لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۴

انتظار می رود سياستمداران حامی دولت نقش عمده ای در انتخابات اردن ايفا کنند


انتظار می رود سياستمداران حامی دولت نقش عمده ای در انتخابات اردن ايفا کنند
انتظار می رود سياستمداران حامی دولت نقش عمده ای در انتخابات اردن ايفا کنند

با توجه به اينکه بزرگترين گروه اسلام گرايان اردن شرکت در انتخابات پارلمانی اين کشور را تحريم کرده اند، انتظار می رود سياستمداران حامی دولت نقش عمده ای در انتخابات ايفا کنند. در اين انتخابات که قرار است امروز، سه شنبه، در ۱۲ استان اردن برگزار شود، حدود ۷۸۰ نامزد انتخاباتی، از جمله ۱۴۳ زن برای کسب ۱۲۰ کرسی پارلمان اين کشور، به رقابت خواهند پرداخت.

اپوزيسيون اسلامگرای اردن که متشکل از دو بخش عمده، گروه اخوان المسلمين و بازوی سياسی آن، حزب جبهه عمل اسلامی، تشکيل می شود در اعتراض به قانون جديد کاهش تعداد کرسی های مناطق روستايی در پارلمان، جايی که در واقع پايگاه اصلی حمايت مردمی آنهاست، شرکت در انتخابات سراسری اين هفته را تحريم کرده اند.

اين قانون که در ماه می سال جاری به تصويب رسيد، با افزايش تعداد کرسی های طوايف طرفدار دولت، عملاً اسلام گرايان را در حاشيه قرار می دهد.

چگونگی جلوگيری از افزايش روزافزون سطح تورم، افزايش شديد بهای سوخت، افزايش قيمت مواد غذايی، و پايين آوردن نرخ بالای بيکاری در کشور از جمله نکات محوری مبارزات انتخاباتی اردن، بوده است.

اما آنچه بيش از هر چيز اين بار در قياس با مبارزات انتخاباتی دوره های قبل توسط نمايندگان گروههای سياسی کشور بر آن تأکيد گذاشته شده است، موضع خشمگينانه آنها نسبت به اسراييل و مصر است. زيرا مصر تنها کشور عربی در سطح خاورميانه است که با اسراييل به مصالحه رسيده است.

XS
SM
MD
LG