لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۴

اسرائیل برای دفع داعش به اردن کمک نظامی می کند


داعش در کردستان
داعش در کردستان

به گزارش رویترز از اورشلیم، اسرائیل می گوید آماده است در صورت دریافت درخواست کمک از سوی اردن برای دفع اسلام گرایان شورشی، به این کشور کمک نظامی کند. با این حال به گفته وزیر اطلاعات اسرائیل، اردن قدرت کافی برای دفاع از خود را دارد.

به نوشته رویترز، اردن، مانند مصر، یکی از دو کشور عربی ست که با اسرائیل قرارداد کامل صلح دارد .

روز یکشنبه، بنیامین نتان یاهو نخست وزیر اسرائیل، ضمن ابراز خوشنودی از ثبات امان، مانند کشورهای غربی حمایت خود را از این کشور اعلام کرده بود.

اووال استینیتس، وزیر اطلاعات اسرائیل، روز جمعه مقصوداز این حمایت را اعزام نیرو و سلاح اعلام کرد. اما تاکید کرد نیاز به چنین اقدامی را محتمل نمی داند.

اوگفت:« منافع ما ایجاب می کند که اردن به دست گروه هایی چون القاعده یا حماس یا داعش نیفتد واین گروه ها در آن نفوذ نکنند.»

او افزود: «اگر خدای نخواسته این نیاز پیدا شود و از ما درخواست کمک شود، اگر وضعیت اضطراری پیش آید، البته اسرائیل هرگونه کمک لازم را دراختیار اردن خواهد گذاشت».

استینیتس این اقدام را با تمایل اسرائیل به مداخله در جنگ میان سوریه و اردن در سال ۱۹۷۰ دانست که درآن زمان امان از فلسطینی ها شکست خورده بود، «اسرائیل گفت در برابر تانک های سوریه که اردن را اشغال کرده بودند، وارد عمل خواهد شد. اما آنچه آن زمان روی داد درست شبیه همان است که به نظر من حال هم روی خواهد داد. در آن زمان ارتش اردن تصمیم گرفت به تنهایی جلوی پیش روی سوریه را بگیرد و ده ها تانک سوری را نابود کرد و سوریه را ناگزیر به عقب نشینی کرد».

استینیتس گفت امروز هم ارتش اردن درخواست کمک نکرده است «زیرا کاملا حرفه ای و منظم است.»

سفارت اردن در اسرائیل از هرگونه ابراز نظر درباره سخنان نتان یاهو خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG