لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

چرا کارتر با اوباما برای دموکرات‌ها و حتی جمهوریخواهان فرق دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جیمی کارتر در سال ۱۹۷۶ مسیری نامحتمل را به سوی کاخ سفید طی کرد و در پایان یک دوره ریاست جمهوری متحمل شکست شد. کارتر، پس از گذشت شش دوره ریاست جمهوری از زمان زمامداری خود، اکنون به عنوان رئیس جمهوری با طولانی ترین دوره حیات در تاریخ آمریکا در ۹۴ سالگی به کمک هم حزبی هایش آمده است.

کشاورز مزارع بادام زمینی که به سیاست و سپس اقدامات بشردوستانه جهانی روی آورد، نقشی منحصر به فرد پیدا کرده است. چند کاندیدای حزب دموکرات به کمپین انتخاباتی کارتر پس از رسوایی «واترگیت» به عنوان نقشه راهی برای بر کناری پرزیدنت دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۰ نگاه می کنند.

سناتور دموکرات امی کلوبشار از ایالت مینه سوتا در مصاحبه ای گفت: «جیمی کارتر برای این در انتخابات پیروز شد که سخت تلاش کرد و پیامی از حقیقت و صداقت داشت.»

کلوبشار یکی از دست کم سه دموکرات امیددار انتخابات ریاست جمهوری است که برای ملاقات با کارتر و همسر ۹۱ ساله اش رزالین به شهر کوچک «پلینز» در ایالت «جورجیا» رفت. سناتور دموکرات کوری بوکر و پیت بودجاج، شهردار دموکرات «ساوت بِند» در ایالت «ایندیانا»، هم با کارتر و همسرش ملاقات کرده و در کلاس های درس یکشنبه های او در کلیسایی در «پلینز» شرکت کرده اند.

کاندیداهای دموکرات به دیدار بیل کلینتون و باراک اوباما می روند تا از راهنمایی و حمایت آن ها بهره ببرند، اما این ملاقات ها علنی نمی شود. دیدارها با کارتر در رسانه ها انعکاس می یابد.

جیمی کارتر بر خلاف بیل کلینتون که به خاطر روابط با دستیارش استیضاح شد، از زمان ازدواج با رزالین در پایان جنگ جهانی دوم تا کنون با او زندگی کرده است و حتی در شام های دولتی علاقه ای به رقصیدن با دیگران نداشت.

کارتر بر خلاف اوباما که میان دموکرات ها محبوب است ولی در میان محافظه کاران و مستقل های متمایل به جمهوریخواهان جایگاهی ندارد، نمی توان در تقسیم بندی های سیاسی کنونی جای داد.

کارتر مسیحی انجیلی است که از ترامپ برای مجموعه گفته های نادرست اش انتقاد کرده، ولی از او برای ایجاد ارتباط با رهبر کره شمالی تمجید می کند. کارتر روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دارد. او با انتقادهای صریح از برخورد اسرائیل با فلسطینیان خود را هدف حملات سیاسی بسیاری قرار داده است.

جیمی کارتر تائید کرد که دوره قبل در برابر هیلاری کلینتون به سناتور برنی سندرز رای داد.

کارتر چندی پیش نامه ای درباره چین و تجارت برای ترامپ فرستاد و آن دو اوائل بهار تلفنی با هم صحبت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG