لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۲۲

سرخط خبرها

هفتاد خبرنگار طی شش ماه سال جاری کشته شده اند

حداقل هفتاد خبرنگار و فعال در رشته های خبری در نیمه اول سال جاری میلادی کشته شده اند.

در شرایطی که امسال برای خبرنگاران و روزنامه نگارانی که تحولات سیاسی سوریه را تحت پوشش قرار می دادند، یکی از مرگبارین سال طی دهه های اخیر بوده است، فقط پانزده خبرنگار بین ماه های ژانویه و ژوئن در ناآرامی های این کشور کشته شده اند.

براساس ارقام «موسسسه بین المللی امنیت خبری» وابسته به دانشکده خبرنگاری کاردیف، بعد از سوریه، نیجریه خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران بوده است و هفت روزنامه نگار که هویت آن ها افشا نشده است، بر اثر انفجار بمب کشته شدند. پنج خبرنگار بر اثر سقوط هواپیما در برزیل، سومالی، اندونزی و مکزیک کشته شدند.

این ارقام در حالی منتشر شده اند که در سراسر سال ۲۰۱۱، ۱۲۴ خبرنگار کشته شدند و درهفت ماهه اول سال گذشته، ۵۶ روزنامه نگار جان خود را از دست داده بودند.

این موسسه همچنین از درگذشت ۳۰ نفر دیگر فعال در رشته های خبری داده است اما هنوز روشن نیست که این افراد به هنگام فعالیت های خبری جان خود را از دست داده باشند.

رادنی پیندر، مدیر «موسسسه بین المللی امنیت خبری» می گوید خبرنگاران و روزنامه نگاران بیش از هر زمان دیگری هدف حمله دشمنان آزادی قرار گرفته اند. با وجودی که تحولات سیاسی بین المللی دلگرم کننده ای برای محافظت از خبرنگاران وجود دارد، اما هنوز در بسیاری از کشورها برای سانسور مطبوعات و به سکوت واداشتن خبرنگاران از قتل، سلاح و بمب استفاده می شود».

او می افزاید هر قتل مانعی بر سر راه جریان آزاد اطلاعات است که جوامع بدون وجود این شاهراه حیاتی نمی توانند به فعالیت های خود ادامه دهند.

اطلاعات این موسسه همچنین بر این واقعیت نور می تاباند که اکثریت قریب به اتفاق خبرنگاران و فعالان رشته های خبری در طی سال جاری در کشورهایی کشته شده اند که در آن ها جنگ نبوده و به اصطلاح در صلح به سر می برده اند.

براساس ارقام این تحقیق پژوهشی، ۴۳ خبرنگار در کشورهایی کشته شدند که در آن ها به طور رسمی صلح برقرار بوده است. بیشتر این خبرنگاران قربانی جنایتکاران بی رحم و نیروهای امنیتی و سیاستمداران فاسد و منافع اقتصادی تجار شده اند.

مصونیت مسئولان قتل این خبرنگاران، کماکان یکی از بزرگترین چالش های پیش رو است. بیشتر عاملان قتل روزنامه نگاران کماکان از زیر بار مسئولیت ارتکاب به این جرائم و پاسخگویی شانه خالی می کنند. در طی نیمه اول سال جاری، فقط یک نفر در ارتباط با قتل ۴۷ خبرنگاری که در کشورهای سراسر جهان کشته شدند، گناهکار شناخته شد.

طی ده سال گذشته، نرخ مصونیت مسئولان قتل خبرنگاران و روزنامه نگاران در سراسر جهان کماکان روی ۹۰ درصد ثابت مانده است. تردیدی نیست که این روند به شکل کنونی ادامه خواهد یافت.

«موسسسه بین المللی امنیت خبری» که یک سازمان فعال در زمینه ثبت شرایط امنیتی خبرنگاران است، آمار مرگ و میر روزنامه نگاران و خبرنگارانی را مستند می کند که به طور عمدی و یا تصادفی در مسیر فعالیت های حرفه ای خود کشته شده اند.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

ویتنی هیوستون هفت سال بعد از مرگ، نامزد عضویت در تالار مشاهیر موسیقی «راک ان رول» شد

«ویتنی هیوستون» خواننده فقید آمریکایی نامزد عضویت در تالار مشاهیر موسیقی «راک ان رول» شد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیدتپرس» او یکی از ۱۶ نامزدی است که از طرف اعضای آکادمی، برای عضویت در این تالار پیشنهاد شده است که از میان آنها ۵ تا ۷ گزینه در ماه ژانویه برگزیده می شوند.

از سایر نامزدهای عضویت در این تالار، می توان به «بی آی جی» و «پت بناتار» یا گروههای موسیقی «دیو متیو»، «موتورهد»، «دپش مود» و «ام سی فایو» اشاره کرد.

گزینه هایی واجد شرایط عضویت در تالار مشاهیر راک ان رول هستند که از زمان انتشار نخستین آلبوم تجاری آنها بیست و پنج سال گذشته باشد.

نامزدها، با آرای حدود هزار نفر از اعضای آکادمی شامل خواننده ها، نویسنده ها، منتقدین هنری و دست اندرکاران صنعت موسیقی برگزیده می شوند.

آرای هنردوستان نیز بخشی از این فرآیند است و کابران می توانند با مراجعه به سایت آکادمی، گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کنند.

ویتنی هیوستون از ستاره های بزرگ موسیقی جهان در سال ۲۰۱۲ درگذشت، او میلیونها آلبوم فروخت و برنده شش جایزه گرمی شد.

سی و پنجمین مراسم سالانه معرفی اعضای جدید تالار مشاهیر موسیقی راک ان رول، دوم ماه مه سال آینده میلادی در شهر کلیولند ایالت اوهایو برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا در مورد حمله ترکیه به شمال سوریه با رئیس جمهوری عراق گفت‌وگو کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد گفت‌وگویی تلفنی با رئیس جمهوری عراق داشته و نگرانی‌ها از وضعیت دخالت نظامی ترکیه در سوریه را مطرح کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۳ مهر ماه با انتشار پیامی در توئیتر گفت: روز گذشته با برهم صالح حرف زدم تا در مورد نگرانی‌ها از چالش در جریان نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه و نیاز به این که ترکیه باید عملیات نظامی خود را متوقف کند، گفت‌وگو کنیم.

آقای پمپئو افزود: همچنین بر تعهد ما برای عراق قدرتمند، مستقل و موفق تاکید کردم.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه هفته پیش عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پژوهش جدید: زنانی که استرس بیشتری داشته باشند، شانس کمتری برای تولد نوزاد پسر دارند

پژوهشی جدید نشان داده احتمال پسردار شدن مادرانی که در دوران بارداری تحت استرس باشند، کمتر است.

این مطالعه که توسط پژوهشگران دانشگاه کلمبیا در نیویورک انجام شده نشان می دهد که بسیاری از زنان تحت استرس، گاه حتی پیش از آنکه بفهمند باردار هستند جنین را از دست می دهند.

آنها این پژوهش را بر روی ۱۸۷ زن باردار انجام داده اند و ۲۷ عامل روحی و جسمی مختلف را که می تواند در میزان استرس در زندگی موثر باشد سنجیده اند.

آنها نشان دادند نسبت پسر به دختر در زنان بارداری که از لحاظ فیزیکی دچار استرس بوده اند ۴ به ۹ و در زنانی که از لحاظ روحی تحت استرس بوده اند ۲ به ۳ بوده است.

این در حالی است که در کل جمعیت، نسبت پسر به دختر ۱۰۵ به ۱۰۰ است.

پژوهشگران می گویند دلیل این یافته این است که جنین نر در مراحل اولیه تکامل نیاز به زمان بیشتری در رحم مادر دارد و نسبت به عواملی چون استرس آسیب پذیرتر هستند.

آنها می گویند هدف از انجام این مطالعه، تأکید بر اهمیت سلامت روحی مادر هنگام بارداری است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره کردها بعضی را در کره جنوبی نگران کرده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره خروج نیروهای آمریکا از سوریه در کره جنوبی به دقت زیر نظر قرار دارد.

هر چند وضعیتی که کردها و کره جنوبی با آن روبرو هستند، بسیار متفاوت است، بعضی در سئول می ترسند که تصمیم ترامپ در مورد سوریه، پنجره ای به مقصود نهایی او در شبه جزیره کره باشد.

هفته پیش «چوسان ایلبو»، بزرگترین روزنامه کره جنوبی، در سرمقاله ای نوشت، ترامپ به اتحاد آمریکا و کره جنوبی از منظر مالی نگاه می کند و رئیس جمهوری آمریکا چند بار تهدید به خروج نیروهای آمریکا از کره جنوبی کرده است.

این روزنامه محافظه کار در ادامه گفت اگر رفتار ترامپ کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، را جسورتر کند، کره جنوبی ممکن است با تهدیدی کم سابقه روبرو شود.

بعضی از متحدان محافظه کار ترامپ در واشنگتن هم استدلال مشابهی را مطرح می کنند.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهم در توئیتی گفت: «با تنها گذاشتن کردها ما خطرناک ترین پیام ممکن را می فرستیم؛ این که آمریکا متحدی غیرقابل اتکا است و زمان زیادی طول نخواهد کشید که چین، روسیه، ایران و کره شمالی به رفتاری خطرناک دست بزنند.»

هری هریس، سفیر آمریکا در کره جنوبی، در مصاحبه ای که دوشنبه منتشر شد گفت جای نگرانی نیست، زیرا ایالات متحده موافقتنامه دفاعی دوجانبه ای با کشورهایی نظیر کره جنوبی دارد و اتحاد آمریکا و کره جنوبی اتحادی آهنین و نفوذناپذیر است.

اما مصاحبه هریس موید نگرانی بعضی در کره جنوبی است. او به شکلی می گوید ترامپ می خواهد سئول پرداخت هزینه نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی را پنج برابر کند.

مقام های کره جنوبی ظاهرا این درخواست را رد کرده اند ولی می گویند حاضرند در مذاکراتی معقول پیش از انقضای توافق تقسیم هزینه ها در پایان سال جاری شرکت کنند.

کره جنوبی سال گذشته هم در شرایط مشابهی قرار گرفت و پذیرفت هشت درصد بیشتر از سال قبل بپردازد.

نظرسنجی ژانویه ۲۰۱۹ «انستیتو آسان» مستقر در سئول نشان می دهد که در کره جنوبی ۸۳ درصد محافظه کاران، ۵۶ درصد ترقی خواهان و ۶۸ درصد میانه روها از حضور نیروهای آمریکا در کره در آینده حمایت می کنند.

در آمریکا، بنا بر نظرسنجی ماه گذشته «شورای شیکاگو»، ۶۸ درصد از مردم خواهان حفظ یا افزایش سطح نیروهای آمریکا در کره جنوبی هستند.

اگر چه نیروهای آمریکای در کره جنوبی با ماموریت رسمی مقابله با کره شمالی در آن جا مستقرند، اما در عین حال به عنوان نیرویی توازن دهنده علیه چین عمل می کنند و از این رو برچیدن آن ها مشکل تر است.

در عین حال، ایالات متحده در طول چند دهه ده ها هزار نیرو در کره جنوبی داشته است در حالی که نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه طی چند سال اخیر شمار بسیار کوچکی هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در آستانه سالمرگ زهرا نویدپور، دیوان‌عالی حکم شلاق و تبعید نماینده متهم به تجاوز را نقض کرد

زهرا نویدپور قبل از مرگ، سلمان خدادادی را به تجاوز متهم کرده بود.

دیوان‌عالی جمهوری اسلامی حکم تبعید و شلاق «سلمان خدادادی»، نماینده مجلس به تجاوز یک زن جوان متهم بود، نقض کرد.

روزنامه شرق نوشت شعبه ۴۷ دیوان‌عالی کشور، حکم ۹۹ ضربه شلاق، دو سال تبعید و محرومیت از مناصب انتخابی و انتصابی سلمان خدادادی، نماینده مجلس را که پیشتر از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران بر اساس اسناد و علم قاضی صادر شده بود را نقض کرد.

به گزارش روزنامه شرق، این نماینده مجلس، به آن حکم اعتراض کرد و مدعی شد رابطه نامشروع در هیچ سطحی را قبول ندارد و فقط قصد کمک به این زن جوان را داشته است.

دیوان‌عالی ایران دلایل نقض پرونده را اینگونه بیان می‌کند که دفتر نماینده مجلس یک محل عمومی است و عموم مردم به آنجا رفت‌وآمد دارند، بنابراین ادعای شاکی درخصوص اینکه این نماینده در محل خصوصی به او تعرض کرده، درست به نظر نمی‌رسد و فایل صوتی منتشر شده که مورد استناد قرار گرفته حاوی اعتراف متهم به داشتن رابطه زنا نیست و بیشتر یک درگیری لفظی است. پرونده بار دیگر به دادگاه کیفری استان تهران برگشت تا در شعبه دیگری رسیدگی شود.

زهرا نویدپور زن ۲۷ ساله ای بود که جسد او دیماه سال ۹۷ در خانه مادری‌اش در ملکان پیدا شد. خانم نویدپور قبل از این مرگ مشکوک، فایل هایی را منتشر کرده بود که در آن با خدادادی صحبت می کند. این زن جوان می‌گفت «برای استخدام به دفتر نماینده مجلس رفته بوده و بعد از رد کردن پیشنهاد رابطه با زور مورد تجاوز قرار گرفته‌است.»
فایلی منتسب به خانم نویدپور:

او همچنین گفته بود توسط افراد ناشناس و اطرافیان خدادادی، بارها به «اسیدپاشی» و «مرگ» تهدید شده است.

سلمان خدادادی یکی از چهره‌های نزدیک به دولت حسن روحانی و اصلاح طلبان است که سابقه مدیرکل اداره اطلاعات اردبیل و سپس فرمانده سپاه ملکان را در پرونده خود داشته و از زمان مجلس ششم به اصلاح طلبان نزدیک شده است.

او همچنین فروردین ۱۳۹۳ به عنوان مشاور محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران منصوب شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

صندوق بین المللی پول می‌گوید رشد اقتصادی کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود

ساختمان صندق بین المللی پول در واشنگتن

صندق بین المللی پول، با انتشار گزارش تازه ای در روز سه شنبه، چشم انداز رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ را با توجه به نگرانی ها در مورد جنگ تجاری، ۳ دهم درصد نسبت به برآورد قبلی خود در ماه آوریل کاهش داد و آن را ۳ درصد پیش بینی کرد.

این کاهش از جمله به دلیل نگرانی های مربوط به جنگ تجاری میان آمریکا و چین، دو اقتصاد بزرگ جهان است.

رقم اعلام شده، کندترین رشد اقتصادی از زمان بحران جهانی اقتصاد در سال ۲۰۰۸ است.

صندوق بین المللی پول در مورد ایران نیز پیش بینی کرده است که اقتصاد این کشور در سال جاری ۹.۵درصد کوچکتر شود. با این حال، این صندوق می گوید رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی صفر درصد خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

موضوع احتمالی چهارمین مناظره دموکرات‌ها، استیضاح رئیس جمهوری خواهد بود

۱۲ نامزد دموکرات سه شنبه شب در ایالت اوهایو مناظره می‌کنند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دوازده نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه شنبه شب برای یک مناظره درون حزبی در «دانشگاه آدرباین»، در شهر «وسترویل» در ایالت اوهایو، گردهم می آیند.

این چهارمین مناظره نامزدهای حزب دموکرات از ماه ژوئن است و بزرگترین گروه از نامزدها را در یک مناظره در برمی گیرد. تولسی گبرد نماینده کنگره از هاوایی، و تام استیر سرمایه گذار پیشین صندوق های سرمایه گذاری و فعال محیط زیست، به ده نامزد دموکراتی که در مناظره ماه سپتامبر حضور داشتند، می پیوندند.

تحقیقات برای استیضاح پرزیدنت ترامپ احتمالا در کانون مناظره سه شنبه خواهد بود.

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، هفته پیش در سخنرانی در نیوهمپشایر به دیگر رقبای دموکراتی پیوست که خواهان استیضاح ترامپ شده اند.

بایدن در مناظره سه شنبه در وضعیتی تعیین کننده قرار دارد زیرا نظرسنجی ها نشان می دهد که رقیب اصلی اش، سناتور الیزابت وارن از ایالت ماساچوست، فاصله اش را با او به حداقل رسانده است. آن ها در هفته های اخیر رقابتی شانه به شانه داشته اند.

سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت در نظرسنجی ها در رتبه سوم است.

این مناظره برای سندرز که اخیرا دچار سکته قلبی شد از اهمیتی خاص برخوردار است.

نامزدهای دموکراتی چون سناتور کامالا هریس از ایالت کالیفرنیا که در رتبه های پایین تری در نظرسنجی ها قرار دارند، تمرکز خود را بر حمله به ترامپ گذاشته اند.

مناظره سه شنبه برای نامزدهای دیگری چون تولسی گبرد ممکن است آخرین فرصت برای اثرگذاری بر رقابت ها باشد.

دیگر رقبای سه شنبه شب سناتور کوری بوکر، پیت بوتِجِج شهردار ساوت بند ایندیانا، خولیان کسترو وزیر پیشین مسکن، سناتور امی کلوبشار از مینه سوتا، بتو اورورک نماینده پیشین کنگره از تگزاس و اندرو یانگ کارآفرین هستند.

مناظره های حزب دموکرات تا ماه فوریه زمان آغاز انتخابات درون حزبی شان ادامه خواهد داشت.

نامزدها برای مناظره های بعدی باید نشان دهند دست کم ۱۶۵ هزار نفر به کارزار انتخاباتی شان کمک مالی می کنند و در چهار نظرسنجی سراسری از حمایت حداقل ۳ درصد یا در ایالت های آغازین در انتخابات درون حزبی از حمایت حداقل ۵ درصد رای دهندگان برخوردارند.

نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری در مجمع ملی آن حزب در ژوئیه ۲۰۲۰ به طور رسمی معرفی خواهد شد.

«کمیسیون مناظره های ریاست جمهوری» برنامه سه مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و یک مناظره نامزدهای معاونت ریاست جمهوری را اعلام کرده است.

مناظره اول در ۲۹ سپتامبر در دانشگاه نوتردام در ایالت ایندیانا، مناظره دوم در ۱۵ اکتبر در دانشگاه میشیگان در «ان آربور» و مناظره سوم در ۲۲ اکتبر در دانشگاه بلمانت در نشویل در ایالت تنسی برگزار خواهد شد.

تنها مناظره نامزدهای معاونت ریاست جمهوری در ۷ اکتبر در دانشگاه یوتا در «سالت لیک سیتی» برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حسین دهلوی آهنگساز سرشناس ایرانی درگذشت

مراسم تجلیل از آقای دهلوی که سال ۹۱ برگزار شد و در این عکس محمدرضا شجریان پشت سر او ایستاده است.

حسین دهلوی آهنگساز ایرانی و رهبر پیشین ارکستر سمفونیک ملی ایران در ۹۲ سالگی بعد از مدتها ابتلا به بیماری آلزایمر و بیماری ریوی درگذشت.

آقای دهلوی که متولد ۱۳۰۶ در تهران بود، از شاگردان علی اکبر شهنازی و ابوالحسن صبا از بزرگان موسیقی ایران بود. او بعد از تحصیل در رشته موسیقی، رهبری ارکستر اداره هنرهای زیبا را در سال ۱۳۳۶ برعهده گرفت. او به مدت یک دهه تا سال ۱۳۵۰ ریاست هنرستان موسیقی ملی را بر عهده داشت.

از او آثاری چون «باله بیژن و منیژه» و «سبکبال» بر جای مانده است.

از راست: حسین تهرانی، فرامرز پایور و حسین دهلوی.
از راست: حسین تهرانی، فرامرز پایور و حسین دهلوی.

آقای دهلوی در دهه هفتاد ارکستر مضرابی را در تهران تاسیس کرد.

در سال ۱۳۹۱ از حسین دعلوی در تالار وحدت با حضور هنرمندانی چون محمدرضا شجریان تجلیل شد.

در چند سال اخیر همسر و فرزند او از بی توجهی ها به وضعیت این هنرمند انتقاد کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بریتانیا فروش تسلیحات جدید به ترکیه را به حال تعلیق در آورد

دامینیک راب

با افزایش انتقادات بین المللی از اقدام ترکیه در حمله به مواضع گروه های مسلح کرد در شمال شرق سوریه، دامنیک راب، وزیر امورخارجه بریتانیا گفت دیگر مجوزی «برای صدور تسلیحاتی که ممکن است در عملیات نظامی در سوریه استفاده شود» داده نخواهد شد.

دامنیک راب در پارلمان بریتانیا روز سه شنبه ۲۳ مهر گفت عدم صدور جواز صادرات سلاح تا پایان بررسی این موضوع، ادامه خواهد داشت.

پیشتر نیز ایتالیا، فرانسه و آلمان دست به اقدامات مشابهی علیه ترکیه زده بودند.

اتحادیه اروپا نیز در روز دوشنبه ۲۲ مهرماه اعلام کرد محدودیت‌هایی روی فروش اسلحه به ترکیه اعمال می‌کند. این در حالی است که برخی از اعضا درخواست کرده بودند در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، فروش اسلحه به ترکیه ممنوع شود.

روز دوشنبه همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند.

ترکیه می گوید می خواهد منطقه ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری در شمال سوریه ایجاد کنند. آنکارا همچنین گروه های مسلح کرد در شمال سوریه را تروریستی و آنها را با سازمان حزب کارگردان کردستان، مرتبط می داند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه حملات ترکیه به شمال سوریه؛ چهار شهردار معترض در ترکیه بازداشت شدند

در حالی که هفت روز از حمله ترکیه به شمال سوریه می گذرد، گزارش‌ها حاکی از بمباران شدید در حومه شهر راس العین در روز سه‌شنبه ۲۳ مهرماه است. همچنین چهار شهردار در یک استان مرزی با سوریه بازداشت شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که چند روز پس از آن که ترکیه اعلام کرد شهر مرزی راس العین را به تصرف خود درآورده است، بمباران شدید در حومه این شهر ادامه دارد.

همچنین ناظران حقوق بشر سوریه گزارش داد که نظامیان کرد این شهر را پس گرفته‌اند. این در حالی است که رسانه های ترکیه گزارش دادند ارتش این کشور در حال تلاش برای نفوذ به شهر راس العین است.

در همین حال ، یک مقام نظامی ترکیه گزارش های مربوط به آغاز حمله ترکیه به شهر منبج را تکذیب کرد اما جزئیات بیشتری از این موضوع ارائه نداد.

منطقه منبج محل استقرار پایگاه‌های ایالات متحده است که در سال ۲۰۱۷ برای گشت‌زنی در مرزهای پرتنش تحت کنترل ترکیه و کردهای شمال سوریه مستقر شده بود. یک مقام آمریکایی همچنین اعلام کرد که سربازان هنوز در این شهر هستند و آماده می شوند تا این منطقه را ترک کنند.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

رجب طیب اردوغان در بیانیه‌ای که در واستریت ژورنال منتشر شده، از جامعه جهانی خواسته تا از تلاش ترکیه برای ایجاد آنچه «منطقه امن » برای اسکان مجدد پناهندگان سوری در شمال شرقی این کشور نامیده، حمایت یا این که «شروع به پذیرش پناهندگان» کنند.

همزمان سرکوب معترضان به حمله ترکیه به سوریه در این کشور ادامه دارد. به‌گزارش رویترز، نیروهای امنیتی ترکیه صبح سه‌شنبه ۲۳ مهر، چهار شهردار شهرهای حکاری، یوکسک‌اووا، نصیبین و ییلدیز چتین در نزدیکی مرز سوریه و عراق را بازداشت کرده‌اند.

این افراد که نزدیک به حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه هستند، متهم به ارتباط با گروه حزب کارگران کردستان شده‌اند. حزب دموکراتیک خلق‌ها ارتباط با این گروه را تکذیب کرده‌است.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیانیه ۱۷ زن زندانی در ایران: جمهوری اسلامی یک حکومت زن‌ستیز است

۱۷ زن از زندانیان سیاسی در ایران با انتشار بیانیه ای نسبت به محدودیت‌ها برای مادران زندانی و بازداشتی اعتراض کردند.

ارگان‌های حقوق بشری روز یکشنبه ۲۱ مهرماه بیانیه‌ای را از سوی ۱۷ زن زندانی در ایران منتشر کردند که امضا کنندگان این بیانیه اعتراض خود را «به ستم بر زنان، رفتارهای غیر انسانی و بی عدالتی» اعلام کرده‌اند.

در این بیانیه به بازداشت فرنگیس مظلوم‌، مادر سهیل عربی و راحله اصل احمدی، مادر صبا کرد افشاری اشاره شده و آمده است که امضاءکنندگان این بیانیه که خود در زندان به سر می­‌برند، از سرکوب «مردان و زنان آزاده» در جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند و به طور خاص به رنج مادرانی پرداخته اند که هدف این سرکوب‌ها قرار گرفتند.

همچنین در این بیانیه به دختر ۵ ساله نازنین زاغری نیز اشاره شده که «در نهایت به ناچار ایران را ترک کرد تا بعد از ۳ سال و ۸ ماه، به دور از مادر، نزد پدر زندگی‌کند». در حالی که مسئولان جمهوری اسلامی «به طور ضمنی آزادی او را مشروط به نتیجه مذاکره و معامله با بریتانیا کرده اند و آنچه در این میان نادیده گرفته می‌شود، انسان ها، حقوق آنها، عدالت و حقیقت است.»

زنان زندانی امضاء کننده این بیانیه جمهوری اسلامی را یک حکومت «زن ستیز» توصیف کرده و نوشته‌اند که «در تمام این سال ها جدال حاکمیتی زن ستیز با زنان و مادرانی که برای آزادی و عدالت برخواسته اند، ادامه داشته است.»

در این بیانیه آمده است که «تنها در چند ماه گذشته فرنگیس مظلوم‌ به رغم بیماری به جرم دفاع از پسرش، سهیل عربی، بازداشت شد. مادر علیرضا شیرمحمدی به دلیل نداشتن ۸۰ میلیون‌تومان وثیقه، فرزند خود را در زندان از دست داد. راحله اصل احمدی به جرم خواست آزادی فرزندش، صبا کرد افشاری، بازداشت شد، و موارد متعدد دیگر.»

نویسندگان بیانیه تاکید کردند که «زنان‌ بسیاری فرزندان خود را در زندان به دنیا آورده و بزرگ کرده‌اند. مادرانی‌ حتا از دیدن جسد و محل دفن فرزندان خود محروم شده‌اند.»

این بیانیه را یاسمن آریانی، مریم اکبری منفرد، سیما انتصاری، ارس امیری، مرضیه امیری، لیلا حسین زاده، نازنین زاغری، زهرا زهتابچی، آتنا دائمی، فاطمه ضیایی، منیره عربشاهی، نگین قدمیان، صبا کردافشاری، ندا ناجی، نرگس محمدی، فرشته محمدی، سپیده مرادی امضاء کرده‌اند.

امضاء کنندگان این بیانیه از فعالان حقوق زنان، فعالان مدنی و سیاسی هستند.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا چندی پیش سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شد که آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع ایالات متحده: اردوغان مسئول بازگشت احتمالی داعش و امکان جنایات جنگی در منطقه است

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده می گوید رئیس جمهوری ترکیه مسئول بازگشت احتمالی داعش، امکان جنایات جنگی و افزایش بحران حقوق بشری در منطقه است.

وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای که شامگاه دوشنبه ۲۲ مهر ماه منتشر شد، اعلام کرد با توجه به رفتار نظامی غیرمسئولانه ترکیه، خطر برای نیروهای نظامی آمریکایی در شمال شرق سوریه به حد غیرقابل قبولی رسیده و آمریکا را به معرض کشیده شدن به یک درگیری گسترده رسانده است.

او افزود: طبق دستور پرزیدنت ترامپ، نیروهای آمریکایی از آن منطقه خارج می‌شوند.

آقای اسپر گفت: رفتار یک‌جانبه ترکیه هم غیرضروری و هم بدون فکر است. مسئولیت کامل عواقب این کار از جمله احتمال بازگشت دوباره حکومت اسلامی، جنایات جنگی احتمالی و بحران بشردوستانه، بر عهده رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است.

مارک اسپر افزود: روابط دو طرفه بین آمریکا و ترکیه هم آسیب دیده است.

وزیر دفاع ایالات متحده گفت: هفته آینده راهی بروکسل شده می‌شوم و برنامه دارم بر متحدان‌مان در ناتو فشار بیاورم تا اقداماتی جمعی و انفرادی در حوزه اقتصادی و دیپلماتیک در واکنش به کارهای فاحش ترکیه انجام دهیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه هفته پیش عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایتالیا صادارات اسلحه به ترکیه را متوقف می کند

در ادامه واکنش‌ کشورهای اروپایی به حمله ترکیه به سوریه، وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرد که کشورش صادرات اسلحه به ترکیه را متوقف خواهد کرد.

به گزارش رویترز، لوئیجی دی‌مایو، وزیر خارجه ایتالیا روز سه‌شنبه ۲۳ مهرماه تایید کرد که پس از حمله نظامی ترکیه علیه کردها به مناطق شمالی سوریه، رم صادرات اسلحه به ترکیه را ممنوع خواهد کرد.

او که در پارلمان این کشور سخن می گفت، همچنین گفت که راه حل بحران سوریه باید دیپلماتیک باشد نه نظامی.

ایتالیا یکی از اصلی‌ترین فروشندگان اسلحه و مهمات به ترکیه است که همگام با تصمیم فرانسه و آلمان فروش اسلحه به ترکیه را به حال تعلیق در آورده است.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۲ مهرماه اعلام کرد محدودیت‌هایی روی فروش اسلحه به ترکیه اعمال می‌کند. این در حالی است که برخی از اعضا درخواست کرده بودند در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، فروش اسلحه به ترکیه ممنوع شود.

همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه از اعمال تحریم‌های سنگین بر ترکیه خبر داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز: مقامات کرد در سوریه می گویند در حملات ترکیه بیش از ۲۷۵هزار نفر آواره شدند

مقامات کرد در سوریه اعلام کردند که در پی حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه، بیش از ۲۷۵ هزار نفر آواره شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۳ مهرماه به نقل از یک بیانیه از سوی مقامات کرد سوریه نوشت در پی حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه، بیش از ۲۷۵ هزار نفر آواره شده‌اند که بیش از ۷۰ هزار کودک در بین آواره‌گان وجود دارد.

پیش از این سازمان ملل متحد شمار آوارگان ناشی از حمله ترکیه به شمال سوریه را روز یکشنبه ۲۱ مهرماه ۱۳۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار تلفات توفان «هاگیبیس» در ژاپن به ۶۶ نفر افزایش یافت

شمار کشته شدگان توفان «هاگیبیس» در ژاپن که در چند دهه شدیدترین توفان این کشور بوده، به ۶۶ نفر افزایش یافته است.

مقامات ژاپن در روز سه‌شنبه ۲۳ مهرماه آمار کشته شدگان توفان هاگیبیس را ۶۶ نفر اعلام کردند. این در حالی است که امدادگران همچنان در حال جستجو برای یافتن مفقودین این حادثه در میان گل و لای هستند و همچنان هزاران خانه بدون آب و برق مانده‌اند.

از توفان هاگیبیس سه روز گذشته است اما در مناطق مرکزی و شرقی ژاپن همچنان ۱۵ نفر مفقود هستند. آمار زخمی شدگان این حادثه هم به ۲۰۰ نفر رسیده است.

پیشتر گزارش شده بود که دولت ژاپن حدود ۱۱۰ هزار نیروی امدادی را راهی کمک به قربانیان این توفان کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پسر جو بایدن می گوید در اوکراین شاید اشتباهاتی داشته اما کار خلافی مرتکب نشده است

هانتر بایدن (راست) در کنار پدرش جو بایدن - آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - هانتر بایدن، انجام هرگونه کار خلاف در فعالیت های اقتصادی خود در اوکراین را رد کرد.

هانتر بایدن، پسر ۴۹ ساله جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و معاون رئیس جمهوری در زمان حضور باراک اوباما در کاخ سفید، با این حال گفته است که در تصمیم گیری های مربوط به این فعالیت ها مرتکب قضاوت ضعیف شده و همچنین از نام خانوادگی خود برای کسب درآمد استفاده کرده است.

در مصاحبه ای که روز سه شنبه از شبکه خبری ای.بی.سی پخش می شود، هانتر بایدن گفته است نتوانسته بود پیش بینی کند که فعالیت های اقتصادی اش عاقبت خوراک منتقدان پدرش، جو بایدن خواهد شد. جو بایدن می خواهد نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا شود.

هانتر بایدن گفته است فکر نمی کند اگر نام خانوادگی چیزی جز «بایدن» بود، اتفاقات خاصی برای او می افتاد.

هانتر بایدن زمانی که پدرش معاون رئیس جمهوری آمریکا بود در یک شرکت انرژی اوکراینی، سمتی پرمنفعت داشت. جو بایدن به برکناری دادستان کل اوکراین با این استدلال که وی در مبارزه با فساد ضعیف است، کمک کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: ترکیه برای پرهیز از تحریم‌های بیشتر به عملیات نظامی در سوریه پایان دهد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تحریم شدن دو وزارتخانه و سه وزیر ترکیه، از این کشور خواست که فورا حملات خود را متوقف کند و به میز مذاکره بازگردد.

آقای پمپئو دوشنبه شب ۲۲ مهر به وقت واشنگتن با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن دولت ترکیه برای توقف حملات به سوریه، تاکید کرد که پرزیدنت ترامپ به روشنی حمله ترکیه را موجب تضعیف کارزار علیه داعش، تحت خطر قرار گرفتن غیرنظامیان و تهدید امنیت کل منطقه دانسته است.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه تداوم عملیات نظامی ترکیه موجب تشدید بحران انسانی هولناک می‌شود، گفت که ترکیه برای پرهیز از تحریم های بیشتر ناشی از فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ، باید حمله به شمال شرق سوریه را متوقف کند و به گفت و گو درباره امنیت این منطقه روی بیاورد.

عصر دوشنبه همچنین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از گفت و گوی تلفنی پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که طی آن پرزیدنت ترامپ خواستار توقف عملیات ترکیه شد.

استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا نیز به خبرنگاران گفت که ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه وزرای دفاع، داخلی و انرژی ترکیه و همچنین وزارتخانه‌های آنها وضع کرده است.

روز دوشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند.

پرزیدنت ترامپ خبر داد: بر اساس دستور اجرایی، اجازه داده می‌شود مقامات فعلی و سابق دولت ترکیه و هرکسی که در اقدامات برهم زننده در شمال شرقی سوریه دخالت دارد، مورد تحریم قرار گیرند.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد؛ سفر مایک پنس به منطقه برای میانجی‌گری در بحران سوریه

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه پرزیدنت ترامپ از رئیس جمهوی ترکیه خواستار آتش بس فوری شده است، اعلام کرد که به زودی برای میانجی‌گری در این بحران به منطقه سفر خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا غروب دوشنبه ۲۲ مهر به وقت واشنگتن به خبرنگاران گفت که پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه در یک گفت و گوی تلفنی با رجب طیب اردوغان خواستار آتش بس فوری شده است.

آقای پنس که در مقابل کاخ سفید سخن می‌گفت با بیان اینکه آمریکا به ترکیه برای حمله به سوریه چراغ سبز نداده است، گفت: ایالات متحده پیش از این تهاجم ترکیه به سوریه را تحمل نمی کند. ما ترکیه را به عقب نشینی، پایان دادن به خشونت و نشستن پشت میز مذاکره فرامی‌خوانیم.

پس از سخنان آقای پنس، استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا نیز به خبرنگاران گفت که ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه وزرای دفاع، داخلی و انرژی ترکیه و همچنین وزارتخانه‌های دفاع و انرژی ترکیه وضع کرده است.

ساعتی پیش از این٬ وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که هفته آینده با متحدان آمریکا در ناتو دیدار کرده و درباره تهاجم ترکیه به سوریه و تبعات ناگوار آن گفت و گو خواهد کرد.

مارک اسپر در پی دستور پرزیدنت ترامپ برای مجازات‌های اقتصادی علیه ترکیه، در بیانیه ای گفت که در ملاقات با اعضای ناتو آنها را تحت فشار خواهد گذاشت تا گام های اقتصادی و دیپلماتیک در واکنش به تهاجم ترکیه به سوریه بردارند.

وزیر دفاع آمریکا در بیانیه خود اقدام نظامی ترکیه در سوریه را اقدامی «غیرمسئولانه» و «غیرضروری» توصیف کرد که ماموریت ائتلاف علیه داعش را تضعیف کرده و باعث آزادی بسیاری از زندانیان خطرناک داعشی شده است.

روز دوشنبه همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند.

پرزیدنت ترامپ خبر داد: به زودی دستور اجرایی صادر می‌کنم که بر اساس آن اجازه داده می‌شود مقامات فعلی و سابق دولت ترکیه و هرکسی که در اقدامات برهم زننده در شمال شرقی سوریه دخالت دارد، مورد تحریم قرار گیرند.

پرزیدنت ترامپ گفت: این فرمان به ایالات متحده این امکان را می‌دهد که تحریم‌هایی قدرتمند و اضافی روی کسانی که در نقض جدی حقوق بشر، برهم زدن آتش‌بس، جلوگیری از بازگشت بی‌خانمان‌ها به سرزمین‌شان، مجبور کردن پناهندگان به خروج و یا تهدید صلح، امنیت و ثبات در سوریه دست دارند، اعمال شود.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

استاد بازنشسته حقوق برنده انتخابات ریاست جمهوری تونس شد

قیس سعید، حقوقدان و استاد بازنشسته دانشگاه

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات تونس حاکی از آن است که قیس سعید، حقوقدان و استاد بازنشسته دانشگاه، برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده است.

به گزارش رویترز، کمیسیون انتخابات تونس روز دوشنبه ۲۲ مهر با اعلام این مطلب در بیانیه گفت که قیس سعید در رقابت با نبیل قروی موفق به کسب بیش از ۷۲ درصد آرا شده است.

نبیل قروی که مدیر شبکه تلویزیونی «نسمه» است، در آستانه انتخابات به اتهام پولشویی و فرار مالیاتی دستگیر شد، اما کمیسیون انتخابات تونس اجازه داد تا او در این انتخابات نامزد شود.

دور اول انتخابات در ماه گذشته برگزار شد که در رقابت ۲۴ نامزد، قیس سعید ۱۸.۴ و نبیل قروی ۱۵.۶ درصد آرا را کسب کردند و به دور دوم رسیدند.

از ۱۱ میلیون نفر جمعیت تونس، حدود هفت میلیون واجد شرایط رای دادن هستند. کمیسیون انتخابات اعلام کرد که ۵.۵ میلیون نفر در رای گیری روز یکشنبه شرکت کردند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع آمریکا با اعضای ناتو برای اقدام علیه ترکیه گفت و گو می‌کند

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که هفته آینده با متحدان آمریکا در ناتو دیدار کرده و درباره تهاجم ترکیه به سوریه و تبعات ناگوار آن گفت و گو خواهد کرد.

مارک اسپر عصر دوشنبه ۲۲ مهر در پی دستور پرزیدنت ترامپ برای مجازات‌های اقتصادی علیه ترکیه، در بیانیه ای گفت که در ملاقات با اعضای ناتو آنها را تحت فشار خواهد گذاشت تا گام های اقتصادی و دیپلماتیک در واکنش به تهاجم ترکیه به سوریه بردارند.

وزیر دفاع آمریکا در بیانیه خود اقدام نظامی ترکیه در سوریه را اقدامی «غیرمسئولانه» و «غیرضروری» توصیف کرد که ماموریت ائتلاف علیه داعش را تضعیف کرده و باعث آزادی بسیاری از زندانیان خطرناک داعشی شده است.

روز دوشنبه همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند.

پرزیدنت ترامپ خبر داد: به زودی دستور اجرایی صادر می‌کنم که بر اساس آن اجازه داده می‌شود مقامات فعلی و سابق دولت ترکیه و هرکسی که در اقدامات برهم زننده در شمال شرقی سوریه دخالت دارد، مورد تحریم قرار گیرند.

پرزیدنت ترامپ گفت: این فرمان به ایالات متحده این امکان را می‌دهد که تحریم‌هایی قدرتمند و اضافی روی کسانی که در نقض جدی حقوق بشر، برهم زدن آتش‌بس، جلوگیری از بازگشت بی‌خانمان‌ها به سرزمین‌شان، مجبور کردن پناهندگان به خروج و یا تهدید صلح، امنیت و ثبات در سوریه دست دارند، اعمال شود.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با تاکید فیفا، وزیر ورزش ایران از آماده بودن ۱۰ ورزشگاه برای حضور زنان خبر داد

در حالی که دولت ایالات متحده راهیابی زنان به ورزشگاه آزادی برای تماشای فوتبال را ناشی از فشار فیفا می داند، وزیر ورزش جمهوری اسلامی اعلام کرده است که ۱۰ ورزشگاه آماده حضور زنان برای تماشای مسابقات فوتبال مردان است.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه ۲۲ مهر نوشت که مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش جمهوی اسلامی، در جوابیه‌ دولت برای برنامه‌های صدا و سیما در خصوص حضور زنان تماشاگر در ورزشگاه‌ها گفته است که علاوه بر ورزشگاه آزادی و ورزشگاه‌هایی در اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز و مشهد، در چند ورزشگاه دیگر نیز امکانات برای حضور تماشاگران زن فراهم شده است.

هفته گذشته زنان ایرانی پس از حدود چهار دهه موفق شدند با خرید بلیت برای تماشای دیدار تیم ملی فوتبال ایران و تیم ملی کامبوج وارد ورزشگاه آزادی شوند. در این سال‌‌ها تنها در مواردی معدود زنان به طور گزینشی موفق به حضور در ورزشگاه شدند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز جمعه در کنفرانسی خبری گفت که اقدام جمهوری اسلامی در اجازه دادن به حضور زنان برای تماشای بازی فوتبال بعد از فشار شدید فیفا، نشان می‌دهد رژیم ایران بدون فشار هیچ تغییری در رفتار خود ایجاد نمی‌کند.

او با اشاره به ماجرای مرگ دختر آبی و فشار فیفا بر جمهوری اسلامی گفت که این یک نمونه دیگر است که نشان می دهد فقط اعمال فشار بر جمهوری اسلامی است که نتیجه می‌دهد. وی افزود: «اگر ما عامدانه روی‌مان را برگردانیم و یا دست روی دست بگذاریم، رژیم ایران آن را یک چراغ سبز برای هر اقدامی که بخواهد، تلقی می‌کند. اما دیدیم که فیفا در برابر رژیم ایران ایستاد و موفق شد.»

گفته می شود که رئیس فیفا در ماه‌‌های گذشته با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده بود که تداوم جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه منجر به تعلیق فوتبال ملی ایران می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه اقتصاددان به دلیل پژوهش درباره زدودن فقر برنده جایزه نوبل اقتصاد شدند

دو پژوهشگر از دانشگاه موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی) و یک پژوهشگر از دانشگاه هاروارد جایزه نوبل در رشته اقتصاد را از آن خود کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آبهیجیت بانرجی و استر دافلو از ام آی تی و مایل کرمر از هاروارد به دلیل تحقیقات نوآورانه و پیشگام خود در زمینه عوامل تاثیرگذار بر مبارزه برای زدودن فقر، موفق به کسب جایزه نوبل شدند.

خانم دافلو دومین ۴۶ ساله، که همسر آبهیجیت بانرجی است، جوان ترین فردی است که تا کنون برنده نوبل اقتصاد شده است و دومین زن پس از ایلنور اوستروم است که ۱۰ سال پیش برنده این جایزه شد.

آسوشیتدپرس نوشت که این سه پژوهشگر که با یکدیگر روی این تحقیقات کار کردند، با بررسی‌های میدانی، اقتصاد توسعه را متحول کردند؛ تحقیقاتی که توانست این نگاه را بوجود بیاورد که فقرا چگونه به برنامه‌هایی نظیر بیمه درمانی، تحصیلات و دیگر برنامه‌هایی که کمک می‌کند از فقر رهایی یابند، مواجه می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر، با سپردن وثیقه آزاد شد

برخی از سایت‌های خبری گزارش دادند که نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر که بیش دو ماه پیش بازداشت شده بود، آزاد شده است.

وبسایت کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی دوشنبه ۲۲ مهر با انتشار این خبر نوشت که خانم جعفری که ۱۲ مرداد بازداشت شده بود با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، اتهام نوشین جعفری را تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات اعلام کرده بود.

در پی بازداشت نوشین جعفری، برخی منابع اطلاعاتی و کاربران ارزشی شبکه های اجتماعی در ایران مدعی شده بودند که او گرداننده حساب توئیتری «یار دبستانی» است که علیه جمهوری اسلامی می‌نویسد. با این حال، گرداننده این حساب توئیتری هرگونه ارتباط خانم جعفری با خود را رد کردند.

چندی پیش شیوا نظرآهاری، فعال مدنی و سیاسی خارج از ایران، فایل صدایی از نوشین جعفری منتشر کرده بود که در آن خانم جعفری با تاکید بر اینکه «تحت فشار» است، از خانم نظرآهاری خواسته بود اطلاعات یک حساب کاربری توئیتری را به او بدهد. خانم نظرآهاری با اعلام این که اطلاعی از چنین حسابی ندارد اشاره کرده بود که وقتی خانم جعفری گفته تحت فشار است، تلویحا عنوان کرده که بقیه حرف‌‌هایش هیچ اعتباری ندارد.

نوشین جعفری در مدت بازداشت با مشکل دسترسی به وکیل مواجه بود. حدود یک ماه پس از بازداشت او گزارش‌های غیررسمی بازداشت و خواهرش، شهرزاد جعفری، منتشر شد. گفته می شود که مقامات امنیتی خواهر نوشین جعفری را تهدید کرده بودند درباره وضعیت خواهرش اطلاع رسانی نکند.


پیش از این نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی اصحاب رسانه، روزنامه‌نگاران، و نویسندگانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود آزادی‌شان را از دست داده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز در این توئیت‌هایی با عنوان «۴۰ سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب‌‌شده‌‌ترین فضاهای رسانه‌ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرد و تعرفه فولاد را بازگرداند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند.

پرزیدنت ترامپ عصر دوشنبه ۲۲ مهر ماه خبر داد: به زودی دستور اجرایی صادر می‌کنم که بر اساس آن اجازه داده می‌شود مقامات فعلی و سابق دولت ترکیه و هرکسی که در اقدامات برهم زننده در شمال شرقی سوریه دخالت دارد، مورد تحریم قرار گیرند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: در همین زمان تعرفه فولاد ۵۰ درصد بیشتر می‌شود و به همان مقداری بازمی‌گردد که پنج ماه پیش قرار داشت و بعد کم شده بود. همچنین ایالات متحده فورا مذاکرات تجاری به رهبری وزارت بازرگانی در مورد تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف می‌کند.

اگر رهبران ترکیه به این راه خطرناک و مخرب ادامه دهند، به طور کامل آماده هستم تا اقتصاد ترکیه را از بین ببرم
پرزیدنت ترامپ

پرزیدنت ترامپ گفت: این فرمان به ایالات متحده این امکان را می‌دهد که تحریم‌هایی قدرتمند و اضافی روی کسانی که در نقض جدی حقوق بشر، برهم زدن آتش‌بس، جلوگیری از بازگشت بی‌خانمان‌ها به سرزمین‌شان، مجبور کردن پناهندگان به خروج و یا تهدید صلح، امنیت و ثبات در سوریه دست دارند، اعمال شود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: این فرمان شماری از عواقب گسترده از جمله تحریم‌های مالی، توقیف دارایی و ممنوع کردن ورود به ایالات متحده را مجاز می‌کند.

پرزیدنت ترامپ گفت: از روز اول تشکیل، دولت سخت‌کوشانه برای حفظ امنیت و ایمنی ایالات متحده و شهروندانش فعالیت کرده است. ایالات متحده و متحدانش ۱۰۰ درصد قلمرویی که ظالمان خلافت اسلامی در اختیار داشتند را آزاد کردند. ترکیه نباید این دستاوردها را به خطر بیاندازد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: ترکیه همچنین باید حفظ غیرنظامیان به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر مانند اقلیت‌های دینی و نژادی در شمال شرقی سوریه را در اولویت قرار دهد. هدف قرار دادن سرتاسری غیرنظامیان، از بین بردن زیرساخت‌های غیرنظامی و هدف قرار دادن اقلیت‌های دینی یا نژادی، قابل قبول نیست.

پرزیدنت ترامپ گفت: ایالات متحده با جدیت تمام از تحریم‌های اقتصادی استفاده می‌کند تا کسانی که این اعمال شنیع در سوریه را تامین مالی، اجرا، پشتیبانی یا تسهیل می‌کنند،‌ هدف قرار دهد. اگر رهبران ترکیه به این راه خطرناک و مخرب ادامه دهند، به طور کامل آماده هستم تا اقتصاد ترکیه را از بین ببرم.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور گراهام از همراهی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای تحریم ترکیه خبر داد

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی در پیامی اعلام کرد گفت‌وگویی با نانسی پلوسی داشته و رئیس مجلس نمایندگان آماده همراهی با طرحی فراحزبی برای تحریم ترکیه است.

سناتور گراهام در پیامی روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه در پیامی در توئیتر گفت: با نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان در مورد اقدام کنگره علیه ترکیه به دلیل تهاجم به سوریه، گفت‌وگو کردم. رئیس مجلس نمایندگان از تحریم‌های فراحزبی علیه تخطی ترکیه حمایت می‌کند.

لیندزی گراهام افزود: رئیس مجلس نمایندگان همچنین باور دارد که ما باید از متحدان کُرد خود حمایت کنیم و همچنین نگران بازپیداشدن حکومت اسلامی است.

سناتور گراهام با تحسین اراده پرزیدنت ترامپ برای کار با کنگره گفت: من مشغول همکاری با نمایندگان هر دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان هستم تا تحریم‌هایی را سریع طراحی کنیم.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد. استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز روز جمعه ۱۹ مهر گفت پرزیدنت ترامپ در پاسخ به حمله ارتش ترکیه به سوریه، دستور تنظیم «تحریم‌های چشمگیر» علیه آنکارا را صادر خواهد کرد، اما در حال حاضر چنین تحریم‌هایی اعمال نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری آمریکا: بگذارید سوریه و اسد از کردها حمایت کنند

رئیس جمهور ایالات متحده در چند توئیت با اشاره به شکست کامل داعش در سوریه، از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور دفاع کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه ۲۲ مهرماه در دو توئیت نوشت که «پس از شکست ۱۰۰ درصدی خلافت داعش، بخش زیادی از نیروهای‌مان را از سوریه بیرون کشیدم. بگذارید سوریه و اسد از کردها حمایت کنند و با ترکیه برای سرزمین خود بجنگند.»

رئیس جمهور آمریکا همچنین در توئیتی دیگر افزود: «به ژنرال‌های خود گفته‌ام چرا ما باید برای سوریه و اسد بجنگیم تا از سرزمین دشمن‌مان حفاظت کنیم؟ هرکسی خواست در حمایت از کردها به سوریه کمک کند، خواه روسیه باشد، چین یا ناپلئون بناپارت، مشکلی ندارم. امیدوارم عالی عمل کنند، ما هفت هزار مایل از آنجا دور هستیم!»

پیشتر همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه اروپا فروش تسلیحات به ترکیه را محدود کرد

اتحادیه اروپا اعلام کرد محدودیت‌هایی روی فروش اسلحه به ترکیه اعمال می‌کند. این در حالی است که برخی از اعضا درخواست کرده بودند در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، فروش اسلحه به ترکیه ممنوع شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایتالیا که از اصلی‌ترین فروشندگان اسلحه و مهمات به ترکیه است، روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه اعلام کرد همگام با تصمیمی که فرانسه و آلمان گرفتند، فروش اسلحه به ترکیه را به حال تعلیق درمی‌آورد.

این گزارش می‌گوید در صورت اعلام ممنوعیت فروش تسلیحات، ترکیه در کنار روسیه و ونزوئلا قرار می‌گیرد که پیشتر اتحادیه اروپا تمامی فروش‌های تسلیحاتی را متوقف کرده است.

شماری از کشورها از جمله نروژ، فنلاند، سوئد، هلند نیز پیشتر اعلام کردند تمامی فروش تسلیحاتی خود به ترکیه را متوقف کردند.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان به خبرنگاران گفت: «ما از این جنگ حمایت نمی‌کنیم و نمی‌خواهیم تسلیحات را [برای جنگ] در دسترس قرار دهیم.»

در پایان این جلسه چهار ساعته در لوکزامبورگ، کشورهای عضو در بیانیه‌ای اعلام کردند هرگونه فروش تسلیحات به ترکیه را به طور جدی مورد بازبینی قرار می‌دهند.

لوئیجی دی‌ماجیو، وزیر خارجه ایتالیا، در حاشیه این جلسه در صفحه فیسبوک خود نوشت: «تا چند ساعت دیگر، ایتالیا هم دستور ممنوعیت را امضا کرده و تمامی فروش تسلیحاتی به ترکیه را متوقف می‌کند.»

اتحادیه اروپا سال گذشته حدود ۵۰ میلیون دلار فروش تسلیحاتی به ترکیه داشت. بعد از ایتالیا، اسپانیا، بریتانیا و آلمان اصلی‌ترین فروشندگان تسلیحاتی به ترکیه در اتحادیه اروپا محسوب می‌شوند.

ترکیه از چهارشنبه هفته پیش عملیات نظامی خود در شمال سوریه را آغاز کرده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته هدف این حملات، بی‌اثر و از بین بردن «تروریست‌‌ها» است ولی خبرنگار فاکس نیوز در گزارشی گفت وقتی آقای اردوغان از واژه «تروریست» استفاده می‌کند، منظورش نه اعضای حکومت اسلامی یا داعش، که نیروهای کُرد است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز امروز دوشنبه ۲۲ مهر ماه از اعمال تحریم‌های سنگین بر ترکیه خبر داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کره جنوبی واردات نفت از ایران را کاملا متوقف کرده است

بررسی آمار گمرکی کره جنوبی نشان می‌دهد سئول صادارت نفت از ایران را به طور کامل متوقف کرده است. آمار سه ماهه منتهی به سپتامبر (شهریور) نشان می‌دهد این پنجمین ماه متوالی است که واردات نفت کره جنوبی از ایران به طور کامل متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمار منتشر شده در روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه نشان می‌دهد کره جنوبی که پنجمین وارد کننده نفت خام جهان است، به ترتیب بیشترین نفت خود را از عربستان سعودی، کویت، و ایالات متحده خریداری می‌کند.

در حال حاضر و در راستای کارزار فشار حداکثری آمریکا بر ایران صنایع نفت ایران به طور کامل، بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی و فلزات، و نیز بخش بانکی، از جمله بانک مرکزی ایران، از سوی آمریکا تحریم شده است.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی چندی پیش گفت واشنگتن به تحریم کسانی که نفت ایران را بخرند یا با سپاه پاسداران معامله کنند ادامه می‌دهد و هیچ معافیتی هم صادر نمی‌شود. وی همچنین تاکید کرد که به دلیل تحریم‌های آمریکا، فروش نفت ایران افت جدی داشته است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، ​گفت که کارزار فشار حداکثری آمریکا به طور قاطع نشان داده است که هیچ مصونیت یا معافیتی در تحریم‌های ایران در کار نخواهد بود و هرگونه اقدام قابل تحریم، تحریم خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شاپور احسانی راد، عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، به زندان و تبعید محکوم شد

شاپور احسانی‌راد، عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران

شاپور احسانی‌ راد، فعال کارگری و عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان محکوم شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شاپور احسانی‌راد عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۶ سال زندان، دو سال تبعید و منع عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی-اجتماعی محکوم شده است.

بر اساس اخبار صادر شده این فعال کارگری از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یکسال زندان محکوم و از باب مجازات تکمیلی به دو سال تبعید به یکی از بخش‌های نیک شهر استان سیستان و بلوچستان و منع عضویت در احزاب و دسته‌های اجتماعی- سیاسی محکوم شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای صدور این حکم را محکوم کرد و نوشت، حکم صادره پنج صفحه‌ای علیه شاپور احسانی راد تماماً شاهد مکتوباتی واهی است که به هر نحوی سعی دارد فعالیت‌های صنفی و کارگری را به مسائل امنیتی تبدیل نماید تا از این طریق کارگران و فعالین جنبش کارگری را به احکام طولانی مدت زندان محکوم نماید.

در ادامه این بیانیه آمده است که، این نوع تلاش نهاد قضایی برای سرکوب و نابودی فعالیت‌های صنفی تماماً محکوم است و همه احکام صادره علیه کارگران که بواسطه اتهامات واهی صادر می‌گردند باید ملغی گردند.

شاپور احسانی راد اوایل مردادماه در محل کارش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار کفالت به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.

اواخر شهریور ماه سال جاری در پی صدور احکام سنگین برای تعدادی از فعالان کارگری و حمله نیروهای پلیس به تجمع کارگران هپکو و ضرب و جرح این کارگران، اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن «موج گسترده سرکوب کارگران» آن را «تلاش نهادهای حکومتی برای مرعوب کردن» کارگران و کل جامعه دانست.

در بخشی از این بیانیه که به احکام سنگین فعالان کارگری از جمله احکام ۶ سال تا ۱۸ سال زندان برای هفت نفر از دستگیرشدگان هفت تپه، و پرونده سازی برای دیگر فعالان از جمله پروین محمدی، ناهید خداجو، شاپور احسانی راد، نسرین جوادی، فرهاد شیخی، هادی سلیمانی و مهدی فخری و حکم شش سال زندان جعفر عظیم‌زاده، رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، این موارد را نشان دهنده این واقعیت دانست که «دستگاه حاکم تمایلی برای پاسخگویی و تحقق خواست و مطالبات کارگران و معلمان و بازنشستگان» ندارد.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی رژیم حاکم بر ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی مخالفت شد

محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان

دادستان تهران با درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان و سخنگوی کانون صنفی معلمان، مخالفت کرده است.

حسین تاج وکیل مدافع محمود بهشتی لنگرودی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، خبرگزاری کار ایران، گفت که درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی که با موافقت مسئولان زندان و ضابطین به دادستانی ارسال شده بود از سوی دادستان تهران رد شد.

این مخالفت در حالی صورت گرفته است که بر اساس اطلاعات موجود، محمود بهشتی لنگرودی تاکنون نزدیک به سه سال از ۵ سال محکومیت خود را در زندان سپری کرده و طبق ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی این فعال صنفی معلمان با سپری کردن یک سوم از دوران محکومیت خود مشمول قانون آزادی مشروط است.

حسین تاج، وکیل آقای بهشتی لنگرودی، با اشاره به ارائه مجدد این درخواست به دادستانی، ابراز امیدواری کرد که «دادستان با توجه به وضعیت موکل، با آن موافقت نماید.»

محمود بهشتی لنگرودی اولین بار سال ۸۳ با گسترده شدن جنبش معلمان بازداشت و مدت ۳۱ روز را در بازداشت سپری کرد. او مجدد ۲۳ اسفند ۸۵ در جریان تجمع معلمان در مقابل مجلس بازداشت و در دادگاهی به قضاوت قاضی صلواتی به ۴ سال زندان محکوم شد.

این فعال صنفی معلمان، بار دیگر بهار ۱۳۸۹ در پی اعتصاب غذا در اعتراض به وضعیت برخورد با فعالان صنفی زندانی از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد. او تابستان ۱۳۹۴ نیز پس از اعتراض گسترده معلمان بازداشت و در دادگاهی به قضاوت قاضی مقیسه به ۵ سال زندان محکوم شد.

وی در حال حاضر مجموعا به ۱۴ سال زندان محکوم شده است، که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجموع احکام قابل اجرای او ۵ سال است.

ابوذر بهشتی لنگرودی، فرزند محمود بهشتی لنگرودی، پیش از این به صدای آمریکا گفته بود که با وجود سپری شدن یک سوم از حکم پدرش، هنوز مقامات با درخواست آزادی مشروط او موافقت نکردند.

پیش از این نیز، پنج سندیکای کارگری فرانسه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالان زن و مرد زندانی، از جمله اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی، معلمان دربند شدند.

در حال حاضر محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، و اسماعیل عبدی از جمله فعالان صنفی معلمان هستند که در زندان به سر می‌برند.

برخورد با معلمان معترض و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی، پیشتر با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده بود و آن‌ها از ایران خواسته بودند این معلمان را از زندان آزاد کند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله فعالان حقوق کارگران و فعالان صنفی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG