لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

«جین برای پناهندگان»؛ ابتکار هنرمند آمریکایی برای کمک به پناهجویان


نمایشگاه «جین برای پناهندگان» در گالری ساتچی لندن
نمایشگاه «جین برای پناهندگان» در گالری ساتچی لندن

یکصد دست شلوار جین که از طرف چهره های معروف جهان اهداء شده اند، به حراج در آمده اند که پول حاصل از فروش آنها به صندوق کمک به پناهندگان می رود.

جانی دار، هنرمند آمریکایی، روی شلوارهای جین ۱۰۰ چهره مشهور از جمله «اِل مک فرسون» سوپرمادل، و «ویکتوریا بکهام» طراح بریتانیایی و عضو پیشین گروه «اسپایس گرلز» با دست نقاشی کرده است که از ماه ژوئیه، آنلاین به حراج گذاشته شده اند.

«جین برای پناهندگان» (Jeans for Refugees) روز دوشنبه (۲۴ اکتبر) در گالری ساتچی لندن به نمایش در آمد، همزمان با روزی که فرانسه شروع به پاکسازی اردوگاه مهاجران پناهنده در بندرگاه کاله موسوم به «جنگل» کرد، جایی که «دار» داوطلبانه در کنار مددکاران کمک می کند.

شلوار جین هدیه ای از «کیت ماس» مانکن بریتانیایی که «جانی دار» هنرمند آمریکایی روی آن نقاشی کرده است
شلوار جین هدیه ای از «کیت ماس» مانکن بریتانیایی که «جانی دار» هنرمند آمریکایی روی آن نقاشی کرده است


برای شلوارهای جین «کِیت ماس» مانکن بریتانیایی و «شرون استون» بازیگر آمریکایی تا کنون هر کدام بیش از ۵ هزار پوند یعنی بیش از ۶ هزار دلار آمریکا پیشنهاد داده شده است.

شلوار نقاشی شده «شرون استون»، یکی از شلوارهایی که برای آن بیش از ۵ هزار پوند پیشنهاد شده است
شلوار نقاشی شده «شرون استون»، یکی از شلوارهایی که برای آن بیش از ۵ هزار پوند پیشنهاد شده است


پول حاصل از فروش این شلوارها به صندوق «آی آر سی» کمیته نجات بین المللی می رود که هم یک آژانس کمک های بشر دوستانه است و هم یک سازمان کمک به مستقر شدن پناهنگدان با دفتر اصلی در شهر نیویورک آمریکا.

سانج شریکانتان از «آی آر سی» از بهایی که برای این شلوارها پیشنهاد شده در حیرت مانده است.

«آدم تحت تأثیر قرار می گیرد. برای بعضی از این شلوارهای جین بیش از ۵ هزار پوند درخواست شده. و به نظرم مردم متوجه هستند که تنها این پول را برای محصولات هنری فوق العاده جانی نمی پردازند، بلکه هدف و آرمان دیگری در پشتش هست.»

یکی از شرکت کنندگان در این نمایشگاه قمر، پناهنده سودانی است که از کشورش بعد از پیمودن مسیری طولانی از لیبی، و بعد دریای مدیترانه به بندر کاله یا «جنگل» راه پیدا کرد و بعد از چهار ماه استقرار در اردوگاه پناهندگان توانست به بریتانیا بیاید.

قمر نظرش را در مورد پاکسازی اردوگاه گفت: "آنها به دنبال زندگی امن و بی خطر هستند. و الان کجا باید بروند؟ هیچ جا. خدا کمکشان کند.»

به گفته «آی آر سی» نیمی از در آمد حاصل از فروش این شلوارهای جین نقاشی شده، به صندوق بحران پناهندگان اروپا و خاورمیانه ای می رود و باقی آن به صندوق پناهندگان آفریقایی.


از دیگر افراد شاخصی که شلوارهای جینشان را در این راه خیر بخشیده اند، التون جان خواننده بریتانیایی، الیویا نیوتون جان، بازیگر استرالیایی، و هری استایلز از گروه بریتانیایی «وان دیرکشن» هستند.

این حراج آنلاین روز یکشنبه ۳۰ اکتبر بسته می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG