لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۳

استرداد واعظ تندروی اسلامی به اردن


عمر محمود محمد عثمان، واعظ تندروی اسلامی، معروف به ابوقتاده که در اروپا به همکاری با القاعده متهم شده است، پس از اخراج از انگلستان، روز يکشنبه ۱۶ تيرماه (۷ ژوئيه) وارد اردن شد. به گفته مقام های دولت اردن، ابو قتاده به اتهام فعالیت های تروریستی در آن کشور محاکمه خواهد شد. از آنجا که دادگاه های بریتانیا بیش از ده سال بود که درخواست اردن برای استرداد او را نمی پذیرفتند، استرداد ابوقتاده نوعی پیروزی برای اردن شمرده می شود.

ابوقتاده یک بار در سال ۲۰۰۱ وبار دیگر در سال ۲۰۰۵ در بریتانیا بازداشت شد و تلاش برای استرداد او از همان زمان آغاز گردید. اما دادگاه های بریتانیا به خاطر احتمال شکنجه با استرداد او مخالفت می کردند. بریتانیا سرانجام با امضای توافقنامه ای با اردن که استفاده از شکنجه را برای گرفتن اعتراف ممنوع می کند با استرداد ابوقتاده موافقت کرد.

دادگاهی نظامی در اردن در سال ۱۹۹۹ ابوقتاده را به اتهام فعالیت های تروریستی و برنامه ریزی برای حمله به مدرسه آمریکایی در عمان، به طور غیابی به اعدام محکوم کرد. اما این حکم بلافاصله به زندان ابد با اعمال شاقه تبدیل شد. در سال ۲۰۰۰ نیز همان دادگاه ابوقتاده را به اتهام طرح حمله های تروریستی به جهانگردان و دیپلمات های اسرائیلی و آمریکایی در جریان جشن های تحویل قرن، به پانزده سال زندان دیگر محکوم کرد. در جریان هردو محاکمه، ابوقتاده در خارج از اردن به سر می برد. او در سال ۱۹۹۳ با گذرنامه جعلی وارد لندن شده و یک سال بعد از آن موفق به دریافت پناهندگی از بریتانیا شده بود.

ابوقتاده روز یکشنبه با یک هواپیمای انگلیسی وارد فرودگاه عَمّان شد و پس از پیاده شدن، با یک خودروی استیشن و ۱۲ خودروی دیگر که آن را همراهی می کردند، به منطقه تحت کنترل دادگاه امنیتی عَمّان منتقل شد.
XS
SM
MD
LG