لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

نخستین سریال عربی «نتفلیکس» در اردن جنجال آفرید؛ اعتراض به «آزادی بی حد» در سریال جن


بازیگران سریال ۵ قسمتی «جن» نخستین محصول عربی زبان نتفلیکس
بازیگران سریال ۵ قسمتی «جن» نخستین محصول عربی زبان نتفلیکس

آغاز پخش سریال ترسناک «جن»‌، نخستین سریال عربی زبان شبکه ویدیوئی نتفلیکس، در کشورهای عربی، برای این شبکه دردسرساز شده است.

در این سریال، گروهی دختر و پسر جوان عرب در یک «پیک نیک» شبانه در برابر ویرانه‌های شهر باستانی «پترا»‌ دور آتش حلقه می‌زنند، مشروب الکلی می‌نوشند، و آزادانه با هم تفریح می‌کنند.

در سریال پنج قسمتی «جن»‌، شاگردان یک دبیرستان خیالی با موجودات ماوراءالطبیعه که در فرهنگ اسلامی به آنها «جن» می‌گویند، برخورد می‌کنند.

منتقدان سریال، با نمایش اختلاط آزادانه دختر و پسر، نوشیدن الکل،‌ دود کردن ماری‌جوانا، و استفاده از زبان گاه رکیک خیابانی مشکل دارند.

حسین الخطیب،‌ رئیس اتحادیه هنرمندان اردن، به خبرگزاری رویتر می‌گوید که هر چند به آزادی بیان اعتقاد دارد،‌ «اما آزادی هم حدی دارد و این سریال، با ارزش‌ها، فرهنگ و سنت‌های مردم اردن مغایرت دارد.»

دادستانی اردن اعلام کرد که محتوای سریال را مورد رسیدگی قرار خواهد داد و مفتی اعظم اردن، بالاترین مرجع دینی کشور، در یک بیانیه رسمی سریال «جن» را محکوم کرده است.

نتفلیکس در واکنش به این انتقادها اعلام کرد که به تکثر فرهنگی و تحمل‌پذیری اعتقاد دارد و به نوبه خود، زورگویی و فشار علیه بازیگران جوان سریال و هنرمندان و دست‌اندرکاران آن را محکوم می‌کند.

ندیم ریماوی،‌ یکی از بازیگران این سریال، می‌گوید که از واکنش هموطنان خود ناراحت شده است. او می‌گوید: «ما مردم دوست نداریم تصویر خود را در آینه تماشا کنیم.»

با این که شبکه نتفلیکس «جن» را از فهرست فیلم‌های جدید خود در کشورهای عربی بیرون نیاورده،‌ ولی هنوز تصمیمی برای سفارش فصل دوم آن نگرفته است. این شرکت، روی یک سریال عرب زبان دیگر در اردن به نام «مدرسه دخترانه الروابی» کار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG