لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

گزارش: اقتصاد و ايجاد شغل در کانون توجه رأی دهندگان آمريکا در هفته آينده قرار دارد


گزارش: اقتصاد و ايجاد شغل در کانون توجه رأی دهندگان آمريکا در هفته آينده قرار دارد
گزارش: اقتصاد و ايجاد شغل در کانون توجه رأی دهندگان آمريکا در هفته آينده قرار دارد

به رغم مسائل جدی بين المللی که در پيش روی کنگره آينده آمريکا قرار دارد، سياست خارجی اين کشور نقش قابل توجهی در انتخابات ميان دوره ای هفته آينده بازی نمی کند. امری کاملاً مغاير با انتخابات دو سال پيش که در آن رأی دهندگان و نامزدهای انتخاباتی بدقت سياست خارجی آمريکا در قبال جنگ در عراق و افغانستان را زير نظر داشتند.

مهمترين پيام انتخابات ميان دوره ای کنگره آمريکا که در دوّم نوامبر برگزار می شود، اقتصاد و ايجاد شغل در کشور است.

در نظرسنجی اخير روزنامه نيويورک تايمز و شبکۀ تلويزيونی سی بی اس پاسخ دهندگان خواستار حل معضلات اقتصادی و کاستن از درصد بيکاری در کشور هستند. نظر سنجی ديگری که توسط موسسه پيو در اوايل ماه جاری ميلادی صورت گرفت حاکيست که ۴۳ درصد از افراد مسائل اقتصادی را از نزديک دنبال می کردند در حاليکه تنها ۱۸ درصد مسأله تهديد های القاعده در اروپا و ۱۱ درصد گفتگوهای صلح خاور ميانه را پيگيری می کردند.

پيگيری مسائل مربوط به سياست خارجی بيشتر به بحث های محلی از قبيل تحريم تجاری و تروريستی کوبا در ايالت فلوريدا و محکوم کردن کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ توسط عثمانی ها در ايالت کاليفرنيا و همچنين خشونتهای مربوط به مواد مخدر در مکزيک و کشيده شدن دامنۀ آن به ايالت آريزونا، معطوف بود.

امّا در هر حال کنگرۀ آيندۀ آمريکا با چالشهای بزرگی در ارتباط با سياست خارجی کشور روبرو خواهد بود. پيشنهاد فروش ۶۰ ميليارد دلار از تجهيزات نظامی به عربستان که کنگره کنونی بايد آن را ظرف ۵ روز تأييد کند با هدف ياری رساندن به چندين شرکت سازنده تجهيزات نظامی از جمله لاکهيد، بويينک و ريتيان صورت می گيرد که می تواند اين شرکتهای عظيم را در راه ادامه توليدات خود، ياری رساند.

کيت باند، سناتور جمهوريخواه، می گويد فروش تنها يک قلم از تجهيزات يعنی ۸۴ فروند جت جنگنده اف-۱۵ جديد به عربستان سعودی، بيش از ۱۴ هزار شغل را حفظ می کند که قرار است در ۵ تا ۱۰ سال آينده به خريدار تحويل شود.

بقدرت رسيدن جمهوريخواهان در کنگرۀ جديد آمريکا بدون شک معادلات کنونی در سياستهای خارجی کشور را تغيير خواهد داد.

اريک کانتور، يکی از رهبران با نفوذ جمهورخواهان و تنها نمايندۀ کليمی آن حزب در مجلس نمايندگان، روز يکشنبه در مصاحبه با بنگاه خبری جی تی ا گفت که کنگره تحت کنترل جمهوريخواهان برای جداکردن کمک های مالی به اسراييل از بودجه عمليات خارجی دولت آمريکا، تلاش خواهد کرد. آقای کانتور می گويد جمهوريخواهان در نظر دارند که از بودجۀ کمک به کشورهايی که با منافع آمريکا همسويی ندارند بکاهند.

XS
SM
MD
LG