لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

چرا روسیه ناگهان روزنامه‌نگار افشاگر فساد را آزاد کرد؛ همبستگی روزنامه‌نگاران


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ناتالیا رادینا، دبیر ارشد «منشور ۹۷» رسانه خبری تحقیقی مستقلی که به کشورداری و فساد مدیریتی در کشورش بلاروس می پردازد، می گوید تبرئه شوک آور ایوان گولیونف، گزارشگر روس، تنها در اثر همبستگی ژورنالیست ها در روسیه و سراسر جهان امکان پذیر شد. او می نویسد: «این نمونه خوبی است از این که چگونه باید از قربانیان سرکوب سیاسی حفاظت کنیم: باید به فوریت و به شکلی گسترده اعتراض کنیم. من به روس ها با نگاهی رشک آمیز، اما همراه با ستایش، نگاه می کنم.»

گولیونف، گزارشگر ۳۶ ساله، پنجشنبه گذشته به اتهام حمل مقدار زیادی مواد مخدر بازداشت شده بود. حامیان گولیونف می گویند هدف از این اقدام مجازات کردن او برای گزارش های تحقیقی‌اش از مقام های شهر مسکو بود. او در زندان کتک خورده بود.

سه روزنامه بزرگ روسیه روز دوشنبه در یک همبستگی کم سابقه صفحه اول خود را با این تیتر درشت منتشر کردند: «ما ایوان گولیونف هستیم.»

لئونید برشیدسکی، ستون نویس بلومبرگ که زمانی سردبیر گولیونف بود، می گوید: «بسیاری از رسانه های خبری عملا پوشش فوروم اقتصادی سنت پیترزبورگ که رویداد بین المللی مورد علاقه پوتین است را تحریم کردند.»

قرار بود این اجلاس، تصویرگر دوستی نزدیک رهبران روسیه و چین باشد؛ اما گولیونف پوتین را هم در رسانه های اجتماعی و هم در رسانه های سنتی شکست داد.

ژورنالیست ها در صفی منظم در برابر مقر پلیس مسکو ایستادند و به نوبت پلاکارد درخواست آزادی او را در دست گرفتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG