لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

روزنامه‌نگار بلغارستانی بعد از افشاگری فساد مورد تجاوز قرار گرفت و کشته شد


 «ویکتوریا مارینووا» در هفته های اخیر در برنامه های خبری خود به مبارزه با فساد پرداخته بود.
«ویکتوریا مارینووا» در هفته های اخیر در برنامه های خبری خود به مبارزه با فساد پرداخته بود.

جسد «ویکتوریا مارینووا» روزنامه نگار بلغارستانی که فساد در اتحادیه اروپا را افشا کرده بود، روز شنبه پیدا شد. مقام‌ها می‌گویند وی پیش از کشته شدن مورد تجاوز قرار گرفته بود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که جسد ویکتوریا در یک پارک در شهر «روسه» (Ruse)، در نزدیکی مرز با رومانی پیدا شده است. این روزنامه نگار برای تلویزیون محلی همین شهر گزارش تهیه می کرد.

مارینووا در این اواخر مجری برنامه ای بود که با افراد گوناگون در باره شایعه فساد در ارتباط با یک سرمایه دار و سیاستمداران مسئول بودجه اتحادیه اروپا مصاحبه می کرد.

وزیر کشور بلغارستان می گوید رابطه ای میان تجاوز به روزنامه نگار و قتل او با فعالیتهای وی و گزارشهای تلویزیونی او وجود ندارد و شواهدی در دست نیست که وی پیش از قتل مورد تهدید قرار گرفته باشد.

یک گزارشگر شبکه تلویزیونی «روسه» به خبرگزاری فرانسه گفته است هیچ تهدیدی علیه ویکتوریا یا سایر کارکنان شبکه در کار نبوده است.

اما «آسن یاردانف» مسئول سایت افشاگر bivol.bg به خبرگزاری فرانسه گفته است اطلاعاتی دریافت کرده بود که گزارشگرانش مورد تهدید و حمله قرار گرفته بودند.

به گفته او گزارشگران این سایت با حضور در برنامه تلویزیونی ویکتوریا تحقیقات شان را با بینندگان برنامه در میان می گذاشتند.

یاردانف گفته است قتل بیرحمانه ویکتوریا نشان می دهد که وی را اعدام کرده اند. قتل او یک هشدار بوده است.

«ویکتوریا مارینووا» سومین روزنامه نگاری است که طی سال جاری دراتحادیه اروپا به قتل رسیده است.

شاخص آزادی رسانه ها که از سوی گزارشگران بدون مرز منتشرمی شود، آزادی رسانه ها در کشور بلغارستان را کمترین حد در میان اعضای اتحادیه اروپا قلمداد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG