لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۱

فیلم «جوی» ساخته سودابه مرتضایی کارگردان اتریشی ایرانی‌تبار از اسکار حذف شد


فیلم «جوی» (به انگلیسی: Joy) ساخته سودابه مرتضایی، کارگردان اتریشی ایرانی تبار، که نماینده اتریش در اسکار امسال بود، به دلیل مغایرت با قوانین آکادمی از این مراسم حذف شد.

به گزارش نشریه هنری «هالیوود رپورتر» آثاری می توانند در بخش بین المللی اسکار رقابت کنند که بخش عمده دیالوگ آنها به زبانی غیر از انگلیسی باشد، ولی اکثر مکالمه های بازیگران جوی (یعنی حدود دو سوم آن) به زبان انگلیسی است.

این فیلم ماجراهای گروهی از زنان اهل نیجریه را به تصویر می کشد که توسط گروه‌‌های قاچاق انسان به اروپا منتقل می‌‌ شوند تا به عنوان کارگر جنسی، تن فروشی کنند.

هفته گذشته فیلم «شیردل» به کارگردانی «ژنویو ناجی» که امسال به عنوان اولین نماینده سینمای نیجریه به اسکار فرستاده شده بود نیز به همین دلیل از اسکار حذف شد.

البته این تصمیم با حواشی بسیاری همراه شد؛ چرا که انگلیسی، زبان رسمی نیجریه محسوب می‌شود و تهیه کنندگان شیردل به شدت به اقدام آکادمی اعتراض کردند.

براساس قوانین کنونی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، آثاری واجد شرایط رقابت در بخش بین المللی هستند که طولانی‌تر از چهل دقیقه باشند، خارج از آمریکا ساخته شده باشند، و بخش عمده گفت‌و‌گوها به زبان غیرانگلیسی باشد.

جوی به نویسندگی و کارگردانی سودابه مرتضایی حضور موفقی در جشنواره های سینمایی ونیز، لندن، و مراکش داشت و با استقبال زیادی از سوی تماشاگران و منتقدین هنری همراه شد.

سودابه مرتضایی از پدر و مادری ایرانی در آلمان متولد شده است و دوران کودکی و نوجوانی خود را در اتریش و ایران گذرانده است.

او هنوز واکنشی به حذف فیلم خود از اسکار نداشته است.

نود و دومین مراسم اهدای جوایز اسکار نهم فوریه در هالیوود لس آنجلس برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG