لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

اردن بند «اجاره زمین» در پیمان صلح ۱۹۹۴ با اسرائیل را تمدید نخواهد کرد


عبدالله دوم پادشاه اردن (چپ) و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سلطنتی در امان - آرشیو
عبدالله دوم پادشاه اردن (چپ) و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سلطنتی در امان - آرشیو

پادشاه اردن روز یکشنبه اعلام کرد به منظور بازپس‌گیری مناطقی که به اسرائیل اجاره داده، قصد دارد بخشی از پیمان صلحی که در سال ۱۹۹۴ با آن کشور امضا کرده است را تمدید نکند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تصمیم عبدالله دوم برای عدم تمدید بهره برداری اسرائیل از دو منطقه الغمر و الباقوره به دنبال اعمال فشار فزاینده فعالان و گروه‌های مدنی در اردن اعلام شد.

پادشاه اردن گفت در مورد پایان اعتبار ضمیمه‌های مربوط به دو منطقه مذکور در پیمان صلح به اسرائیل اطلاع داده است. دوره ۲۵ ساله اجاره این زمین‌ها ۲۶ اکتبر ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد.

این تصمیم با واکنش اسرائیل روبرو شد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن کشور روز یکشنبه از امان خواست اجاره این ۴۰۵ هکتار زمین واقع شده در مناطق مرزی بین دو کشور را تمدید کند.

آقای نتانیاهو همچنین برای گفت‌وگو در مورد تمدید این توافق با اردن اعلام آمادگی کرد.

در ضمیمه پیمان صلح ۱۹۹۴ آمده است که در پایان دوره ۲۵ ساله، اجاره این زمین‌های حاصل خیز خود به خود تمدید خواهد شد، مگر آن که یکی از دو طرف یا هر دو طرف خواستار پایان آن باشند.

طبق شرایط مندرج در توافق، تصمیم به تمدید یا عدم تمدید دوره اجاره این زمین‌ها باید حداکثر یک سال پیش از پایان دوره اول - یعنی پایان ۲۵ اکتبر ۲۰۱۸ - رسما به طرف مقابل اعلام شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG