لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

احتمال اجازه انتشار اسناد مربوط به ترور «جان اف کندی» توسط رئیس جمهور آمریکا


دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا صبح روز شنبه اعلام کرد که قصد دارد اجازه انتشار ده ها هزار سند و مدرک مربوط به ترور «جان اف کندی» را که در آرشیو ملی آمریکا نگهداری می شود صادر کند.

آقای ترامپ در توییتی گفت با کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه ، به عنوان رئیس جمهور اجازه خواهد داد فایل های «جی اف کی» که به مدت طولانی غیر قابل دسترس بود منتشر شوند.

بر اساس قانونی که در سال ۱۹۹۲ به تصویب کنگره رسید، آرشیو ملی آمریکا موظف شد اسناد مربوط به ترور سی و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده را گردآوری کند. بر اساس این قانون، آرشیو ملی بیست و پنج سال بعد، که برابر است با روز بیست و ششم ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ می تواند این اسناد را در دسترس عموم قرار دهد.

لحظاتی پیش از ترور جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا
لحظاتی پیش از ترور جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا

در سالهای گذشته، اغلب این مدارک توسط آرشیو ملی آمریکا منتشر شده اما آخرین دسته از اسناد باقی مانده که تنها رئیس جمهور مجاز است طبقه بندی محرمانه آن را تمدید کند.

کاخ سفید روز شنبه در بیانیه ای گفت رئیس جمهور معتقد است این مدارک باید برای شفاف سازی در اختیار عموم قرار گیرد مگر آنکه دلایلی واضح و جامع در رابطه با امنیت ملی ارائه شود.

یکی از مقامات شورای امنیت ملی آمریکا در گفتگو با روزنامه «واشنگتن پست» می گوید موسسات دولتی از رئیس جمهور خواسته اند تا برخی از این مدارک را منتشر نکند.

تعدادی از سناتورهای جمهورخواه، از اینکه پرزیدنت ترامپ اجازه انتشار همه اسناد را صادر کند استقبال کرده اند.

هر چند کارشناسان ترور «جان اف کندی» معتقدند این اسناد کمک زیادی به حل معمای ترور سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا نخواهند کرد، انتشار آنها می تواند پرده از برخی از ابهامات پیرامون این ماجرا بردارد.

ترور «جان اف کندی» تئوری های گوناگون و نظریه های توطئه متعددی را در دهه های گذشته به همراه داشته است.

بسیاری معتقدند دسته نهایی این اسناد می تواند به سوالی که پرزیدنت «لیندون جانسون» در سال ۱۹۶۳ سعی در پیدا کردن پاسخش داشت، جواب دهد و آن اینکه آیا « لی هاروی اسوالد» به تنهایی اقدام به ترور آقای کندی کرد یا این، دسیسه یک دولت خارجی بوده است.

بر اساس گزارش «واشنگتن پست»، این اسناد شامل اطلاعاتی از مقامات ارشد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) در دهه ۱۹۶۰ است که نشان می دهد آنها چند روز پیش از ترور رئیس جمهور آمریکا از فعالیتهای «اسوالد» در این رابطه مطلع بوده اند.

جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا از حزب دموکرات از ژانویه ۱۹۶۱ تا نوامبر ۱۹۶۳ رییس جمهور آمریکا بود. او در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۶۳ در تگزاس و در حالی که کنار همسرش «جکی کندی»، فرماندار تگزاس و همسر او در اتوموبیلی روباز از میان مردم عبور می کرد، با گلوله کشته شد.

XS
SM
MD
LG