لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۷

جیمی دین خواننده موسیقی کانتری آمریکا درگذشت


«جیمی دین» خواننده موسیقی کانتری یا موسیقی محلی و فولکور آمریکا، بازیگر و هم چنین مبتکر نوع تازه ای از سوسیس های مخصوص صبحانه که در دهه ۶۰ میلادی اجرای یکی از محبوب ترین برنامه های تلویزیونی آمریکا را نیز برعهده داشت روز یکشنبه ۱۳ ژوئن در خانه مسکونی خود در ویرجینیا درگذشت. جیمی دین که هنگام مرگ ۸۱ سال داشت یکی از بیاد ماندنی ترین شخصیت های موسیقی کانتری آمریکا به شمار می رود.

هرچند جیمی دین به مدت سه دهه از یک زندگی حرفه ای موفق و پردوام در صحنه موسیقی و تلویزیون آمریکا برخوردار بود، اما کار تولید سوسیس های مخصوص صبحانه ای که خود او مبتکر آن بود زندگی هنری این خواننده و آهنگساز را تحت الشعاع قرار داده بود.

«جیمی ری دین» که بزرگ شده شهر «پلین ویل» Plainville در ایالت تکزاس بود از نوجوانی به نواختن آکاردئون و سازدهنی علاقه مند شد. او پس از پایان خدمت در نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا به شهر واشنگتن نقل مکان کرد و در آنجا به اجرای یک برنامه رادیویی هفتگی به نام «شهر و دهکده» پرداخت. در این برنامه گروه موسیقی او به نام «گربه های وحشی تکزاس» Wildcats of Texas او را همراهی می کردند.

در همین زمان و در اوائل دهه ۵۰ جیمی دین به کار ضبط صفحه پرداخت و از طریق شرکت صفحه پرکنی کلمبیا چندین تک ترانه منتشر ساخت که زیاد مورد توجه قرار نگرفت. اما چند سال بعد با انتشار ترانه ای به نام «جان بزرگ و بد» Big Bad John یک شبه تبدیل به بزرگ ترین و محبوب ترین ستاره موسیقی کانتری شد. این ترانه را جیمی دین با همکاری یکی از هنرمندان افسانه ای موسیقی کانتری، روی آکاف نوشته و ساخته بود.

ترانه ای که بازگو کننده داستان یک معدنچی قهرمان به نام «جان بزرگ و بد» بود هم زمان در دو رده بندی «کانتری» و موسیقی «پاپ» در صدر فهرست محبوب ترین ترانه ها جای گرفت.

همان سال جیمی دین جایزه «گرمی» Grammy بهترین اثر کانتری آمریکا را به دست آورد و به زودی دین به اجرای یک برنامه ویژه تلویزیونی پرداخت که تماشاگران زیادی داشت و یکی از محبوب ترین برنامه های تلویزیونی آن زمان به شمار می رفت. هم زمان جیمی دین در تالار «کارنگی» نیویورک و «هالیوود باول» در لس آنجلس به اجرای کنسرت های بزرگ و پرتماشاگر پرداخت. او نخستین مهمان شوی معروف «تونایت شو» Tonight Show با شرکت «جانی کارسون» بود و نخستین خواننده موسیقی کانتری آمریکا که در کازینوهای معروف شهر «لاس وگاس» به اجرای برنامه پرداخت.

در سال ۱۹۶۹ جیمی دین در زادگاه خود در تکزاس یک کارخانه سوسیس و کالباس سازی تاسیس کرد و خود به عنوان چهره تبلیغاتی این مواد غذایی در تبلیغات تلویزیونی ظاهر شد. میلیون ها تن از مردم آمریکا او را بیشتر به خاطر نرمش صدا و سوسیس های گوشت خوکی که خوردن آن را تبلیغ می کرد به یاد دارند.

درسال ۱۹۸۴ هنگامی که جیمی دین شرکت تولید مواد غذایی و سوسیس سازی خود را فروخت یک بار دیگر به بازیگری روی آورد. او در فیلم جیمز باند «الماس ها ابدی اند» Diamonds are forever نقش کوچکی داشت. یکی از مهم ترین نقش های سینمایی جیمی دین در سال ۱۹۹۰ بود. هنگامی که جیمی دین در فیلمی به نام «جان بزرگ و بد» که از روی ترانه معروف او ساخته شده بود نقش اول را ایفا کرد.

قرار بود تا در ماه اکتبر امسال جایزه ای در مراسم مخصوص تجلیل ازهنرمندان کانتری به جیمی دین برای یک عمرخدمات هنری اهدا شود.

XS
SM
MD
LG