لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۷

یادمان جان لنون و صلح جهانی در غرفه لیورپول نمایشگاه جهانی شانگهای


یادمان جان لنون و صلح جهانی در غرفه لیورپول نمایشگاه جهانی شانگهای
یادمان جان لنون و صلح جهانی در غرفه لیورپول نمایشگاه جهانی شانگهای

نمایشگاه جهانی شانگهای درچین، غرفه ای را به نام «لیورپول» - شهر زادگاه جان لنون و دیگر اعضای گروه راک اندرول «بیتل ها» - به معرض تماشای عموم گذاشته است که در آن یادمانی به نام صلح جهانی به یاد «جان لنون» فقید یکی از مدافعان سرسخت و پرشور صلح نصب شده است.

لارین وییرس، طراح جوان آمریکایی و سازنده این یادمان در حضور نمایندگان رسانه ها، گزارشگران و میهمانان، طی مراسمی از این یادمان هنری صلح پرده برداری کرد.

یادمان صلح جان لنون پس از تکمیل، در پائیز امسال، در شهر لیورپول در یک نمایشگاه دائمی قرار خواهد گرفت. این یادمان با ارتفاع ۶ متر بیش از ۴ تن وزن دارد. مقامات شهری لیورپول از هم اکنون درصدد برآمده اند تا مناسب ترین محل را در این شهر برای استقرار این تندیس یادبود پیدا کنند.

سازمان آمریکایی «پیشگامان صلح جهانی»، مبتکر و تولید کننده این یادمان قرار است تا این تندیس کامل شده صلح را با نام «داستان بیتل ها» در شهر لیورپول، خاستگاه این گروه به مردم معرفی کند.

جری گلدمن از سازمان پیشگامان صلح جهانی و مدیر پروژه «داستان بیتل ها» می گوید: «تنها مکانی که یاد جان لنون را در دل مردم جهان به بهترین شکل زنده می کند «سنترال پارک» منهتن در نیویورک است که آپارتمان مسکونی جان لنون و محلی که او در آن به قتل رسید درست در مقابل آن قرار دارد و شهر لیورپول که جان لنون در آنجا به دنیا آمده و روح او به آنجا تعلق داشته در واقع هیچگونه نشانی از این هنرمند ندارد. به همین دلیل هم «لیورپول» جایگاه دائمی این تندیس جهانی صلح خواهد بود.»

لارین وییرس، هنرمند طراح و سازنده این تندیس نیز می گوید: «امیدوارم مردم شهر لیورپول بتوانند با تماشای اثر یک هنرمند ١٩ ساله دریابند که نسل ما هم توان انجام کارهایی که از یک روحیه مثبت و سازنده برخوردار است را دارد.»

جان لنون، آهنگساز و سراینده برخی از معروف ترین ترانه های گروه بیتل ها، در آن زمان چون دیگر هنرمندان هم سن و سال خود، خسته از جنگ و آشوب های ناشی از آن با توسل به موسیقی و پرهیز از خشونت خواستار پایان جنگ ویتنام و برقرار صلح پایدار در جهان شد. موی بلند و تختخواب صلح به ابتکار جان لنون و «یوکو اونو» نوعی نمایش صلح خواهی بود.

جان لنون و یوکو اونو که در ماه مارچ ١٩۶٩ با یکدیگر ازدواج کردند می دانستند که این خبر به یک جنجال مطبوعاتی تبدیل خواهد شد و تصمیم گرفتند تا از هجوم خبرنگاران برای تبلیغات صلح جویانه خود بهره بگیرند.

به این صورت جان و یوکو به مدت یک هفته از دوران ماه عسل خود را روی تختخواب اطاق مجلل هتل هیلتون شهر آمستردام گذراندند و خبرنگاران و عکاسان رسانه های مختلف را دعوت کردند تا از ساعت ٩ صبح تا ٩ شب هر روز برای گرفتن عکس آن ها به اطاق هتل بیایند. ابتدا با درنظرگرفتن آلبوم مشترک این زوج به نام «دو باکره» Two Virgins که روی جلد آن تصویرعریانی از جان لنون و یوکو اونو چاپ شده بود گمان بردند که در اطاق خواب هتل شاهد عشق بازی این دو خواهند بود اما به جای آن با جان و یوکوی ملبس به پیژاما در حالی که گل هایی را به نشانه صلح خواهی دردست داشتند روبرو شدند. جان لنون به خبرنگاران غافلگیرشده گفت:«ما امروز دو فرشته هستیم!»

ترانه های «به صلح فرصت بده» Give Peace A Chance و «تصور کن» Imagine از معروف ترین و محبوب ترین ترانه های جان لنون است که به زیبایی تلاش های او را برای رسیدن به صلح جهانی نشان می دهد. این ترانه ها از معروفیت و محبوبیتی جهانی برخوردارند.

جان لنون در سال ١٩٨٠ پس از یک روز طولانی کار در استودیوی صدا برداری هنگام ورود به ساختمان آپارتمان مسکونی خود به نام «داکوتا» درمنهتن نیویورک به ضرب گلوله به قتل رسید.

XS
SM
MD
LG