لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

جی پی مورگان: کورزین در مورد جبران اضافه برداشتهای ام اف گلوبال اطمینان داده بود


جی پی مورگان: کورزین در مورد جبران اضافه برداشتهای ام اف گلوبال اطمینان داده بود
جی پی مورگان: کورزین در مورد جبران اضافه برداشتهای ام اف گلوبال اطمینان داده بود

انتظار می رود یکی از وکلای بانک جی پی مورگان شهادت دهد که جان کورزین، مدیراجرایی ارشد پیشین «ام اف گلوبال با مسئولیت محدود» اندک زمانی پیش از ورشکستگی شرکت «جی پی مورگان چیس» به وی اطمینان داده بود که برای جبران اضافه برداشتها مقادیر قابل توجهی پول در اختیار دارد.

احتمال دارد شهادت دایان جنووا، معاون وکیل جی پی مورگان در برابر جلسه دادرسی روز چهارشنبه کمیته فرعی کنگره بر انتقال ۱۷۵ میلیون دلار به حساب جی پی مورگان در روز ۲۸ اکتبر و ۳ روز پس از اعلام ورشکستگی آن نور بتاباند.

انتقال این پول یکی از مسائل اصلی مورد توجه و تمرکز بازرسانی است که در حال تحقیق در مورد علت ضررهای یک میلیارد و ششصد میلیون دلاری سرمایه مشتریان بانک ام اف گلوبال هستند.

بازرسان کنگره و مقامات انتظامی و قانونگذاران در تلاش هستند تا دریابند آیا این شرکت برای رفع بحران نقدینگی از پول مشتریان خود که نقض قانون فدرال است، استفاده کرده بود یا خیر.

هنوز شواهد جدی مبنی بر نیت مجرمانه مقامات این بانک پیدا نشده است و کورزین، سناتور پیشین ایالات متحده و فرماندار نیوجرسی ادعا کرده است که او «هیچگاه قصد نداشت» هیچ قانونی را نقض کند و برای سوء استفاده از سرمایه مشتریان خود نیز دستوری صادر نکرده بود.

ادیت اوبراین، دستیار خزانه دار جزء افرادی است که گمان می رود اجازه انتقال مبلغ مورد پرسش را صادر کرده باشد. او تنها شاهد حاضر در این جلسه است که از ابتدای رسیدگی به این پرونده شهادت نداده بود و احتمال دارد از حق قانون اساسی خود بهره بجوید تا نوک پیکان اتهامات را از سمت خود منحرف کند.

«ام اف گلوبال»: «وفور» سرمایه است

بنا به گفته شهادت از پیش نوشته شده جنووا، بحران اضافه برداشتها در اف ام گلوبال پس از آن چهره خود را نشان داد که در هفته ۲۴ اکتبر روشن شده بود که این شرکت به دلیل ضررهای مالی سه ماهه و افت رتبه اعتباری، «به نوعی در درجه ای از پریشانی و آشفتگی» قرار گرفته است.

جنووا گفت که صبح روز جمعه ۲۸ اکتبر، جی پی مورگان در برخی از حساب نقل و انتقال ارز خارجی که شرکتهای وابسته و زیرمجموعه جی پی مورگان مستقر در بریتانیا مدیریت آن را به عهده داشتند، از وجود اضافه برداشتها مطلع شد.

او گفت بانک، کورزین و دیگر مقامات ام اف گلوبال را از این مسئله مطلع کرد، اما به آنها اطمینان داده شد که به اضافه برداشتها رسیدگی خواهد شد.

در شهادت جنووا آمده است باید به این مسئله رسیدگی می شد تا جی پی مورگان بتواند اوراق قرضه ۴ میلیارد و نهصد میلیون دلاری دولت و شرکتهای بزرگ را بفروشد زیرا این امر راه را برای فراهم آوردن نقدینگی مورد نیاز ام اف گلوبال هموار می کرد.

جنووا در شهادت خود گفت: «زمانی که صبح روز جمعه این مسئله با آقای کورزین مطرح شد، او با آمادگی کامل توافق کرد که تحت پوشش قرار دادن اضافه برداشتهای ام اف گلوبال مهم است. وی به مدیران عامل جی پی مورگان اطمینان بخشید که برای جبران اضافه برداشتها، مقادیر فراوانی پول نقد موجود است و می توان به سرعت آنها را جبران کرد.»

ساعت ۱۱ صبح همان روز، به اندازه کافی پول نقد برای جبران اضافه برداشتها واریز شده بود، اما جی پی مورگان متوجه شد که دو مبلغ دیگر واریز شدند: ۲۰۰ میلیون دلار از یک حساب تفکیک به مشتری به حساب ام اف گلوبال در ایالات متحده و ۱۷۵ میلیون دلار دیگر نیز از یک حساب ایالات متحده به حساب ام اف گلوبال در لندن واریز شده بود.

در شهادت مکتوب جنووا آماده است که بانک، براساس مقررات «کمیسیون بازرگانی آینده کالا» و ارتباط آن با حساب تفکیک به مشتری، پرسش از ام اف گلوبال برای تایید صحت واریز این مبالغ را «محتاطانه و مناسب» ارزیابی کرد.

برپایه شهادت جنووا، کورزین «گفت علت مطرح شدن این درخواست را درک می کند و از فردی در داخل سازمان خود خواهد خواست تا آن را ارزیابی کند»، اما تحولات با چنان سرعتی پیش رفتند که در نهایت هیچ فردی در داخل ام اف گلوبال این مسئله را به صورت مکتوب مورد تایید قرار نداد.

در ادامه این شهادت آمده است «با این وجود، مقامات بلندپایه ام اف گلوبال در چندین مورد به درخواست ما به صورت شفاهی اطمینان دارند که ام اف گلوبال به تعهدات خود برای اجرای مقررات کمیسیون بازرگانی آینده کالا پایبند بوده است».

XS
SM
MD
LG