لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

جان تراولتا با هواپیمای شخصی خود به کمک آسیب دیدگان زلزله مهیب هائیتی می شتابد


جان تراولتا ابرستاره سینمای هالیوود که اوقات بیکاری خود رابه هوانوردی می گذراند، برای کمک به آسیب دیدگان زلزله هائیتی با هواپیمای خصوصی خود به این کشور پرواز کرد. در این هواپیما علاوه بربسته بندی های کمکرسانی بهداشتی و غذائی، یک کشیش از کلیسایی که تراولتا از اعضای آن محسوب می شود، یک پزشک معالج وهمسرتراولتا، بازیگرسینما، کلی پرستون او را همراهی می کردند.

تراولتا هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ خود را با بیش از ۶ تن غذای آماده، لوازم اضطراری ارتشی و دارو و وسائل بهداشتی به سوی هائیتی پرواز داد که در پایان روز ۱۲ژانویه امسال براثر وقوع زلزله ای شدید تخریب شد.

تراولتا به خبرنگار آسوشیتد پرس گفت:« برای ما که قدرت و امکانات کمکرسانی به مردم مصیبت کشیده هائیتی را داریم خیلی مهم است که عملا دست به کار شویم. من دلیلی نمی بینم که وقتی صاحب یک هواپیمای جت هستم آن را برای کمک به دیگران به کار نگیرم.»

تراولتا این عمل نیکوکارانه کمکرسانی را با دورانی که طوفان کاترینا بخشی از شهر نیواورلیان را به زیر آب برده بود مقایسه می کند:« ما آنموقع هم فورا خودمان را با همین هواپیمای جت به نیواورلیان رساندیم. همین قدر که ما به امکاناتی که در اختیارداریم واقف هستیم باعث می شود که احساس مسئولیت و تعهدی نسبت به دیگران و به خصوص این مردم صدمه دیده داشته باشیم و به کمک آن ها بشتابیم.»

هواپیماهای حامل وسائل کمکرسانی به آسیب دیدگان زلزه هائیتی مشتاق اند تا هرچه زودترخود را به این منطقه برسانند اما تعداد پروازها به فرودگاه پررفت و آمد هائیتی محدود شده است. الیزابت بیرس، سخنگوی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که حداقل ۸۰۰ هواپیما با لوازم کمکرسانی در انتظارند تا وارد این فرودگاه شوند که ظرفیت آن بیش از روزی ۱۳۰ هواپیما نیست. یکی از مشکلات بزرگ ،عدم وجود فضای کافی در طول توقف برای تخلیه بارهای این هواپیماهاست.

پیش تر، سازمان پزشکان بدون مرز شکایت کرده بود که با وجود پروازهای پشت سرهم هواپیماهای نظامی آمریکا، هواپیمای حامل امدادگارانی که این سازمان به هائیتی ارسال کرده بود با تاخیر به هائیتی رسیدندو همین مسئله باعث شد که بسیاری از مصدومین جان خود را ازدست بدهند.

بیش از۱۵۰ هزار نفر پس از وقوع زلزله ای به قدرت ۷ ریشتر در پایتخت هائیتی، پورت او فرانس زیرآوار ماندند و بسیاری از ساختمان های این شهر بکلی ویران شد.

درحال حاضر صدهاهزارتن از مردم این کشور در خیابان ها زندگی می کنند وبسیاری از آن ها که زخمی شده اند هنوز نتوانسته اند دسترسی به پزشک یا دارو داشته باشند.

تراولتا و پرستون بلافاصله پس از تخلیه وسائلی که به همراه آورده بودند به محل زندگی خود در فلوریدا بازگشتند.

XS
SM
MD
LG