لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

تقدیر از همسر و فرزند «جان لنون» اسطوره گروه بیتلها در نیویورک


عکسی از جان لنون و همسرش در سال ۱۹۷۳
عکسی از جان لنون و همسرش در سال ۱۹۷۳

در جریان همایش سالانه انجمن ملی ناشرین موسیقی در نیویورک، ترانه «تصور کن» اثر «جان لنون» هنرمند نامدار بریتانیایی بعنوان یکی از شاهکارهای موسیقی جهان برگزیده شد. در این مراسم که با حضور اعضای انجمن، هنرمندان مشهور و شخصیت های برجسته برگزار شد، جایزه ویژه ای به «یوکو اونو» همسر و «شان لنون» فرزند این خواننده فقید اهدا شد.

انجمن ملی ناشرین موسیقی آمریکا در آستانه چهل و ششمین سالگرد انتشار «تصور کن»، این اثر را یکی از تأثیرگذارترین ترانه های تاریخ موسیقی توصیف کرد که الهام بخش بسیاری از هنرمندان و هنردوستان جهان بوده است.

در جریان این مراسم «دیوید عزرائیلی» رئیس انجمن اعلام کرد، تقاضای رسمی برای افزودن نام «یوکو اونو» بعنوان یکی از ترانه نویسان «تصور کن» به هیأت مدیره ارائه شده و در صورت تأیید نهایی، همسر جان لنون نیز بصورت حرفه ای از آفرینندگان این ترانه ماندگار خواهد بود.

جان لنون همواره تأکید داشت همسرش نقش مهمی در پیدایش این اثر دارد و او در فرازهایی از این ترانه، از اشعار «یوکو اونو» استفاده کرده است.

علی رغم اصرار جان لنون، سایر اعضای گروه «بیتلها» با اضافه شدن نام همسرش بعنوان یکی از ترانه نویسان موافقت نکردند و این موضوع به تدریج به فراموشی سپرده شد.

با این حال به نظر می رسد «پل مک کارتنی» و «رینگو استار» بازماندگان گروه بیتلها، پس از گذشت سالها تغییر عقیده داده و مشکلی با این جریان ندارند.

این موضوع نه تنها از نظر نمادین برای «یوکو اونو» و «شان لنون» اهمیت دارد، بلکه باعث افزایش سالهای دریافت حقوق معنوی این ترانه نیز می شود.

بر اساس قوانین موجود حقوق معنوی ترانه هفتاد سال پس از درگذشت خالق اثر منقضی می شود.

جان لنون در سال ۱۹۸۰ توسط مارک دیوید چپمن در نیویورک به قتل رسید، در صورت ثبت نام یوکو اونو بعنوان ترانه نویس، مدت زمان حقوق معنوی تصور کن برای سالهای بیشتری تمدید خواهد شد.

شان لنون با انتشار عکسی همراه با مادرش در شبکه های اجتماعی خود، ضمن اعلام این خبر خوش، از حمایت انجمن ملی ناشرین موسیقی، اعضای هیأت مدیره و دوستداران جان لنون قدردانی کرد.

هر چند که انتشار این خبر بسیاری از دوستداران جان لنون را به وجد آورده، با این حال گروهی از هواداران بیتلها چندان از این موضوع خشنود نیستند.

به باور آنها یوکو اونو نقش مهمی در فروپاشی گروه داشت و مسبب اصلی اختلاف جان لنون با پل مک کارتنی در دهه هفتاد میلادی بود.

بیتلها که از مشهورترین گروههای موسیقی راک جهان است، با کناره گیری جان لنون متلاشی شد، او که سخت عاشق و شیفته یوکو اونو بود، تصمیم گرفت فعالیت های هنری خود را بصورت انفرادی دنبال کند.

بسیاری از طرفداران گروه باور دارند، اگر جان لنون با یوکو اونو ازدواج نمی کرد، بیتلها سالهای زیادی فعال بودند و آثار ماندگار بیشتری خلق می کردند.

این در حالی است که پال مک کارتنی بارها در گفتگوهای رسانه ای خود این اتهام را رد کرده، به گفته او هر چند که یوکو اونو تأثیر انکارناپذیری بر روحیات و رفتارهای جان لنون داشت، ولی اختلافات اعضای گروه ارتباطی به همسرش نداشت و او مقصر فروپاشی بیتلها نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG