لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس «رفتار مخرب» جمهوری اسلامی را محکوم کردند


 نشست سران ایالات متحده، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، عراق، مصر، و اردن در جده، عربستان سعودی. ۱۶ ژوئیه ٢٠٢٢
نشست سران ایالات متحده، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، عراق، مصر، و اردن در جده، عربستان سعودی. ۱۶ ژوئیه ٢٠٢٢

ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای مشترک «رفتار مخرب» جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند.

در این بیانیه که روز پنجشنبه منتشر شد به استفاده جمهوری اسلامی ایران از سامانه هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) و حمایت از گروه‌های تروریستی و دیگر گروه‌های مسلح برای انجام «صدها حمله» در منطقه اشاره شده است.

در این بیانیه مشترک آمده است: «ایران و گروه‌های نیابتی و شرکای آن از این تسلیحات ایرانی در حمله به غیرنظامیان، زیرساخت‌های مهم و کشتی‌‌رانی در آبهای بین‌المللی استفاده کرده‌اند».

آنها تأکید کرده‌اند که حمایت ایران از شبه نظامیان تروریستی و گروه‌های مسلح در سراسر منطقه و استفاده از هواپیمای بدون سرنشین (پهپادها) امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

آنها بار دیگر گفتند که دیپلماسی، راه بهتری برای رسیدگی به «سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی ایران است.

آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در این بیانیه تأکید کردند که پیشرفت‌های هسته‌ای ایران که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستند شده است، هیچ «هدف معتبر غیرنظامی» را دنبال نمی‌کند و به تنش‌های منطقه‌ای و جهانی دامن می‌زند.

آنها از جمهوری اسلامی ایران خواستند تا رویکرد خود را فورا تغییر دهد، اقدامات تحریک‌کننده هسته‌ای خود را متوقف کند و وارد یک دیپلماسی «معنادار» شود.

در این بیانیه آمده است که مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌توانند ایجاد منطقه‌ای امن‌تر و با ثبات‌تر را انتخاب کرده و منافع مردم ایران را تأمین کنند.

آنها از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند تا تمامی مکانیزم‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را که انتقال تسلیحات را ممنوع کرده و پاسخگویی در این زمینه را تضمین می‌کند به اجرا بگذارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این بیانیه را «تفرقه‌انگیزی آمریکا» بین کشورهای منطقه دانست.

ناصر کنعانی گفت که جمهوری اسلامی ایران تحت تأثیر «فشارهای سیاسی و جوسازی‌های تبلیغاتی» قرار نمی‌گیرد.

جمهوری‌خواهان سنای آمریکا نیز در حال بررسی طرحی برای برهم زدن اتحاد نظامی ایران با روسیه از طریق قانون جدیدی هستند که تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی را میسر می‌کند.

این طرح با استناد به گزارش‌های کشف قطعات ساخت آمریکا در پهپادهای ایرانی سرنگون شده در اوکراین، ایران را از واردات محصولات آمریکایی که به تقویت فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی کمک می‌کنند، منع می‌کند.

XS
SM
MD
LG