لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

تلاش بایدن برای کنترل خشونت های مسلحانه در آمریکا


جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا پیش از آن که در روز سه شنبه بسته پیشنهادها برای کنترل اسلحه و خشونتهای مسلحانه را به باراک اوباما ارائه کند ، در آخرین مراحل ماموریت دولت برای کنترل اسلحه، روز دو شنبه با اعضای مجلس نمایندگان آمریکا دیدار میکند .

از سوی دیگر اعضای اتحادیه قدرتمند ملی اسلحه آمریکا که تا کنون موفق شده راه تصویب ممنوعیت سلاحهای تهاجمی در کشور را مسدود کند میگویند کنگره احتمالا هرگونه قانون جدید که اینگونه سلاحها را ممنوع کند ، رد خواهد کرد.

ولی دراین میان عده ای از سناتورها در نظر دارند لایحه ای را برای ممنوعیت سلاحهای تهاجمی و محدودیت ظرفیت خشاب سلاحهائی که نظیرشان در حادثه کشتار دبستان ایالت کانتیکت مورد استفاده قرار گرفت به کنگره پیشنهاد کنند.

در تراژدی تیراندازی دبستان کانتیکت در نیمه ماه دسامبر، جوانی با استفاده از سلاح تهاجمی ۲۷ تن از جمله ۲۰ کودک را کشت. این اقدام رییس جمهوری آمریکا را به اقدام در زمینه کنترل خشونتهای مسلحانه واداشت. ولی طرفداران اسلحه از جمله سازندگان ثروتمند سلاح، برای مقابله با اسلحه، مسلح شدن افراد بیشتر را تجویز میکنند.

هر چند دمکراتها برای محدودیت قانونی سلاحهای تهاجمی به تلاش در این زمینه پیوسته اند ولی قانونگذاران دمکراتی چون سناتور جو منشین از ویرجینیای غربی که میگوید هر اقدامی باید برای جلوگیری از تراژدی نظیر کانتیکت انجام شود خود عضو اتحادیه ملی اسلحه آمریکاست وبه طرفدران اسلحه ضمانت میدهد بند دوم الحاقی قانون اساسی در مورد حق داشتن اسلحه مردم آمریکا نقض نخواهد شد.

ممنوعیت دوره ای سلاحهای تهاجمی پیشتر درزمان جورج بوش در سال ۲۰۰۴ پایان گرفت. اکنون سناتور دایان فاینشتاین از ایالت کالیفرنیا بسختی برای برقراری دوباره آن تلاش میکند.
XS
SM
MD
LG