لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۲

از وحدت در جبهه خبری نیست؛ متکی از اختلافات می گوید


از وحدت در جبهه خبری نیست؛ متکی از اختلافات می گوید
از وحدت در جبهه خبری نیست؛ متکی از اختلافات می گوید

یک ماه مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران، گروههای اصولگرا هنوز به لیستی مشترک نرسیده اند. چهره های سرشناس اصلاح طلبان در این انتخابات شرکت نکرده اند و گروه های اصولگرا هم هنوز نتوانسته اند به وحدت برسند.

به انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تنها ۳۰ روز باقیمانده است اما اختلاف بین دو گروه اصلی اصولگرا، موجب شده آنها نتوانند به لیستی مشترک برای این انتخابات برسند. محمدرضا مهدوی کنی و محمدتقی مصباح یزدی، جبهه متحد اصولگرایان و جبهه پایداری انقلاب اسلامی، را به عنوان دو گروه اصلی اصولگرایان هدایت می کنند.

در ماه های گذشته این دو گروه برای ارایه لیستی مشترک فعالیت کردند اما چنین نشد و امروز منوچهر متکی، به عنوان دبیر جبهه متحد اصولگرایان به رقیب توصیه کرده لیستی جداگانه بدهد.

احسان مهرابی، روزنامه نگار مقیم ترکیه معتقد است غیبت رقیب، موجب شده اصولگرایان نتوانند متحد شود.

احسان مهرابی: اصولگرایان اختلافات عمیقی دارند
احسان مهرابی: اصولگرایان اختلافات عمیقی دارند

مهرابی گفت:«اصولگرایان در مقابل خودشان رقیب جدی ندارند و در غیاب اصلاح طلبان اختلافات خودشان عمیق تر می شود.»

در انتخابات آینده مجلس، اصلاح طلبان و مخالفان دولت غایبند.

برخی افراد ظاهرا مستقل مانند اکبر هاشمی رفسنجانی هم گفته اند «نه از حزبی حمایت می کنند و نه از کسی.»

احسان مهرابی، دلیل دیگر اختلاف اصولگرایان را اختلافات فکری و قدرتخواهی آنها می داند:«بخشی از اختلافات بخاطر اختلافات فکری هستند. بخصوص جبهه پایداری به مصباح یزدی نزدیک است».

وی گفت:«بخشی هم اختلاف بر سر قدرت است. اصولگرایان طرفدار مصباح یزدی از جمله حمید رسایی یا حسینیان ، انتظار داشتند بیشتر به بازی گرفته شود اما هرگز بازی در اداره امور مجلس و فرایند کلی مجلس چندان تاثیر گذار نبودند و از آن زمان قصد داشتند که در انتخابات بعدی اکثریت را کسب کنند.»

رهبر جمهوری اسلامی خواستار وحدت اصولگرایان است اما حال که از اتحاد خبری نیست ، نظر آیت الله خامنه ای می تواند به پیروزی هرکدام از این گروه ها کمک کند.

با پیوستن اکبر ولایتی مشاور رهبر جمهوری اسلامی به جبهه متحد ، کفه ترازوی این طیف و مهدوی کنی سنگین تر از رقیب شد. با اینحال خبرهای غیر رسمی از چرخش نظر آیت الله خامنه ای به گروه رقیب خبر می دهد.

بعد از ملاقات پر تنش آیت الله خامنه ای و مهدوی کنی ، رییس مجلس خبرگان خطاب به دوستان روحانی اش گفت «آخوند ابزاری نشوند و اجازه ندهند سیاست آنها را ابزار کند.»

پس از این اظهارات بود که جبهه پایداری ، جزوه ای هشتاد صفحه ای علیه مهدوی کنی و جبهه متحد اصولگرایان منتشر کرد تا به این ترتیب، حالا کمی کفه ترازوی جبهه پایداری سنگین شود.

با وجود اختلاف بین جبهه متحد و جبهه پایداری ، برخی می گویند از نظر رهبر جمهوری اسلامی تفاوتی بین دو گروه اصولگرا وجود ندارد.

احسان مهرابی چنین نظری دارد:«هر دو طیف خودشان را به آقای خامنه ای نزدیک می دانند و رهبر جمهوری اسلامی چندان نگران نیست مجلس دست کدام طیف باشد. هر چقدر راهیافتگان به مجلس کمتر مستقل باشند و تایید صلاحیت و ورودشان به مجلس را به آیت الله خامنه ای مدیون باشند، کمتر برای او خطر دارند.

این روزنامه نگار افزود:«آقای خامنه ای از این افراد استقبال می کند و در هر دو گروه اصلی اصولگرا، افرادی با چنین مشخصاتی داریم.»

اصولگرایان در ده سال گذشته با حمایت نهادهایی چون بسیج و کمیته امداد پیروز انتخابات معرفی شده اند اما اینبار دیگر رقیبی در صحنه نمانده. کدامیک پیروز نبرد ۱۲ اسفند خواهد بود؟

احسان مهرابی می گوید پیروز احتمالا کسی خواهد بود که بتواند نظر نهادهای خاص را همراه داشته باشد. او گفت:«شاید در نهایت این دو گروه اصولگرا مجبور شوند دو لیست بدهند اما آنچیزی که مهم است پایگاه های مهم اصولگرایان در شهرها و تهران است.»

وی افزود:«باید دید پایگاه های بسیج و مساجد و بقیه نهادهای اینچنینی به چه تصمیمی می رسند و در روزهای آخر تصمیم می گیرند به چه کسی رای بدهند.»

مهرابی از انتخابات گذشته مجلس مثال می زند:«در انتخابات مجلس هشتم چهره های اصولگرایی وجود داشتند که چون در لیست گروه ها و نهادهای خاص قرار نگرفتند، هرگز نتوانستند به مجلس راه پیدا کنند.

قرار است انتخابات مجلس روز ۱۲ اسفند در ایران برگزار شود.

XS
SM
MD
LG