لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۳

مراسم بزرگداشت جان اف. کندی


به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای بزرگداشت جان اف کندی – که در اواخر سومین سال ریاست جمهوری اش به قتل رسید – پرچم ها در سراسر کشور به حال نیمه افراشته درآمد.

همزمان با لحظه ترور جان کندی در شهر دالاس تگزاس، ناقوس کلیساها به صدا درمی آید؛ و مکان های مهم در زندگی وی، به احترام او یک دقیقه سکوت اعلام می شود.
دیوید مکالو – تاریخ نگار و برنده جایزه پولیتزر – متن برخی از سخنرانی های جان کندی را قرائت خواهد کرد. شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا اخبار لحظه ترور جان کندی در پنجاه سال پیش را، همزمان با لحظه وقوع این رویداد پخش می کند. آقای اوباما سلف گرانقدر خود را «خدمتگزار خارق العاده مردم» خوانده است که دیدی گسترده و آرمانگرایی ای هوشیارانه داشت. آقای اوباما روز چهارشنبه در آرامگاه ملی آرلینگتون تاج گلی بر مزار جان کندی نثار کرد. نظرسنجی شبکه خبری سی ان ان و شبکه بین المللی او آر سی نشان می دهد که پرزیدنت کندی محبوبترین رئیس جمهوری ۵۰ سال گذشته آمریکا بوده، و ۹۰% مردم عملکرد وی در مقام ریاست جمهوری را تأیید می کنند. دیگر رؤسای جمهوری آمریکا با این رتبه فاصله زیادی دارند. جان اف کندی هنگامی که در اتوموبیل روباز به قتل رسید، به هزارمین روز از دوران ریاست جمهوری اش نزدیک می شد و تازه ۴۶ ساله شده بود. گلوله ای که به سوی وی شلیک شد، مغز او را شکافت، و شاهدان عینی را شوکه کرد. این جنایت دنیا را هم بهت زده کرد؛ و حتی دشمنان پرزیدنت کندی – از جمله نیکیتا خروشچف رهبر شوروی سابق – را هم در اندوه فروبرد. در آن آخر هفته که جان اف کندی به قتل رسید، مردم آمریکا اندوهگین و ماتمزده، شاهد سوگواری ژاکلین بیوه جوان رئیس جمهوری و دو فرزند کوچکش در انظار بودند. دو روز بعد از مرگ رئیس جمهوری، در حالی که تلویزیون مستقیماً لی هاروی اسوالد، قاتل وی را در بازداشت پلیس نشان می داد، وی به ضرب گلوله یک ناشناس به قتل رسید؛ و به این ترتیب، انگیزه قاتل هرگز معلوم نشد. اسوالد افسر پیشین نیروی دریایی آمریکا سال ۱۹۵۹ به اتحاد شوروی گریخته، و سپس در سال ۱۹۶۲ به ایالات متحده بازگشته بود.

XS
SM
MD
LG