لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۵۲

پادشاه اردن نمايشگاه تجهيزات دفاعی و امنيتی سافکس را در امان افتتاح کرد


در حاليکه بسياری از فروشندگان سلاح ميگويند که بحرانهای مالی و اقتصادی جهان، خريد تجهيزات دفاعی و امنيتی کشورها را کاهش داده است، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، روز سه شنبه هشتمين نمايشگاه عمليات نيروهای مخصوص سال ۲۰۱۰ آن کشور موسوم به سافکس را در امان گشود.

نمايشگاه امنيتی امان بسياری از نمايندگان کارخانه های اسلحه سازی جهان را به امان آورده است به اميد آنکه بتوانند با کشورهای منطقۀ خاور ميانه قراردادهای پرمنفعتی به امضاء برسانند.

حدود ۳۵۰ نمايشگر به نمايندگی از شرکتهای عمدۀ جنگ افزاری نظامی آمريکا، بريتانيا، فرانسه، اسپانيا، آلمان و ساير نقاط جهان در نمايشگاه سه روزۀ امان، شرکت کرده اند.

سافکس همچنين سياستمدران و رهبران نظامی از سراسر خاور ميانه را به امان کشانده است تا از آخرين فن آوريهای دفاعی، امنيتی، و ضد تروريستی، ديدن کنند.

با توجه به حضور شورشيان اسلامگرا در يمن، سومالی و عراق کارخانه های اسلحه سازی، فن آوريهای جديدی را ارائه کرده اند تا از چاه های نفت و گاز حفاظت و از نفوذ تروريستها به کشور، جلوگيری بعمل آورند.

جيمز مارمنت يکی از برگزارکنندگان نمايشگاه نظامی سافکس می گويد بسياری از مشتريان قديمی، به ويژه از کشورهای منطقۀ خليج فارس، تمايل زيادی به عقد قراردادهای جديد از خود نشان نميدهند. او افزود که تا بحال قراردادهای مهمی به امضاء نرسيده است. آقای مارمنت علت آنرا عمدتاً ناشی از بحرانهای مالی و اقتصادی جهان تفسير کرد. او تصريح نمود که رهبران خاور ميانه بسياری از قراردادهای نظامی را معوق گذاشته اند تا وضع اقتصادی جهان بهتر شود.

و تيم جانسون معاون سازمان دفاعی بريتانيا در خاورميانه و پاکستان گفت که کشورهای خاورميانه توجه خود را بيشتر به امنيت داخلی، از جمله نيروی پليس، مأموران امنيتی و مرزبانان معطوف کرده اند تا به ارتش.

فروش صد شرکت عمده سلاح در سال ۲۰۰۸، مبلغ ۳۲۵ ميليارد دلار بود که ۳۹ ميليارد نسبت به سال ۲۰۰۷ افزايش نشان ميدهد. کارشناسان در سافکس ميگويند که انتظار ميرود فروش اسلحه در دو سال آينده هرسال بالغ بر ۵۰۰ ميليارد دلار شود.

XS
SM
MD
LG