لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

طالبان «جرگه صلح» در کابل را هدف گرفتند


حامد کرزی رييس جمهوری افغانستان امروز، چهارشنبه، در کابل پايتخت آن کشور ميزبان يک گردهمايی سنتیِ سه روزه موسوم به جرگه بود که در داخل چادر بزرگی در محوطه دانشگاه پلی تکنيک کابل برگزار شد.

هنگام سخنرانیِ آقای کرزی برای نمايندگان دو موشک در نزديکی محلِ گردهمايی به زمين اصابت کرد و صدای تيراندازی، انفجار و هليکوپترها در سراسر کابل شنيده شد. آقای کرزی به سخنرانی خود برای نمايندگان ادامه داد و بعد از پايان سخنرانی با يک وسيلۀ نقليۀ ضد گلوله محل جلسه را ترک کرد.

سخنگوی دولت افغانستان گفت مأموران امنيتی دو بمبگذار انتحاری را که برقع پوشيده بودند و ميخواستند وارد محل جرگه شوند، هدف قرار داده و کشتند و سومين بمبگذار انتحاری را نيز دستگير کردند.

مقامات طالبان مسؤليت انفجارها را به عهده گرفته اند. طالبان به اين جلسه دعوت نشده بودند.

آقای کرزی از بيش از ۱۶۰۰ نفر از رهبران مذهبی، قبايل و ولايت های آن کشور به استثنای رهبران گروه های اسلامی تندرو دعوت کرده بود تا با پيدا کردن راه صلحی بتوانند به جنگ نُه ساله در آن کشور، خاتمه دهند.

رهبران گروهای اسلامی تندرو گفته اند تا زمانيکه نيروهای خارجی خاک افغانستان را ترک نکنند آنها در هيچ کنفرانس صلحی، شرکت نخواهند کرد.

روز گذشته گروه طالبان شرکت کنندگان در اجلاس جرگه را متهم به وابستگی به نيروهای خارجی و دولت افغانستان کرد. طالبان همواره حکومت افغانستان را يک دولت دست نشانده خوانده است.

گروه اسلامی تندرو ديگری بنام حزب اسلام نيز کنفرانس کابل را بيهوده و شرکت کنندگان در جرگه را افراد منتخب دولت خواند.

عبدالله عبدالله وزير امور خارجه پيشين و رقيب انتخاباتی آقای کرزی در انتخابات رييس جمهوری گذشته نيز در کنفرانس سه روزۀ کابل، شرکت نکرد. او شرکت در جرگه را تحريم نکرده بود اما آنرا بر خلاف قانون اساسی افغانستان خواند.

سعيد محمد طاهر نماينده مهاجران افغان در ايران گفت مردم افغانستان قربانی تضاد بين دو حزب عمدۀ افغانستان هستند.

او افزود که ما در جرگه گرد آمده ايم تا با پيدا کردن راه صلحی مردم افغانستان را از جنگ نجات دهيم. او از دو حزب عمدۀ افغانستان خواست که به جنگ خاتمه دهند تا افغانستان در مسير صلح و پيشرفت قرار گيرد.

مارک سيدول نماينده ناتو جرگه را يک فرصت مهم تاريخی افغانستان توصيف کرد. آقای سيدول گفت که جامعه جهانی از اين کنفرانس حمايت ميکند و افزود که جرگه افغانستان را در مسير امنيت، صلح و پيشرفت قرار خواهد داد.

قرار بود رييس جمهوری افغانستان در جرگه طرح خود را برای صلح با طالبان مطرح سازد.

در همين حال روز سه شنبه نيروهای افغان با پشتيبانی نيروی سازمان آتلانتيک شمالی ناتو موفق شدند منطقه ای دوردست در ولايت نورستان را که هفته گذشته به اشغال طالبان در آمده بود، باز پس گيرند.

ناتو در بيانيه ای گفت نيروهای امنيتی توانستند بدون آنکه آسيب ببينند و يا حتی يک گلوله شليک کنند، اين منطقه را تحت کنترل خود درآورند. وزير کشور افغانستان نيز گفت اين عملياتِ موفق آميز سازماندهی و توانايی نيروهای افغان را حتی در مناطق دوردست، نشان می دهد.

از سوی ديگر مقامات افغان سرگرم تحقيقات پيرامون خبر مرگ مولانا فضل الله رهبر پاکستانی طالبان هستند که گفته می شود در يک درگيری در هفته گذشته در نورستان، کشته شد. رهبران طالبان ِ پاکستان ادعا می کنند فضل الله، زنده است.

XS
SM
MD
LG