لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

در هشت ماه اول ۲۰۱۰، ۵۲ روزنامه نگار کشته شدند


موسسه بین المللی مطبوعات که مقر آن در وین است می گوید در هشت ماه اول سال ۲۰۱۰، ۵۲ روزنامه نگار از جمله ده روزنامه نگار مکزیکی به واسطه حرفه شان، جان خود را از دست داده اند.

این سازمان که بر رسانه ها نظارت دارد آمار اخیر را در روز یکشنبه همزمان با افتتاح یک کنفرانس جهانی رسانه در وین، صادر کرد.

موسسه بین المللی مطبوعات می گوید نه روزنامه نگار دیگر در هندوراس و شش تن در پاکستان کشته شدند.

الیسون بتل مک کنزی، مدیر این سازمان گفت روزنامه نگاران قربانی درگیری ها، جنگ های مسلحانه، قتل های از پیش پرداخت شده، دولت ها، قاچاقچیان مواد مخدر، دولتمردان فاسد و غفلت ماموران حفظ امنیت می شوند.

فهرست سازمان بین المللی مطبوعات هم شامل روزنامه نگاران کشته شده در حین انجام وظیفه و هم کسانی می شود که به واسطه شغلشان کشته شده اند.

۱۸ مورد مرگ از جمله قتل های پاکستان، در آسیا به ثبت رسیده اند. همزمان هشت مورد مرگ روزنامه نگاران در آفریقا شمارش شده است و شمار روزنامه نگاران کشته شده در خاورمیانه از جمله شامل دو گزارشگری می شود که در عراق ربوده شده و به قتل رسیدند.

یک گزارشگر دیگر در حالی که درگیری های میان اسرائیل و نیروهای لبنانی را گزارش می کرد جان باخته است.

فهرست اخیر دو مورد قتل در اروپا را نیز در بر می گیرد. یکی از قربانیان کارگردان رادیوی یونانی بود که در خارج از خانه اش در آتن کشته شد و دیگری کارگردان تلویزیونی بود که در داغستان کشته شد.

XS
SM
MD
LG