لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

پیکارجوی اردنی: اردن از هرج و مرج مصون نیست


یک رهبر پیکارجوی اردنی مرتبط با القاعده می گوید کشور در برابر هرج و مرجی که همسایگان آنرا فراگرفته است مصون نیست.

به گزارش آسوشیتد پرس، محمد الشلابی، رهبر ارشد حرکت سلفی اردن، روز جمعه در مصاحبه ای در خانه اش در حومه شهر معان، به دولت توصیه کرد برای پرهیز از سرنوشتی مشابه عراق و سوریه، سیاست های اقتصادی و اجتماعی متوازن تری اجرا کند. معان ناحیه فقیر و عقب مانده ای است که شاهد اعتراضات طرفداران گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه بوده است.

گروه به رهبری ابوبکر البغدادی چند روز پیش تاسیس یک خلافت اسلامی را در سرزمین هایی که در عراق و سوریه تصرف کرده است اعلام کرد.

الشلابی گفت او طرفدار یا مخالف گروه نیست، اما نگران است که اعلام خلافت در حرکت جهادی جهانی شکاف بیاندازد، و افزود « مثلا در چچن، در قفقاز، در افغانستان و سومالی، گروه هایی هستند که اعلام کردند به القاعده تعلق دارند. آنها تقسیم خواهند شد، بین طرفداران خلافت و مخالفان آن.»

آسوشیتد پرس می گوید ملک عبدالله پادشاه اردن علیرغم رویاروئی با اعتراضاتی در میانه موج انقلاب های بهار عرب در منطقه، توانسته است با قول شتاب بخشیدن به روند اصلاحات در مسند قدرت باقی بماند. با این حال، اوپوزیسیون می گویند او بهانه هایی برای حفظ قدرت پیدا کرده است. دوست نزدیک آمریکا است و اردن برای سرپا نگهداشتن اقتصاد شکننده خود به اعانات آمریکا و کشورهای نفتخیز حاشیه خلیج فارس متکی است.

اردن مرکز جنبش رو به گسترش جهادگرایان و سلفی های فوق محافظه کار تلقی می شود. صدها اردنی برای پیوستن به جنگ علیه بشار اسد به سوریه رفته اند. برخی به گروه های افراطی که بر جناح های رقیب غلبه کرده اند ملحق شده اند.

الشلابی گفت اردن تا کنون از وضعیتی که در عراق و سوریه بوجود آمده در امان مانده است، زیرا از یک سو دولت توانسته است اوپوزیسیون را مهار کند، و از سوی دیگر بسیاری از مردم می ترسند کشور همانند همسایگان آن در گرداب هرج و مرج فرو رود.

اما او یادآور شد این حالت نمی تواند برای همیشه دوام بیآورد، و دولت را به اجرای قانون شرع اسلامی و تدوین سیاست های اقتصادی و اجتماعی متوازن تر فراخواند.

XS
SM
MD
LG