لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۶

تظاهرکنندگان اردنی خواستار برکناری نخست وزير و انحلال پارلمان هستند


تظاهرکنندگان اردنی خواستار برکناری نخست وزير و انحلال پارلمان هستند
تظاهرکنندگان اردنی خواستار برکناری نخست وزير و انحلال پارلمان هستند

اَمّان پايتخت اردن صحنه تظاهراتی بود که در آن معترضان خواستار برکناری نخست وزير و دولت وی و انحلال پارلمان آن کشور شدند.

اپوزيسيون اردن که شامل معترضان اسلامگرا و چپگرا است خواستار اصلاحات سياسی است و روز جمعه در خيابان های امان دست به تظاهرات زدند و از ملک عبدالله، پادشاه اردن، خواستند نخست وزير آن کشور و دولت وی را برکنار و پارلمان را منحل کند. تظاهرات روز جمعه پس از آن صورت گرفت که پارلمان اردن معروف بخيط، نخست وزير، را از اتهاماتی که به وی وارد شده بود، مبرا ساخت.

گروهی از نمايندگان پارلمان اردن معروف بخيط را متهم کرده بودند که در دور اول نخست وزيری خود به همراه چند وزير پيشين آن کشور در يک پرونده عمده فساد چند ميليون دلاری دست داشته است.

ولی پارلمان اردن وی را متهم نشناخت. حرکتی که خشم اپوزيسيون اردن را بر انگيخت و موجب شد سه نماينده مجلس در اعتراض به آن استعفا دهند. اين نمايندگان، پارلمان اردن را متهم کرده اند که تصميم تازه خود را تحت فشار گروه های قدرتمند و پر نفوذ، اتخاذ کرده است.

اردن در اوايل سال مسيحی اخير نيز هفته ها صحنه تظاهرات مردمی بود که در اعتراض به شيوع فساد در آن کشور خواستار آزادی های سياسی بيشتری بودند.

در هفته های اخير نيز جوانان اردنی در جنوب آن کشور که قبيله نشين است در اعتراض به بيکاری و عدم تساوی اجتماعی دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG