزارت امنیت میهن ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفت اخراج دانشجوی ایرانی از آمریکا بر مبنای دلایل مختلف، از جمله احتمال ارتباط خانوادگی او با حزب‌الله، بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفر مدیرکل سازمان بهداشت جهانی به پکن؛ رئیس جمهوری چین ویروس کرونا را «شیطانی» نامید

نیروهای امنیتی در ووهان، کانون انتشار نسل جدید ویروس کرونا - آرشیو

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، روز سه شنبه ۸ بهمن به رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت که اطمینان دارد نبرد با نوع جدید ویروس «شیطانی» کرونا به پیروزی منجر می شود.

به گزارش رویترز، این ویروس تاکنون جان ۱۰۶ نفر را گرفته به کشورهای مختلف جهان سرایت کرده است.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی و رئیس جمهوری چین در پکن دیدار و گفتگو کردند.

آنها راه‌های محافظت از شهروندان چینی و خارجی را در مناطقی که نسل تازه ویروس کرونا به آنها سرایت کرده است، بررسی کردند. آنها همچنین درباره جایگزین‌های احتمالی، به جای بیرون بردن اتباع خارجی از مناطق ویروس زده، صحبت کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پدر یکی از جانباختگان هواپیمای اوکراینی: ماموران فرودگاه مانع خروج خانواده قربانیان از ایران شدند

تصویری از حامد اسماعیلیون، نویسنده و پزشک ایرانی مقیم کانادا که همسر و دخترش ری‌را را در سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داد.

حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک ایرانی مقیم کانادا که براثر سرنگونی هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه همسر و دخترش را از دست داده است، با انتشار پستی در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد که ماموران فرودگاه تهران به اعضای خانواده قربانیان این حادثه اجازه خروج از کشور نداده‌اند.

حامد اسماعیلیون، شامگاه دوشنبه ۷ بهمن ماه در صفحه فیسبوک خود با اعلام این خبر خطاب به ماموران فرودگاه امام خمینی نوشت: «بگذار اعضای خانواده برای شرکت در خاکسپاری به راحتی از کشور خارج شوند. ضمن این‌که به تو ربطی ندارد چرا دولت کانادا به راحتی و ظرف چند ساعت ویزا را صادر کرده است.»

پیش از این نیز جواد سلیمانی، همسر الناز نبیی یکی از جانباختگان هواپیمای اوکراینی از احضار و تهدید از سوی به اداره اطلاعات زنجان به اتهام « توهین به نماینده های خامنه‌ای» خبر داد و گفت که مجبور شده ایران را ترک کند.

او در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پستی نوشته بود که «صبح روز بعد از مراسم ترحیم» از اداره اطلاعات زنجان او را بخاطر«توهین به نماینده های خامنه ای و پستهای اینستاگرامی» احضار کرده‌اند.

همچنین تصاویر منتشر شده از مراسم تدفین جانباختگان این هواپیما در ایران نیز نشان می دهد که مقامات با کشیدن داربست حتی به سختی اجازه نزدیک شدن خانواده ها به محل دفن عزیزانشان را داده‌اند و این مراسم را به مراسم تدفین حکومتی تبدیل کردند.

با این که جمهوری اسلامی در پی فشارهای بین المللی شلیک به هواپیمای اوکراینی را پذیرفت اما تا کنون عاملان اصلی سرنگونی این هواپیما معرفی و یا محاکمه نشده‌اند. پدر یکی از کشته شدگان هواپیمای اوکراینی چندی پیش در مراسم فرزندش در مسجد از محاکمه نشدن عاملان این شلیک به هواپیمای مسافربری انتقاد کرد.

حکومت جمهوری اسلامی حتی با معترضان به شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری هم برخوردهای امنیتی داشته است و براساس آمار رسمی دست کم ۳۰ نفر در این باره بازداشت شدند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار کشته‌های ویروس کرونا در چین به ۱۰۶ نفر افزایش یافت

گزارش‌ها حاکی است که با مرگ ۲۵ بیمار دیگر، آمار قربانیان ویروس کرونا در چین دست کم به ۱۰۶ نفر رسیده و آمار مبتلایان در این کشور ۴۵۰۰ نفر گزارش شده است.

مقامات چین گزارش دادند که ۲۴ نفر در استان «هوئبی» و یک نفر در پکن پایتخت این کشور جان باخته اند. دولت چین کل شهرهای هوئبی را قرنطینه کرده است و حدود ۵۰ میلیون نفر در این شهرها هستند.

همچنین ایالات متحده اعلام کرده است که برای تخلیه شهروندان خود از این شهر آمادگی دارد. پیشتر نیز کنسولگری ایالات متحده اعلام کرده بود قصد دارد تا دیپلمات‌های خود و برخی از آمریکایی‌ها را از شهر ووهان که مرکز شیوع این بیماری است خارج کند.

پیش از این سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرده بود که سه مورد جدید دیگر از ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا - یک مورد در آریزونا و دو مورد دیگر در کالیفرنیا - دیده شده است. تمامی این بیماران از سفر به شهر ووهان چین، جایی که ویروس از آن جا بروز کرده، بازگشته‌اند.

ژاپن روز سه‌شنبه۸ بهمن ماه در حال اعزام نخستین پرواز چارتر خود به چین برای خارج کردن شهروندان ژاپنی از شهر ووهان به عنوان مرکز شیوع این ویروس کشنده است. مغولستان ، فرانسه و چند کشور دیگر نیز در حال آماده سازی برای تخلیه شهروندانشان از این شهر هستند.

همچنین زارت بهداشت عمومی تایلند تایید کرد که آمار مبتلایان به این ویروس در این کشور به ۱۴ نفر رسیده است.

آلمان نیز نخستین مورد ویروس کرونا که هزاران نفر در چین به آن مبتلا شده اند را در این کشور، تأیید کرد.کره شمالی به عنوان یکی از کشورهای همسایه چین نیز از «اقدامات اضطراری» برای جلوگیری از شیوع این ویروس خبر داده است.

هنوز کره شمالی به طور رسمی موردی از مبتلایان به این ویروس در این کشور را تایید نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

امیر تتلو خواننده ایرانی در ترکیه «بازداشت» شد؛ ایران «درخواست بازداشت» او را کرده است

مدیر برنامه های امیرحسین مقصودلو، خواننده ایرانی معروف به «امیر تتلو» در یک پست اینستاگرامی از بازداشت این خواننده ایرانی که چندی است در ترکیه ساکن است، خبر داد.

«روناک» که خود را ادمین شبکه‌های اجتماعی امیرحسین مقصودلو معرفی می‌کند، روز سه شنبه ۸ بهمن ماه در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پستی نوشت که امیر تتلو قصد مهاجرت به انگلستان را داشت و ویزای او نیز آمده بود اما روز سه شنبه از طرف «دولت ترکیه» دستگیر شده و می خواهند او را «تحویل پلیس ایران» دهند چون ایران درخواست استرداد او را داشته است.

همچنین امیر تتلو نیز در صفحه اینستاگرام خود تصاویری را پس از بازداشتش منتشر کرده که او را با دستبند نشان می‌دهد. این خواننده نوشته است که گفته شده «دولت ایران» او را می خواهد.

الهام یزدی‌ها خبرنگار صدای آمریکا در ترکیه گزارش داد که روزنامه «هابرتورک» ترکیه با تایید بازداشت تتلو نوشت که این خواننده به خاطر «اعلان قرمز» نامش از سوی ایران بازداشت شده است. اتهامات تتلو ‌براساس این اعلان، متهم به تشویق به مصرف مواد مخدر شده است.

پس از انتشار این خبر رسانه های داخل ایران به نقل از سخنگوی نیروی انتظامی نوشتند که امیر تتلو «به درخواست پلیس اینترپل ایران و با همکاری پلیس ترکیه بازداشت» شده است. پلیس ایران گفت که برای این فرد «اعلان قرمز» صادر کرده بود.

از سوی دیگر هنوز مقامات ترکیه در این باره اطلاع رسانی نداشته اند و جزئیاتی از دلیل بازداشت این خواننده در رسانه های ترکیه منتشر نشده است.

امیر تتلو، خواننده ای که کار خود را با موسیقی رپ زیرزمینی در ایران آغاز کرد، در ادامه با اظهار نظرات خود در شبکه‌های اجتماعی جنجالی شد.

انتشار ویدئوکلیپی روی یک ناو نیروی دریایی ارتش و همچنین حضور او در کنار ابراهیمی رئیسی در برنامه تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری در به شدت خبرساز شد.

تتلو سال ۱۳۹۵ به دلیل اهانت به یک مقام قضایی بازداشت و پس از از ۶۲ روز به قید وثیقه آزاد شد. او حدود یک سال پیش از ایران خارج شد و به کار خود ادامه می‌دهد.

چندی پیش گروهی از طرفداران امیر حسین مقصودلو معروف به امیر تتلو در حمایت از بازگشت او به ایران راهپیمایی کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از سه ناکامی بزرگ | آسوشیتدپرس: ایران برای پرتاب یک ماهواره دیگر آماده می‌شود

تصاویر ماهواره ای و اظهارات مقامات ایرانی نشان می دهد که جمهوری اسلامی پس از سه ناکامی بزرگ در سال گذشته میلادی، در حال آماده شدن برای پرتاب ماهواره به فضا است، این در حالی است که ایالات متحده این اقدام را بخشی از تلاش جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه موشکی‌اش می‌داند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تصاویر ماهواره‌ای که از سوی شرکت «پلنت لبز» مستقر در سانفرانسیسکو منتشر و به تایید کارشناسان موسسه مطالعات بین‌المللی میدل‌بری رسیده است، نشان می دهد که فعالیت‌هایی در سکوی پرتاب این مرکز فضایی در حال انجام است و خودروهای بیشتری به محل رفت و آمد می‌کنند.

مرکز فضایی امام خمینی در حدود ۲۳۰کیلومتری جنوب شرق تهران قرار دارد و بنابر گزارش آسوشیتدپرس در گذشته افزایش فعالیت ها در این مرکز نشانه آمده شدن جمهوری اسلامی برای انجام پرتاب ماهواره بوده است.

این خبرگزاری نوشت که افزایش این فعالیت ها همزمان با گزارش‌های رسانه های دولتی و نیمه رسمی ایران از آغاز جشن‌های ۴۱ سالگی انقلاب اسلامی در این کشور است. ایران به طور متداول دستاورها در نیروهای مسلح، برنامه های فضایی و تلاش‌های هسته‌ای خود را در این روزها رونمایی می کند.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران دوشنبه شب ۷ بهمن ماه در توئیتی به گزارش رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) پاسخ داد و تایید کرد که ایران قصد دارد یک سیستم ماهواره‌ای بنام «ظفر» را راه‌اندازی کند.

آماده سازی آشکار برای پرتاب موشک از سوی ایران پس از دو پرتاب ناکام ماهواره های «پیام و دوستی» در سال گذشته و همچنین انفجار موشک ماهواره‌بر ناهید-۱ در ماه آگوست صورت می گیرد. همچنین مقامات ایران در فوریه سال ۲۰۱۹ از وقوع آتش‌سوزی جداگانه در سازمان فضایی خبر دادند و اعلام کردند که در این آتش‌سوزی سه محقق کشته شدند.

آسوشیتدپرس نوشت که انفجار در ایستگاه فضایی امام خمینی حتی توجه پرزیدنت ترامپ را نیز به خود جلب کرد و رئیس جمهوری آمریکا در این باره در توئیتر خود اشاره کرد. همچنین حتی گمانه‌زنی‌هایی نیز در مورد احتمال حمله‌های سایبری مطرح شد.

پرزیدنت ترامپ در توئیت خود درباره انفجار در این ایستگاه فضایی نوشته بود که ایالات‌متحده در این سانحه دست نداشته است و افزود «برای ایران بهترین آرزوها را دارم و امیدوارم بتواند متوجه شود که چه اتفاقی در سایت یک افتاده است.»

ایالات متحده ادعا می کند پرتاب چنین ماهواره‌هایی مغایر با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و از ایران خواسته است تا هیچ گونه فعالیتی در رابطه با موشک های بالستیک که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای هستند را انجام ندهد.

از سوی دیگر ایران مدعی است که به دنبال تسلیحات هسته ای نیست و به پرتاب ماهواره خود ادامه می دهد و آزمایش موشکی این کشور وجه نظامی ندارد.

آسوشیتدپرس نوشت که ایران طی یک دهه گذشته چندین ماهواره کوتاه برد را به مدار ارسال کرده است. همچنین این کشور در سال ۲۰۱۳ یک میمون را به فضا پرتاب کرد.

جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر همچنین برای پرتاب ماهواره به فضا با استفاده از موشک تلاش کرده است.

برنامه موشکی جمهوری اسلامی نیز طی سال‌های اخیر با اعتراض بسیاری از کشورها انجام شده است.تا زمستان سال ۱۳۹۶ که آمریکا موضوع آزمایش های موشکی بالیستیک ایران را در شورای امنیت مطرح کرد، سپاه پاسداران این آزمایش‌ها را به طور مداوم انجام می‌داد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

در همین حال تنش بین ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. پس از حملات راکتی به خلیج فارس و همچنین حملات راکتی به تاسیسات دیپلماتیک و نیروهای آمریکایی در عراق، قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه با حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شد.

پس از آن یک حمله موشکی بالستیک تلافی جویانه توسط ایران به پایگاه های عراقی در اوایل این ماه انجام شد. یک هواپیمای مسافربری اوکراین هم در آسمان تهران ساقط و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. جمهوری اسلامی در بیانیه‌‌ای اعلام کرد که سرنگونی این هواپیما با شلیک «غیرعمد» موشک توسط سپاه صورت گرفته ​است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتانیاهو از درخواست مصونیت در برابر اتهامات فساد صرفنظر می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سه شنبه گفت از درخواست مصونیت در برابر پیگرد قانونی بر سر اتهامات فساد صرفنظر کرده است.

نتانیاهو در بیانیه ای در صفحه رسمی فیسبوکش گفت که تصمیم خود را به اطلاع رئیس مجلس اسرائیل رسانده و نمی خواهد در آن چه که او آن را این «بازی کثیف» توصیف کرد، شرکت کند.

مجلس اسرائیل قرار بود سه شنبه تشکیل کمیته ای را برای بحث درباره درخواست مصونیت نتانیاهو مورد بررسی قرار دهد.

با این تصمیم، مسیر پیگیری های حقوقی علیه نتانیاهو هموار می شود. نتانیاهو انجام هرگونه تخلفی را رد کرده است.

نخست وزیر اسرائیل در ماه نوامبر در سه پرونده مجزا به ارتشاء، کلاهبرداری، و خیانت در امانت متهم شده بود.

او در یک مورد به قبول هدایای باارزشی نظیر سیگار، شامپاین، و جواهرات از دوستان و آشنایان متهم شده است. در جدی ترین پرونده، نتانیاهو ظاهرا مقرراتی را تبلیغ کرده که در ازای پوشش خبری مثبت از او به سود «بِزک»، شرکت معظم مخابراتی اسرائیل، تمام می شد.

این تحولات در حالی رخ می دهد که نخست وزیر اسرائیل برای انتخاب مجدد در ماه مارس به رقابت خواهد پرداخت.

بنی گانتز، رقیب اصلی نتانیاهو، سه شنبه گفت که رای دهندگان می‌توانند بین نخست وزیری که برای آنها کار خواهد کرد و نخست وزیری که برای خودش فعالیت می‌کند، یکی را انتخاب کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری آمریکا امروز از «معامله قرن» برای صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها رونمایی می‌کند

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه بعد از رونمایی از طرح صلح خاورمیانه، به همراه نخست وزیر اسرائیل در یک نشست خبری شرکت می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده تا ساعاتی دیگر از طرح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» رو نمایی می‌کند.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن گروهی را برای تهیه این طرح مامور کرد و روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی درباره آن دیدار کرد.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سوی او از سه سال پیش مامور شد تا گفتگوهای صلح را پیش ببرد. رئیس جمهوری آمریکا یکبار درباره او گفته بود جز کوشنر کسی نمی‌تواند گفت‌وگوهای صلح را به نتیجه برساند.

با اینکه در سال اول مذاکرات، علاوه بر اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها نیز در مذاکرات بودند اما بعد از اینکه رئیس جمهوری آمریکا، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، آنها حاضر به ادامه مذاکرات نشدند.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی در کاخ سفید دیدار کرد. او درباره طرح صلح خاورمیانه گفت: این طرحی است که به صلح در خاورمیانه کمک می‌کند. همه جا به من گفتند برای رسیدن به صلح، باید اسرائیل و فلسطینی‌ها اول به صلح برسند تا بتوان در خاورمیانه صلح را برقرار کرد. خیلی‌ها سال‌ها در این مورد کار کرده‌اند و من فکر می‌کنم به نسبت ما نزدیک هستیم ولی باید موافقت بقیه را هم جلب کنیم.

وی با تاکید بر این که صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد گفت که بسیاری از کشورهای عربی هم این طرح را می‌پسندند و از حمایت می‌کنند.

گمانه‌زنی‌ها درباره طرح صلح

هنوز به طور رسمی جزئياتی از این طرح از سوی آمریکا اعلام نشده اما برخی از رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقامات این کشور نوشتند،‌ در این طرح، اسرائیل در ازای دریافت امتیاز‌هایی از فلسطینی‌ها با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند.

تایم اسرائیل و هاآرتض نوشتند براساس طرح آمریکا، بخش‌هایی از کرانهٔ باختری و بخشی از اورشلیم شرقی که از نظر جامعهٔ جهانی به دولت فلسطین تعلق دارد، به اسرائیل واگذار می‌شود، و در عوض اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانهٔ باختری و تمام نوار غزه و چندین محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند.

بر اساس این طرح شهر ابودیس به عنوان پایتخت کشور جدید فلسطین در نظر گرفته خواهد شد. همچنین یک تونل برای اتصال بخش‌های فلسطینی کرانه باختری و نوار غزه ایجاد می‌شود.

هنوز این جزئیات مورد تائید آمریکا قرار نگرفته و قرار است پرزیدنت ترامپ رسما طرح صلح را ظهر سه‌شنبه رو نمایی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: روسیه، رژیم ایران، حزب الله و رژیم اسد از برقراری آتش‌بس در شمال سوریه جلوگیری می‌کنند

وزیر خارجه آمریکا «اقدامات بی ثبات کننده» روسیه، رژیم ایران، رژیم اسد و حزب الله لبنان را عامل مستقیم عدم برقراری آتش بس در شمال سوریه دانست، که در قطعنامه شورای امنیت خواسته شده است.

مایک پمپئو دوشنبه شب ۷ بهمن به وقت واشنگتن با انتشار بیانیه ای گفت که آمریکا با نگرانی عمیق شرایط را در شمال غرب سوریه دنبال می‌کند؛ جایی که ترکیبی از نیروهای رژیم ایران، سوریه و نیروهای روسیه و حزب الله لبنان حملات وسیعی را علیه مردم ادلیب و غرب استان حلب انجام می‌دهند.

در این بیانیه آمده است که طبق گزارشها، این نیروهای بمباران هوایی و حملات زمینی گسترده‌ای را علیه انجام می‌دهند که هزاران نفر از غیرنظامیان را در معره النعمان به دام انداخته و راه فراری برای آنها نگذاشته است. بر اساس گزارشها، در منطقه ای دیگر دهها هزار نفر از خانه های خود فرار کرده اند.

به گفته آقای پمپئو حملات بی ثبات کننده نیروهای روسیه، رژیم اسد، رژیم ایران و حزب الله لبنان به این مناطق شمال سوریه از برقراری آتش بس و بازگشت آوارگان که خواسته قطعنامه شورای امنیت بوده است، جلوگیری می‌کند.

آقای پمپئو گفت که ایالات متحده این حملات غیرقابل توجیه به مردم شمال غرب سوریه را محکوم می‌کند.

او اضافه کرد: ایالات متحده خواستار برقراری یک آتش بس فوری و دسترسی کامل سازمان‌های انسان‌دوستانه به مناطق تحت حمله به منظور کاهش رنج صدها هزار نفری است که از بمباران پی در پی فرار کرده‌اند.

در پایان بیانیه مایک پمپئو آمده است که ایالات متحده برای انجام اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی قوی علیه رژیم اسد و هر فرد یا دولتی که به برنامه های بی رحمانه او کمک می کند، آماده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو در گفت و گو با عادل عبدالمهدی: حمله به سفارت آمریکا بی‌توجهی به حاکمیت ملی عراق است

وزیر خارجه آمریکا، در گفت و گو با عادل المهدی، نخست وزیر عراق، خشم خود را نسبت به تداوم حملات گروه‌های مسلح وابسته به ایران علیه تاسیسات و ساختمان های آمریکا در عراق از جمله راکت پراکنی روز یکشنبه به محوطه سفارت آمریکا در بغداد که یک زخمی به جای گذاشت، ابراز کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۷ بهمن در بیانیه ای ضمن بیان این مطلب اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا در این گفت و گو بار دیگر تاکید کرد که این حملات بی‌توجهی به حاکمیت ملی عراق و ناکامی در کنترل این گروههای مسلح خطرناک را نشان می‌دهد.

آقای پمپئو از پایبندی عادل عبدالمهدی به تقویت امنیت کارکنان آمریکایی و ساختمان‌های دیپلماتیک آمریکا تقدیر کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه به نکته دیگری اشاره کرد و گفت: «ما به حمله یکشنبه شب به سفارت خود به عنوان یک تلاش برای دور کردن توجه عراق و جامعه بین الملل از سرکوب وحشیانه تظاهرات مسالمت‌آمیز عراقی ها توسط ایران و گروههای نیابتی آن نگاه می‌کنیم.»

آقای پمپئو نخست وزیر عراق را به بازیابی حاکمیت ملی عراق ترغیب کرد و تعهد ماندگار ایالات متحده به مردم عراق، تمایلش به محدود کردن نیروهای خود در طول زمان و وجود یک عراق قدرتمند و موفق، همچنان که در چارچوب توافق راهبردی دوطرفه آمده است، را مورد تایید قرار داد.

یکشنبه پنج راکت به سمت منطقه سبز بغداد شلیک شد که دست‌کم یکی از آنها به سفارت آمریکا برخورد کرد.

به نوشته فاکس نیوز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت وضعیت امنیتی همچنان پرتنش است و گروههای مسلح مورد حمایت ایران همچنان تهدید هستند. بنابراین ما هوشیار هستیم.

به نوشته سی‌بی‌اس، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق حمله به سفارت آمریکا را تضعیف حاکمیت ملی عراق خواند و ضمن محکومیت آن گفت عراق همچنان سعی در حفاظت از اماکن دیپلماتیک دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ بعد از دیدار با بنیامین نتانیاهو: به صلح خاورمیانه نزدیک هستیم

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه جداگانه با نتانیاهو و بنی گانتز دیدار کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده که روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی دیدار می‌کند، می‌گوید با طرح دولت او، صلح خاورمیانه نزدیک است.

پرزیدنت دونالد ترامپ صبح دوشنبه ابتدا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و بعد با بنی گانتز رهبر گروه مخالف دولت و رقیب نتانیاهو در انتخابات ماه آینده گفتگو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این دیدار به خبرنگاران درباره طرح دولت او موسوم به «معامله قرن» گفت:‌ این طرحی است که به صلح در خاورمیانه کمک می‌کند. همه جا به من گفتند برای رسیدن به صلح، باید اسرائیل و فلسطینی‌ها اول به صلح برسند تا بتوان در خاورمیانه صلح را برقرار کرد. خیلی‌ها سال‌ها در این مورد کار کرده‌اند و من فکر می‌کنم به نسبت ما نزدیک هستیم ولی باید موافقت بقیه را هم جلب کنیم.

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید گفت: «ما ساعت ۱۲ فردا یک طرح [صلح خاورمیانه] را ارائه می‌کنیم، و این طرحی است که بی‌بی [بنیامین نتانیاهو] و رقیبش [بنی گانتز] آن را بسیار خواهند پسندند. البته این را می‌دانم که بی‌بی و رقیبش هر دو آن را خیلی می‌پسندند. ... این طرحی است که برای صلح خاورمیانه بسیار مهم است.»

وی با تاکید بر این که صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد گفت که بسیاری از کشورهای عربی هم این طرح را می‌پسندند و از حمایت می‌کنند.

اشاره نتانیاهو به ایران

پرزیدنت ترامپ بعد از دیدار با نتانیاهو با رقیب انتخاباتی او دیدار می‌کند.
پرزیدنت ترامپ بعد از دیدار با نتانیاهو با رقیب انتخاباتی او دیدار می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واشنگتن و در دیدار پرزیدنت ترامپ از خدمات رئیس جمهوری آمریکا برای مقابله با ایران، بزرگترین حکومت حامی تروریست در جهان، سپاسگزاری کرد و او را «بزرگترین دوستی که اسرائیل تاکنون در کاخ سفید داشته است» خواند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه دوباره با نتانیاهو در کاخ سفید دیدار می‌کند و دو رهبر در یک کنفرانس خبری شرکت خواهند کرد.

هفته پیش پرزیدنت ترامپ در مسیر بازگشت از سوئیس به میامی اشاره کرد که طرح صلح خاورمیانه او احتمالا قبل یا در طول دیدار با نتانیاهو و گانتز در کاخ سفید رونمایی می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود:‌ این یک طرح عالی است. صادقانه بگویم، این یک طرح عالی است. این طرحی است که واقعا کار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان عالی آمریکا طرح جدید دولت برای اعطای اقامت دائم را تایید کرد

دیوان عالی آمریکا - عکس از آرشیو

دیوان عالی آمریکا با نتیجه پنج بر چهار، طرح پیشنهادی دولت برای ایجاد تغییر در شرایط اعطای اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا را تایید کرد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا روز دوشنبه هفتم بهمن ماه گزارش داد یکی از کارکردهای این قانون این است که به دولت اجازه می‌دهد در بررسی مراحل اعطای اقامت دائم، اطمینان پیدا کند که فرد متقاضی، سربار جامعه نباشد.

این گزارش می‌گوید متقاضیان دریافت اقامت دائم باید نشان دهند که از خدمات عمومی مانند کارت مواد غذایی رایگان (فود استمپ) یا هزینه کمک اقامتی استفاده نمی‌کنند.

از زمان معرفی این طرح از سوی دولت آمریکا، پرونده‌هایی در مخالفت با آن در دادگاه‌ها مطرح شده بود و از همین رو برای نتیجه نهایی به دیوان عالی ارجاع شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هواپیمای مسافربری از باند فرودگاه در ماهشهر خارج شد؛ فرود «با سرعت زیاد» روی باند

خارج شدن هواپیمای مسافربری تهران ماهشهر از باند فرودگاه تلفات جانی نداشته است.

یک فروند هواپیمای مسافربری تهران ماهشهر روز دوشنبه ۷ بهمن ماه به هنگام فرود از باند فرودگاه ماهشهر خارج شد. در حالیکه مقامات می گویند این اتفاق به دلیل «نقص فنی» بوده، برخی روایت ها حکایت از سرعت زیاد خلبان در زمان فرود است.

بنابر گزارش رسانه ها در ایران، رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد که این هواپیما از نوع بوئینگ «ام‌دی» و تعداد مسافران آن ۱۳۵ نفر بوده است که همه آن‌ها در سلامت کامل هستند.

مهرزاد شریفی، معاون فرماندار ماهشهر هم گفت این هواپیمای کاسپین از تهران به سمت ماهشهر در حال پرواز بود که در ساعت ۷:۳۵ دقیقه نتوانست در فرودگاه ماهشهر فرود بیاید و از باند منحرف شد.

مقامات ایران هنوز علت خروج این هواپیما از باند را اعلام نکرده‌اند.

مرجان توحیدی که خبرنگار است، در توئیتر خود نوشت که مسافر این پرواز بود. او در شرح این سانحه نوشت: «مسافر هواپیمای کاسپینم به مقصد ماهشهر، هواپیما با سرعت بالایی نشست، با همون سرعت ادامه داد. و انگار به چیزی برخورد کرده باشه متوقف شد. از باند خارج شد و فقط میتونم بگم تقدیر بود که به چیزی برخورد نکرد. تمام اون مدت رو جیغ کشیدم. مهماندار سعی میکرد مسافرا را آروم کنه.»

از سوی دیگر، یک مسافر به ایسنا گفت «پس از آنکه در باند فرودگاه ماهشهر هواپیما به زمین نشست صدای مهیبی شنیده شد و به نظر می‌رسد که خلبان نتوانست هواپیما را کنترل کند چرا که چرخ‌های هواپیما شکسته شد.»

گزارش‌ها حاکی است که این حادثه در کمربندی ماهشهر - سربندر در نزدیکی پل فرودگاه رخ داده و این جاده فعلا مسدود است و هواپیما دقیقا وسط جاده است.

همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان اعلام کرد که در پی این حادثه یک زن و یک مرد از ناحیه پا دچار مصدومیت سطحی شده بودند و به مرکز درمانی انتقال یافتند.

این حادثه در شرایطی است که در پنجم بهمن ماه نیز هواپیمای «ایران‌تور» که تهران را به مقصد استانبول ترک کرده بود به دلیل نقص فنی به تهران بازگشت و در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.

تکرار این حوادث چند هفته پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در آسمان تهران است. بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.

پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش‌ گسترده به مرگ «کوبی برایانت» ستاره بسکتبال آمریکا: از سیاستمداران تا هنرمندان

مرگ «کوبی برایانت» ستاره پیشین تیم لس آنجلس لیکرز و از اسطوره های بسکتبال آمریکا در سانحه هوایی، بازتاب گسترده ای در رسانه‌ها داشت و در ساعات گذشته بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، هنرمندان مشهور، و چهره‌های ورزشی با انتشار پیام در شبکه های اجتماعی، مرگ او را تسلیت گفتند.

او که ۴۱ سال داشت به همراه دختر ۱۳ ساله‌اش و هفت نفر دیگر در این سانحه درگذشت.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توئیتر خود از کوبی برایانت به عنوان یکی بزرگترین بازیکنان تاریخ بسکتبال یاد کرد که عاشق خانواده بود و شور و اشتیاق زیادی برای آینده داشت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، کوبی برایانت را اسطوره ای در زمین بسکتبال توصیف کرد که در حال شروع دوره جدیدی از فعالیت‌های مفید خود بود. او به اتفاق همسر خود میشل اوباما، بانوی نخست پیشین آمریکا، درگذشت کوبی برایانت و دخترش جیانا را به همسرش ونسا و خانواده برایانت تسلیت گفت.

اریک گارسیتی، شهردار لس آنجلس، کوبی برایانت را شخصیت بزرگی خواند که الهام بخش دیگران بود و همه را با مهارت ‌های غیرقابل مقایسه خود در زمین به وجد میاورد و شگفت زده می کرد.

مایکل جردن، از مشهورترین بازیکنان تاریخ بسکتبال، کوبی برایانت را «اسطوره» خواند و مرگ او را تسلیت گفت.

مجیک جانسون، از ستاره‌های پیشین لس آنجلس لیکرز، کوبی را یک دوست، اسطوره، همسر، پدر، پسر، برادر، برنده جایزه اسکار، و بزرگترین بازیکن تاریخ لس آنجلس لیکرز و لیدر این رشته ورزشی توصیف کرد و او را الگوی بازیکنان مرد و زن خواند.

لیونل مسی، ستاره آرژانتینی تیم فوتبال بارسلونا که با کوبی برایانت در چند آگهی تجاری بازی کرده بود، درگذشتش را تسلیت گفت و تعدادی از عکس‌های خود با او را به اشتراک گذاشت.

کریستیانو رونالدو، بازیکن پرتغالی تیم فوتبال یوونتوس، ضمن ابراز تأسف از مرگ کوبی برایانت، او را به عنوان «اسطوره ای واقعی که الهام بخش بسیاری بود» توصیف کرد.

از سایر چهره‌هایی که در این رابطه اظهار نظر کردند، می‌توان به مایک پنس معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین آمریکا، جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، کریم عبدالجبار، رافائل نادال، راجر فدرر، جنیفر لوپز، هلی بری، جک نیکلسون،کیم کارداشیان، و پائولا عبدول اشاره کرد.

کوبی برایانت چند سال در ایتالیا زندگی کرده بود و محبوبیت زیادی در این کشور داشت. اکثر تیم‌های ورزشی ایتالیا از جمله باشگاه فوتبال آ ث میلان، درگذشت او را تسلیت گفتند.

طرفداران این ستاره بسکتبال علاوه بر لس آنجلس و سایر شهرهای آمریکا، در کشورهای دیگری چون ژاپن، فیلیپین، چین و حتی ایران درگذشت او را تسلیت گفتند.

در جریان این سانحه، تمامی ۹ سرنشین هلیکوپر «بالگرد» کشته شدند، هنوز علت سقوط مشخص نیست و تحقیقات در این باره ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه از آمریکا می‌خواهد به مشارکت خود در نبرد با اسلامگرایان در منطقه ساحل آفریقا ادامه دهد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پاریس امیدوار است ایالات متحده حمایت خود از عملیات نظامی فرانسه در غرب آفریقا را متوقف نکند. گروه های مرتبط با القاعده و داعش در حال محکم کردن جای پایشان در آن منطقه هستند.

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، این سخنان را در آستانه دیدار دوشنبه فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، با همتای آمریکایی‌اش برای گفتگو درباره منطقه «ساحل» در جنوب منطقه «صحرا» عنوان کرد.

پنتاگون چندی پیش اعلام کرد پس از دو دهه تمرکز بر عملیات ضد تروریسم صدها نیروی نظامی خود را از آفریقا خارج خواهد کرد تا منابعش را به چالش های ناشی از چین و روسیه اختصاص دهد. با بازبینی وضعیت نیروهای آمریکا در سراسر جهان، کاهش نیروها می تواند ابعاد گسترده‌تری بگیرد.

این امر از آن جا مایه نگرانی فرانسه شده که به کمک های اطلاعاتی و پشتیبانی آمریکا از ۴۵۰۰ نیروی آن کشور در منطقه ساحل تکیه دارد. پس از مرگ ۱۳ سرباز فرانسوی در سقوط یک هلی کوپتر در جریان عملیاتی رزمی در کشور «مالی» در ماه نوامبر فرانسه مصمم تر شد تا از نیروهایش در آن منطقه حمایت کند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع فرانسه گفت پاریس معتقد است اکنون زمان افزایش، نه کاهش، فشار بر ستیزه جویان برای پرهیز از «بازسازی داعش در منطقه ساحل» است.

فلورنس پارلی این موضوع را دوشنبه با اسپر و رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در میان می گذارد.

لو دریان گفت: «امیدوارم آنها در حفظ این شراکت منطقی باشند... و آن حس خوب مستولی شود.»

در حال حاضر ۶ هزار پرسنل نظامی ایالات متحده در آفریقا مستقر هستند.

طی سال گذشته، ستیزه جویان به حملات خود در مالی، بورکینا فاسو، و نیجر شدت بخشیده اند. مقام‌های مسئول می گویند که این نیروها هنوز توان حمله به نیروهای آمریکایی را ندارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فرانسه با اشاره به این که از دست دادن شنودهای اطلاعاتی آمریکا «بدترین پسرفت» خواهد بود، تاکید کرد که او برای جلوگیری از آن هر چه در توان دارد انجام می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

موج دیگر فشار بر بهائیان: حکم چهار سال زندان برای چهار بهایی و بازداشت دو بهایی دیگر

از راست بالا: سامان شیروانی، فرزانه منصوری و روح‌الله زیبایی - از راست پایین: روئین کهنسال و ابوالفضل انصاری

در ادامه سرکوب اقلیت‌های دینی در ایران، برای چهار شهروند بهایی احکام زندان صادر شده و دو شهروند بهایی دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

چهار شهروند بهایی به نام‌های روئین کهنسال، ابوالفضل انصاری، روح الله زیبائی، و محمدصادق رضائی از سوی دادگاه انقلاب البرز مجموعا به چهار سال زندان محکوم و دو شهروند بهایی دیگر به نام‌های سامان شیروانی و فرزانه منصوری توسط ماموران اطلاعات سپاه در شهرستان قائم‌شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، هر یک از این چهار شهروند بهایی ساکن شهرستان البرز، از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب البرز به ریاست قاضی عاصف الحسینی بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیت» به یک سال زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش، جلسه رسیدگی به پرونده این شهروندان در تاریخ ۲۸ دی ماه بودن حضور وکلای این افراد در شعبه مذکور برگزار و حکم صادره روز یکشنبه ۶ بهمن به آنها ابلاغ شده است.

چهار حکم دیگر

از سوی دیگر اسدالله جابری، مینو ریاضتی، احترام شیخی و فریده جابری که پیشتر از سوی شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان بوشهر هر یک به ۳ سال زندان و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بودند روز شنبه ۵ بهمن ماه، برای سپری کردن دوران محکومیت خود با مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بوشهر بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شدند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که این شهروندان بهایی و سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های عماد جابری، فرخ لقا فرامرزی و پونه ناشری که در تاریخ ۲۴ بهمن ۹۶ توسط نیروهای امنیتی در منزل و یا محل کار خود بازداشت و پس از مدتی هر کدام با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند اردیبهشت ماه سال جاری توسط دادگاه بدوی استان بوشهر مجموعا به ۲۱ سال زندان محکوم شده‌اند که این حکم روز جمعه ۱ آذر از سوی دادگاه تجدید نظر استان بوشهر عینا تایید شده است.

بنا بر این گزارش، وکلای این شهروندان بهایی همچنین اجازه ورود به جلسه دادرسی پرونده که در تاریخ ۲۳ آذر ماه بگزار شده بود را نیز نداشته و این شهروندان بهایی در اعتراض به عدم حضور وکلای خود طی برگزاری جلسه دادرسی سکوت کرده و هیچگونه دفاعیه‌ای از خود ارائه نکرده بودند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که روح‌الله زیبایی و ابوالفضل انصاری دو شهروند بهایی ساکن کرج روز شنبه ۱۲ مرداد از سوی ماموران امنیتی این شهر در منازل شخصی خود بازداشت شده بودند.

از سوی دیگر ابوالفضل انصاری و روئین کهنسال نیز در اواسط مرداد ماه در منازل شخصی خود بازداشت و به زندان رجائی شهر کرج منتقل و بر اساس اطلاعات وبسایت حقوق بشر در ایران به ترتیب در تاریخ‌های ۱۷ شهریور و ۱۲ شهریور با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده بودند.

وبسایت حقوق بشر در ایران در گزارش دیگری اعلام کرده است که سامان شیروانی و فرزانه منصوری زوج بهایی ساکن شهرستان قائم‌شهر نیز روز پنجشنبه ۳ بهمن با هجوم ماموران اطلاعات سپاه به منزل شخصی این شهروندان بهایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

بنا بر این گزارش ماموران اطلاعات سپاه پیش از بازداشت منزل این زوج بهایی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی از جمله گوشی‌های تلفن همراه و لپ تاپ آنها را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

بر اساس اطلاعات موجود خانواده این شهروندان بهایی علیرغم مراجعه به مراجع قضائی و اداره اطلاعات سپاه در شهرستان قائم شهر تا این لحظه هیچگونه اطلاعاتی از سوی مقامات در رابطه با وضعیت این زوج بهائی و محل بازداشت آنها دریافت نکرده‌اند.

برخورد با شهروندان بهایی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و این اولین بار نیست که یک شهروندان بهایی تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی بازداشت و یا به احکام قضایی محکوم می‌شود.

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا روز جمعه ۱۷ آبان در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله شهروندان بهایی در ایران انتقاد کردند و از دولت ایران خواستار رعایت حقوق آنها شدند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت‌های مذهبی در ایران را محکوم کرده‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت که جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه دفاع وکلای پرزیدنت ترامپ در دادگاه استیضاح؛ تمایل برخی جمهوریخواهان برای شهادت جان بولتون

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وکلای پرزیدنت ترامپ دوشنبه بعدازظهر دفاع از او در دادگاه استیضاح در مجلس سنا را از سر گرفتند.

همزمان، جمهوریخواهان که اکثریت را در سنا در دست دارند در حال بررسی چگونگی واکنش به ادعاهای مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا هستند. بنا بر گزارش ها، جان بولتون در کتاب جدیدی مدعی شده که رهبر آمریکا به او گفته است می خواهد کمک به اوکراین را تا آغاز تحقیقات درباره یک رقیب انتخاباتی اش متوقف کند.

سناتور لیندسی گراهام، از مدافعان سرسخت ترامپ به خبرنگاران گفت از صدور احضاریه برای دریافت کتاب جان بولتون با عنوان «اتاق رخداد»، با هدف «ارزیابی این دست‌نوشته و تصمیم درباره افزودن آن به اسناد پرونده استیضاح» حمایت می کند.

ادعای بولتون، دفاعیه تیم وکلای ترامپ را که مدعی اند گروکشی در کار نبوده است، تضعیف می کند.

با آغاز دومین روز دفاعیه تیم حقوقی رئیس جمهوری آمریکا، جی سکلو، وکیل ترامپ، به یکصد سناتور حاضر در جلسه که نقش هیات منصفه را ایفا می کنند، گفت اقدامات ترامپ در تمام اوقات هم قانونی و هم در چارچوب اختیارات اش بر مبنای قانون اساسی بوده است.

سناتور جمهوریخواه میت رامنی می گوید مطالب آشکار شده در کتاب بولتون احتمال حمایت سناتورهای جمهوریخواه از احضار بولتون و دیگران را برای ادای شهادت بیشتر می کند.

سناتور جمهوریخواه سوزان کالینز می گوید گزارش های خبری در باره کتاب بولتون «مساله احضار شهود تازه را تقویت می کند».

اما هنوز روشن نیست که رهبری جمهوریخواهان در سنا از دعوت از شهود حمایت کند. بسیاری از جمهوریخواهان خواهان تبرئه رئیس جمهور تا پایان هفته جاری هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ با «بنی گانتز» رهبر حزب آبی و سفید اسرائیل در کاخ سفید دیدار کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در کاخ سفید با بنی گانتز، رقیب انتخاباتی نخست وزیر اسرائیل، دیدار کرد. این دیدار با هدف معرفی طرح صلح خاورمیانه پرزیدنت ترامپ، انجام شد.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، این دیدار روز دوشنبه هفتم بهمن و بعد از دیدار پرزیدنت ترامپ با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برگزار شد.

بنی گانتز رقیب انتخاباتی آقای نتانیاهو در اسرائیل است. پرزیدنت ترامپ پیشتر گفت که روز سه‌شنبه طرح صلح خاورمیانه خود را معرفی خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه بعد از دیدار با نتانیاهو گفت با طرح دولت او، صلح خاورمیانه نزدیک است.

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این دیدار به خبرنگاران درباره طرح دولت او موسوم به «معامله قرن» گفت:‌ این طرحی است که به صلح در خاورمیانه کمک می‌کند. همه جا به من گفتند برای رسیدن به صلح، باید اسرائیل و فلسطینی‌ها اول به صلح برسند تا بتوان در خاورمیانه صلح را برقرار کرد. خیلی‌ها سال‌ها در این مورد کار کرده‌اند و من فکر می‌کنم به نسبت ما نزدیک هستیم ولی باید موافقت بقیه را هم جلب کنیم.

وی با تاکید بر این که صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد گفت که بسیاری از کشورهای عربی هم این طرح را می‌پسندند و از حمایت می‌کنند.

اشاره نتانیاهو به ایران

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واشنگتن و در دیدار پرزیدنت ترامپ از خدمات رئیس جمهوری آمریکا برای مقابله با ایران، بزرگترین حکومت حامی تروریست در جهان، سپاسگزاری کرد و او را «بزرگترین دوستی که اسرائیل تاکنون در کاخ سفید داشته است» خواند.

نتانیاهو چرا درباره ایران از پرزیدنت ترامپ تشکر کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه دوباره با نتانیاهو در کاخ سفید دیدار می‌کند و دو رهبر در یک کنفرانس خبری شرکت خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

درخشش «آنتونیو باندراس» در فیلم «درد و افتخار»؛ «اسکار اسپانیا» به این فیلم رسید

از راست آنتونیو باندراس،‌ پدرو آلمادوار و پنه‌لوپه کروز

مراسم اهدای جوایز آکادمی سینمای اسپانیا یا «گویا» که به «اسکار اسپانیا» نیز شهرت داد، با درخشش فیلم «درد و افتخار» به کارگردانی پدرو آلمادوار همراه بود.

به گزارش نشریه هنری «هالیوود رپورتر» در سی و چهارمین دوره این مراسم، «درد و افتخار» اکثر جوایز مهم سال، از جمله بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه غیر‌اقتباسی، تدوین، و موسیقی را تصاحب کرد.

در همین حال آنتونیو باندراس و خولیتا سرانو برای هنرنمایی در این فیلم جوایز بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر مکمل زن را دریافت کردند.

بازی درخشان آنتونیو باندراس در این فیلم با تحسین بسیاری از منتقدان سینمایی همراه شده است. او تابستان گذشته جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را نیز تصاحب کرد.


فیلم «درد و افتخار» با الهام گرفتن از تجربیات شخصی پدرو آلمادوار ساخته شده است و گوشه هایی از زندگی یک کارگردان میانسال سینما که درگیر ماجراهای مختلفی می‌شود را به تصویر کشیده است.

این فیلم نماینده امسال سینمای اسپانیا در جوایز آکادمی اسکار در آمریکا است و شانس زیادی برای نامزدی در چند بخش دیگر نیز دارد.

نود و دومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار ۹ فوریه/ ۲۰ بهمن در هالیوود لس آنجلس برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فساد مالی در شورای نگهبان؛ واسطه‌ها برای تایید صلاحیت نامزدها پول میلیاردی درخواست می‌کنند

محمود صادقی، نماینده مجلس، از دریافت مبالغ میلیاردی توسط واسطه ها برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی خبر داد.

آقای صادقی دوشنبه ۷ بهمن در یک پیام توئیتری نوشت: «در این دوره‌ از انتخابات واسطه‌ها نرخ تأیید صلاحیت را بعضا تا چهار میلیارد تومان بالا برده‌اند؛ چه شود این مجلس یازدهم!!»

این نخستین بار نیست که آقای صادقی موضوع دریافت رشوه برای تایید صلاحیت نمایندگان را مطرح کرده است. او تابستان سال گذشته نیز با انتشار یک پیام در توئیتر خطاب به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، گفته بود که فساد در دستگاه تحت مدیریت او نیز نفوذ کرده است و افرادی وابسته شورای نگهبان برای تایید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس از نامزدها درخواست پول کرده اند.

اگرچه ادعای آقای صادقی در آغاز با شکایت شورای نگهبان مواجه شد، اما این نماینده مجلس شهود خود را به جلسه رسیدگی به اتهامات در نشست هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان برد و آنها در این جلسه گفتند که افرادی برای تایید صلاحیت آنها درخواست مبالغی از ۱۰۰ میلیون تومان تا ۲ میلیارد تومان درخواست کردند.

در گزارشی که برخی از رسانه های داخلی ایران تیر ماه گذشته منتشر کردند، آمده بود که به گفته یکی از شهود، او برای مذاکره در مورد تایید صلاحیت خود به مسجد سید عزیزالله در بازار تهران دعوت شده بود.

طرح موضوع فساد ناظران انتخابات و درخواست پول برای تایید صلاحیت نامزدها در حالیست که تابستان امسال دو عضو منصوب آیت الله خامنه ای در شورای نگهبان، محمد یزدی، و صادق لاریجانی یکدیگر را به فساد متهم کردند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در پیامی توئیتری به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد به ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی اشاره کرد.

انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی قرار است دوم اسفند امسال برگزار شود. گزارش ها حاکی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای برخی از گروه‌های سیاسی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا دو میلیون دلار دیگر به بنیاد آشویتس- بیرکناو کمک مالی می‌کند

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد آمریکا دو میلیون دلار دیگر به بنیاد آشویتس-بیرکناو کمک مالی‌ می‌کند. آمریکا پیش از این طی یک برنامه پنج ساله، ۱۵ میلیون دلار به این بنیاد کمک مالی کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که روز دوشنبه هفتم بهمن ماه منتشر شده گفت که این کمک مالی، نشانه تعهد ما در آموزش درمورد سابقه هولوکاست، زنده نگه داشتن یاد قربانیان، گفت‌وگو، و تحقیق است.

مایک پمپئو در این بیانیه همچنین درخواست کرده است که دیگر کشورهای جهان هم به آمریکا پیوسته و از بنیاد آشویتس-بیرکناو حمایت کنند.

آشویتس-بیرکناو، نام کامل اردوگاه کار اجباری و مرگ نازی‌ها در کراکوف لهستان است که به طور مختصر از آن با نام آشویتس نام برده می‌شود.

مراسم هفتادوپنجمین سالگرد آزادسازی آشوتیس و یادبود قربانیان آن در شهر کراکوف در لهستان، جایی که اردوگاه مرگ آشوتیس در نزدیکی آن قرار دارد، با حضور رئیس‌جمهوری‌های اسرائیل و لهستان و گروهی از نجات‌یافتگان و بازماندگان قربانیان این اردوگاه، برگزار شد.

در این مراسم که روز دوشنبه هفتم بهمن ماه برگزار شد، روون ریولین رئیس جمهوری اسرائیل، و آندری دودا رئیس جمهوری لهستان، با اهدای تاج گل یاد قربانیان را گرامی داشتند.

آندری دودا در سخنانی گفت: «من می‌خواهم تاکید کنم که لهستانی‌ها برای آزادی جهان جنگیدند و بسیاری از شهروندان لهستان در نبرد با نازی‌ها در راه آزادی جان باختند.»

رئیس جمهوری اسرائیل هم در این مراسم از ارتباط قدرتمند اسرائیل با لهستان خبر داد و گفت لهستان به لحاظ تاریخی یکی از کشورهایی بود که قرن‌ها پذیرای یهودیان بوده است.

شماری از بازماندگان هولوکاست هم در این مراسم حضور یافتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تعداد قربانیان ویروس کرونا در چین به ۸۱ نفر رسید؛ سه مورد دیگر در آمریکا تأیید شد

تعداد قربانیان ویروس کرونا در چین به ۸۱ نفر رسید. تا امروز، ابتلای ۳ هزار نفر به این ویروس تأیید شده است. تعطیلات سال نوی چینی به مدت سه روز تمدید شد. دست کم ۴۴ مورد ویروس کرونا خارج از چین از جمله در تایلند، آمریکا، و استرالیا دیده شده است.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرد که سه مورد جدید دیگر از ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا - یک مورد در آریزونا و دو مورد دیگر در کالیفرنیا - دیده شده است. تمامی این بیماران از سفر به شهر ووهان چین، جایی که ویروس از آن جا بروز کرده، بازگشته‌اند.

در حال حاضر، بیمارستانی در ووهان در دست احداث است که مخصوص نگهداری از بیماران مبتلا به ویروس کرونا است و قرار است تا دوم ماه فوریه (سیزدهم بهمن ماه) آماده پذیرش بیمار شود.

به گزارش گاردین، رئیس سازمان بهداشت جهانی به پکن سفر کرده است. این سازمان، جلسه پرسش و پاسخ زنده ای با حضور یک پزشک متخصص بر توییتر تشکیل داد تا به سوالات مردم در این رابطه پاسخ دهد. این پزشک ضمن تأیید بر این که نیاز به پژوهش گسترده تری بر روی این ویروس هست گفت به احتمال زیاد بدون عطسه و سرفه به دیگری منتقل نمی شود و همچنین نامه‌هایی که از طرف شخص آلوده می آیند خطری برای دریافت‌کننده نخواهند داشت، چرا که این ویروس عمر طولانی ندارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نیویورک تایمز: بنا بر کتاب بولتون، پرزیدنت ترامپ کمک به اوکراین را برای تحقیقات در مورد بایدن متوقف کرد؛ واکنش پرزیدنت ترامپ

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وکلای پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه دفاع خود در دادگاه استیضاح را از سر می گیرند. اما با انتشار روایت هایی از این که ترامپ به مشاور امنیت ملی خود گفته بود می خواهد کمک های امنیتی به اوکراین را تا آغاز تحقیقات درباره یک رقیب دموکرات اش متوقف کند، دموکرات ها دوباره خواهان حضور شهود تازه شده اند.

نیویورک تایمز یکشنبه گزارش داد این ادعاها در کتاب در آستانه انتشار جان بولتون انعکاس یافته است. سازمان های خبری که با افراد آشنا با متن کتاب تماس گرفتند این گزارش را تائید کرده اند.

پرزیدنت ترامپ در یک رشته توییت روایت گزارش شده از بولتون را رد کرد: «من هرگز به جان بولتون نگفتم که کمک به اوکراین به تحقیقات درباره دموکرات ها شامل جو و هانتر بایدن منوط است. در واقع، او در زمان اخراجش - که بسیار علنی‌ انجام شد - هرگز شکایتی را در این باره مطرح نکرد. اگر جان بولتون چنین چیزی را گفته فقط برای فروش کتاب بوده است.»

وکیل بولتون در بیانیه ای می گوید متن کتاب یک ماه پیش برای بررسی های معمول درباره اطلاعات محرمانه به شورای امنیت ملی کاخ سفید فرستاده شده بود.

در جلسه استیضاح پرزیدنت ترامپ در سنا، اعضای مجلس نمایندگان که نقش دادستان را در دادگاه استیضاح ایفا می کنند در بیانیه تازه ای خواهان احضار بولتون به عنوان شاهد شده اند و می گویند او «اطلاعاتی حیاتی برای ارائه دارد.»

آنها در این بیانیه می گویند: «رئیس جمهوری در جریان تحقیقات استیضاح مانع درخواست ما برای ادای شهادت آقای بولتون شد. اکنون دلیل آن را می فهمیم. رئیس جمهوری می داند چقدر گفته های او زیر سوگند ویرانگر خواهد بود. بنا بر این گزارش، کاخ سفید پیش نویس کتاب را برای بررسی داشته است. سرپوش گذاشتن پرزیدنت ترامپ باید به پایان برسد.»

کاخ سفید با استناد به اختیارات قوه مجریه مانع ادای شهادت چند مقام کنونی و پیشین دولت شامل جان بولتون و میک مولوینی رئیس پرسنل کاخ سفید در تحقیقات استیضاح کمیته های مجلس نمایندگان شده بود.

بولتون ماه سپتامبر کاخ سفید را ترک کرد و این ماه گفت اگر سنا او را احضار کند حاضر است شهادت بدهد.

مقررات دادگاه استیضاح در سنا مانع هرگونه احضار شهود جدید در آغاز روند شد. بررسی این امر از طریق یک رای گیری به پس از گزارش دو طرف و ۱۶ ساعت پرسش و پاسخ یکصد سناتور از دادستان ها و وکلای مدافع رئیس جمهوری موکول شده است. بحث در این باره در اواخر این هفته مطرح خواهد شد و دموکرات ها می کوشند چهار جمهوریخواه را مجاب کنند به آنها بپیوندند.

پت سیپلونی، وکیل ارشد کاخ سفید، روز شنبه طی دو ساعت دفاعیه گفت تیم حقوقی پرزیدنت ترامپ باور ندارد که دموکرات های مجلس نمایندگان به وظیفه شان در اثبات این که رئیس جمهوری مرتکب «جرائم در سطح عالی و تخطی از قانون» شده است عمل کرده باشند. این موارد معیار قانون اساسی آمریکا برای استیضاح و برکناری از قدرت است.

امروز تیم حقوقی پرزیدنت ترامپ موارد دفاع خود را به شکلی مبسوط توضیح می دهد.

جمهوریخواهان اکثریت را در سنا در اختیار دارند، از این رو محکومیت رئیس جمهوری بر مبنای دو سوم آرا در سنا بسیار بعید است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو بازداشت‌شده در زندان اوین مجموعا به بیش از ۲۳ سال زندان محکوم شدند

رضا محمدحسینی (راست) و خالد پیرزاده

رضا محمدحسینی و خالد پیرزاده، شهروندان بازداشت شده در زندان اوین، از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به ۲۳ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.

زرتشت احمدی‌راغب، فعال مدنی و از امضا کنندگان نامه استعفای آیت‌الله علی خامنه‌ای، با انتشار این اخبار در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده است که خالد پیرزاده از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «توهین به رهبری» مجموعا به ۷ سال زندان محکوم و رضا محمدحسینی نیز از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «توهین به رهبری»، «تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه»، «خروج غیرقانونی از مرز» و «ورود غیرقانونی به کشور» مجموعا به ۱۶ سال و شش ماه زندان محکوم شده است.

این حکم در حالی برای این دو زندانی از سوی شعب دادگاه انقلاب تهران صادر شده است که در صورت تایید و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۵ سال از حکم خالد پیرزاده و ۷ سال از حکم رضا محمدحسینی قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حکم صادره روز شنبه ۵ بهمن ماه به این دو زندانی سیاسی در زندان ابلاغ شده است.

بنا بر اطلاعات موجود، رضا محمدحسینی اردیبهشت ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت، به زندان اوین منتقل و در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین در بازداشت به‌سر می‌یرد؛ خالد پیرزاده نیز که از زمان بازداشت او اطلاع دقیقی در دست نیست پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به زندان اوین منتقل و در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین به‌سر می‌یرد.

زرتشت احمدی‌راغب، در پست اینستاگرامی خود در رابطه با رضا محمدحسینی همچنین اعلام کرده است که این زندانی سیاسی در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‌برد، اعتصاب غذایی که از دو ماه پیش آغاز شده است.

پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که این زندانی سیاسی اواخر تیر ماه گذشته نیز به همراه پنج زندانی دیگر در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده بود.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مراسم هفتادوپنجمین سالگرد آزادسازی آشوتیس و یادبود قربانیان این اردوگاه در لهستان برگزار شد

آندری دودا (وسط) رئیس جمهوری لهستان و همسرش آگاتا در مراسم یادبود در آشویتس

مراسم هفتادوپنجمین سالگرد آزادسازی آشوتیس و یادبود قربانیان آن در شهر کراکوف در لهستان، جایی که اردوگاه مرگ آشوتیس در نزدیکی آن قرار دارد، با حضور رئیس‌جمهوری‌های اسرائیل و لهستان و گروهی از نجات‌یافتگان و بازماندگان قربانیان این اردوگاه، برگزار شد.

در این مراسم که روز دوشنبه هفتم بهمن ماه برگزار شد، روون ریولین رئیس جمهوری اسرائیل، و آندری دودا رئیس جمهوری لهستان، با اهدای تاج گل یاد قربانیان را گرامی داشتند.

آندری دودا در سخنانی گفت: «من می‌خواهم تاکید کنم که لهستانی‌ها برای آزادی جهان جنگیدند و بسیاری از شهروندان لهستان در نبرد با نازی‌ها در راه آزادی جان باختند.»

رئیس جمهوری اسرائیل هم در این مراسم از ارتباط قدرتمند اسرائیل با لهستان خبر داد و گفت لهستان به لحاظ تاریخی یکی از کشورهایی بود که قرن‌ها پذیرای یهودیان بوده است.

شماری از بازماندگان هولوکاست هم در این مراسم حضور یافتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زلزله ۵.۲ ریشتری در استان فارس؛ هنوز خسارت جانی گزارش نشده است

این زلزله در شهر «خان زنیان» در استان فارس، بین شهرهای شیراز و کازرون، روی داده است.

مرکز لرزه نگاری آمریکا گزارش داد زلزله ۵.۲ ریشتری در شهر «خان زنیان» (یا خانه زنیان) استان فارس روی داده است. مقام‌های محلی در گزارش اولیه گفته اند این زلزله خسارت جانی نداشته است.

زلزله ساعت ۱۶:۵۸ عصر دوشنبه ۷ بهمن روی داد. مرکز لرزه نگاری آمریکا نوشت که کانون این زلزله در ده کیلومتری عمق زمین بود.

«خان زنیان» شهری از توابع شهرستان شیراز در استان فارس است و در حد فاصل شهرهای شیراز و کازرون قرار دارد. این شهر براساس سرشماری سال ۹۵ ایران، حدود چهارهزار نفر سکنه دارد.

این زمین لرزه در شهر شیراز نیز احساس شده است. برخی کاربران در فضای مجازی نیز به آن واکنش نشان دادند.

برخی دیگر از کاربران عکس‌هایی از خسارت‌های اولیه منتشر کرده اند. صدای آمریکا هنوز نمی‌توان به طور مستقل صحت این تصاویر و آمارها را تائید کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو به مناسبت سالروز تولد مایکل وایت: رژیم ایران باید همه گروگان‌های آمریکایی و غیرآمریکایی را آزاد کند

وزیر خارجه آمریکا همزمان با سالروز تولد مایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی در مشهد، گفت که رژیم ایران باید همه گروگان‌های آمریکایی و غیرآمریکایی را آزاد کند.

مایک پمپئو روز دوشنبه ۷ بهمن با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا، برای دومین سال پیاپی سالروز تولدش را در یک زندان مخوف در ایران، در رنج و عذاب گذارند. رژیم ایران باید همه گروگان‌های آمریکایی و خارجی [غیر آمریکایی] را آزاد کند!»

مایکل وایت از تابستان ۹۷ در زندان به سر می‌برد. او که برای دیدار با دوست دخترش به مشهد سفر کرده بود، پس از بازداشت بابت توهین به رهبر جمهوری اسلامی به ۲ سال و بابت انتشار عکسی خصوصی در اینستاگرام به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

مادر این شهروند ۴۷ ساله آمریکایی چندی پیش گفته بود که بیماری سرطان فرزندش بار دیگر عود کرده است.

جوآن وایت در یک گفت‌وگوی تلفنی با نیویورک تایمز، ضمن اعلام خبر بازگشت سرطان حنجره پسرش، گفته بود که می‌ترسد اگر کاری برای بازگرداندن مایکل به خانه انجام نشود، فرزندش در زندان جان خود را از دست بدهد.

نهادهای حقوق بشری می گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی کند و بعضا افرادی بی گناه محاکمه و حتی اعدام شده اند. تحلیلگران غربی همچنین می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر علاوه بر مایکل وایت، تعدادی از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، نازنین زاغری رتکلیف، احمدرضا جلالی، و ارس امیری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شصت و دومین مراسم اعطای جوایز موسیقی گرمی؛ «بیلی آیلیش» ۱۸ ساله رکوردشکن شد

بیلی آیلیش در مهمانی بهترین هنرمند نوپا «اسپاتیفای» - وست هالیوود، کالیفرنیا - ۲۳ ژانویه ۲۰۲۰

شصت و دومین مراسم اعطای جوایز موسیقی گرمی، یکشنبه شب در سالن «استیپلز» لس آنجلس برگزار شد.

بیلی آیلیش، هنرمند ۱۸ ساله جوایز چهار بخش مهم را از آن خود کرد. او جوایز بهترین هنرمند نوپا، بهترین ضبط و ترانه سال برای «پسر بد» (Bad Guy) و بهترین آلبوم سال را برای «وقتی می خوابیم، کجا می رویم؟» از آن خود کرد. او همچنین جایزه بهترین آلبوم آواز پاپ را گرفت و به این ترتیب، پنج جایزه گرمی به خانه برد.

او اکنون جوان ترین خواننده ای است که جایزه بهترین آلبوم سال را می برد. رکورد پیشین در درست تیلور سوئیفت بود که در ۲۰ سالگی این جایزه را گرفت.

بیلی آیلیش همچنین اولین زن و دومین هنرمندی است که همزمان جوایز بهترین ضبط سال، البوم سال، ترانه سال و بهترین هنرمندنوپا را دریافت می کند.

نخستین هنرمند، کریستوفر کراس ۲۹ ساله بود که در سال ۱۹۸۱ این جوایز را درو کرد.

ادل، خواننده مشهور بریتانیایی نیز این چهار جایزه بزرگ را طی سه سال گرفت.


آیلیش که دسامبر گذشته ۱۸ ساله شد، نامزد ۶ جایزه گرمی شده بود که با «لیزو» خواننده نوپای سبک آر اند بی و «لیل ناس اکس» خواننده رپ سبک کانتری، برای دریافت جوایز بهترین آلبوم، بهترین صفحه، بهترین ترانه سال، و بهترین خواننده جدید رقابت کرد.

لیزو خواننده رپ و آر اند بی آمریکایی
لیزو خواننده رپ و آر اند بی آمریکایی

لیزو، خواننده و رپر، مراسم را با اجرایی درخشان آغاز کرد و نخستین جایزه شب را برای بهترین اجرای سولوی پاپ برای ترانه محبوب «حقیقت تلخ است» (به انگلیسی Truth Hurts) دریافت کرد.او دو جایزه دیگر نیز پیش از آغاز پخش تلویزیونی مراسم گرفت.

مراسم امسال اعطای جوایز موسیقی گرمی تحت تأثیر درگذشت اسطوره بسکتبال آمریکا «کوبی برایانت» و دختر سیزده ساله او که صبح همان روز درسانحه سقوط هلیکوپتر کشته شدند قرار گرفت.

مراسم در همان سالنی برگزار می‌شد که برایانت سالها با تیمش «لس آنجلس لیکرز» در آنجا درخشید و علاقه‌مندان بسکتبال را شگفت‌زده کرد.

بسیاری از هنرمندان در طول اجرای خود به این ستاره افسانه‌ای بسکتبال ادای احترام کردند.

مجری مراسم، «آلیشا کیز» بود که پانزده جایزه گرمی در کارنامه‌ حرفه‌ای خود دارد. خانم کیز و گروه «بویز تو مِن» (Boyz II Men) با اجرایی احساسی از ترانه «خداحافظی با دیروز خیلی سخت است» با کوبی برایانت وداع کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG