لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۳۱

سرخط خبرها

رمز جیب کوچک جلوی شلوار جین

نمونه ای از جیب کوچک تعبیه شده در سمت راست جلوی شلوارهای جین

هیچوقت فکر کرده‌اید جیب بسیار کوچک بالاى جیب هاى معمولى جلوی شلوار جین براى چیست؟ یا احتمالا انگشت شست خود را وارد آن کرده‌اید؟

این جیب برای ساعت است و در اصل براى مردانى که از ساعت جیبى استفاده مى کردند و به محلى براى حفاظت از آن نیاز داشتند، دوخته شد. هرچند، به گفته طراحان شرکت لى وایز، این جیب با گذشت زمان، براى مقاصد متعدد دیگرى به کار گرفته شده است؛ از محلى براى گذاشتن کاندوم تا پول خرد.

اما بعضى افراد کنجکاو بحث این جیب را دوباره پیش کشیده‌اند.

مطلبى در وبسایت رسمی لى وایز منتشر شده که تایید می کند نخستین شلوارهای جین آبى رنگ، چهار جیب داشتند؛ یکى در پشت، یکى در جلو و دو جیب کوچک براى گذاشتن ساعت.

جیب اضافى کاربردهاى متعدد با اسامى متفاوت داشته است؛ از جمله جیب کاندوم، جیب پول خرد، جیب ساعت و جبب بلیت.

به گفته یک پژوهشگر تاریخ لى وایز، این جیب کوچک در قدیمى‌ترین شلوارهاى جینی که در آرشیو شرکت نگهداری می شوند و به حدود سال ١٨٧٩ میلادی باز مى گردند، دیده مى شود.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی؛ عربستان ممکن است دست به افزایش تولید بزند

هم‌زمان با افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی با توجه به احتمال عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران از سوی دولت ایالات متحده، منابع نزدیک به حکومت عربستان سعودی گفته‌اند این کشور پس از بررسی اثر این مسئله بر بازار نفت، درباره تغییر در میزان تولید نفت خود تصمیم خواهند گرفت.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از یک منبع نزدیک به مقام‌های عربستان سعودی، نوشت این کشور می‌تواند کمبود نفت بازار را در صورت عدم تمدید معافیت نفتی خریداران نفت ایران از سوی ایالات متحده تمدید کند.

با این حال گفته می‌شود مقام‌های عربستانی بر این باورند که هرگونه تغییر در میزان تولید نفت، باید پس از بررسی تاثیر اقدام ایالات متحده بر بازارهای جهانی انجام شود.

پیشتر برخی رسانه‌‌ها گزارش کرده بودند که احتمالا امروز دوشنبه دوم اردیبهشت، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اعلام خواهد کرد کهاین کشور قصد دارد معافیت خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران را لغو کند و از ده روز دیگر همه کشورها باید به طور کامل واردات نفت از ایران را به پایان برسانند وگرنه با تحریم آمریکا مواجه خواهند شد.

انتشار این خبر باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است. قیمت هر بشکه نفت برنت با افزایش ۳.۳ درصدی به ۷۴.۳۱ در هر بشکه رسیده که بیشترین میزان از ماه نوامبر سال گذشته میلادی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده ماساچوست در مجلس نمایندگان، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌شود

سث مولتون، نماینده دموکرات ماساچوست در مجلس نمایندگان آمریکا، وارد عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی ان.بی.سی، مولتون وارد جمع قریب به ۲۰ نفری اعضای حزب دموکرات شده است که پیشتر اعلام کرده بودند قصد دارند در انتخابات ریاست‌جمهوری حاضر شوند.

مولتون گرچه از اعضای حزب دموکرات است، چندین بار مقام‌های این حزب را به چالش کشیده است. او نخستین بار و در سال ۲۰۱۴ در رقابت با یک نامزد دموکرات وارد مجلس نمایندگان شد. پس از انتخابات سال ۲۰۱۸ هم تلاش کرد نانسی پلوسی را از ریاست مجلس نمایندگان برکنار کند.

مولتون در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ عضو واحد تفنگداران نیروی دریایی آمریکا بود. او از منتقدان جنگ عراق، معتقدان به وضع محدودیت بیشتر برای خرید اسلحه و همچنین قانونی کردن ماری‌جوانا است.

در حال حاضر چندین چهره سیاسی مختلف اعلام کرده‌اند که داوطلب شرکت در رقابت‌های داخلی انتخاب نامزد نهایی دموکرات‌ها در انتخابات آینده خواهند شد. از آن جمله می‌توان به برنی سندرز، الیزابت وارن، کرستن جیلیبرند، کوری بوکر و کامالا هریس اشاره کرد که همگی از اعضای سنا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرونده فساد چند موسسه مالی در ایران؛ ماجرای یک قتل در دادگاه مطرح شد

دادگاه رسیدگی به پرونده دو موسسه مالی البرز ایرانیان و ولی‌عصر

درجلسه رسیدگی به پرونده فساد چند موسسه مالی که متهم ردیف اول آن پسر یکی از استانداران دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد است، این‌بار ماجرای یک قتل مطرح شد.

پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی تعاونی‌های البرز ایرانیان، ولی عصر، فردوس و آرمان روز دوشنبه دوم اردیبهشت در حالی برگزار شد که نماینده دادستان گفته است «مشخص نیست تسهیلات تعاونی البرز ایرانیان به کجا رفته و معتقدم متهم ردیف اول با این تسهیلات پولشویی می کرده تا منشأ پول ها مفقود شود.»

به گفته نماینده دادستان امیرحسین آزاد متهم ردیف اول این پرونده در چهارسال توانسته ۵۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

گزارش‌ها حاکی است که همسر «حامد کریمی» یکی از مدیران البرز ایرانیان که دو سال پیش کشته شد، درباره قتل همسرش در این جلسه سخن گفته است.

خبرگزاری ایرنا در این‌باره نوشت که خانم مهرنیا در این جلسه گفته است «وقتی به آزاد گفتم چطور زنده ای در حالی که دوستت زیر خاک است، او با پوزخندی گفت مگر او را من کشتم. سوال من این است که چه کسانی بانی قتل همسر من بودند.»

همچنین در این جلسه نماینده دادستان گفته است که «اظهارات همسرکرمی بیانگر زوایای رفتار آزاد و قریانی است و این دو نفر شعبه های البرز را در شهرستان هایی مانند ایلام و همدان تاسیس می کردند که پدرش زمانی استاندار آنجا بوده و با روابط پشت پرده فعالیت می کردند.»

متهمان این پرونده امیرحسین آزاد فرزند استاندار سابق استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان و ایلام در دولت محمود احمدی نژاد و داماد استاندار فعلی هرمزگان، حسن قریانی، محمد بهرامی حسن آباد، و احسان حیدری هستند و اتهام آن‌ها «فساد فی الارض» از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی با علم به «موثر بودن اقدامات مجرمانه» اعلام شده است.

تشکیل پرونده های فساد مالی در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است؛ پرونده هایی که مقامات فعلی و پیشین حکومتی از جمله متهمان آن هستند.

این درحالی است که بحران اقتصادی موجی از اعتراض های مردمی را نیز از دی ماه سال ۹۶ در ایران رقم زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ولودیمیر زلنسکی، طنزپرداز، رئیس جمهوری جدید اوکراین شد

براساس نتایج اولیه شمارش آرا در اوکرایان، ولودیمیر زلنسکی، طنزپردازی که فاقد سابقه سیاسی است، به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب شده است.

به گزارش رویترز، زلنسکی پس از شمارش ۹۵ درصد آرا، ۷۳ درصد از رای‌ها را به خود اختصاص داده است. میزان آرای رقیب او، پترو پروشنکو، کمتر از ۲۵ درصد گزارش شده است.

سه هفته پیش این دو توانسته بودند از رقبا پیشی بگیرند. در آن دور نزدیک نوزده میلیون در انتخابات شرکت کردند که زلنسکی با پنج و پروشنکو با سه میلیون راهی دور دوم شدند.

ولودیمیر زلنسکی ۴۱ ساله، سابقه مدیریت سیاسی ندارد و وقتی نامش به زبان‌ها افتاد که در یک سریال طنز سیاسی به نام «خادم ملت» بازی کرد. او نقش معلمی را بازی می‌کرد که رئیس جمهوری کشور می‌شود.

زلنسکی با وعده‌هایی چون با مبارزه با فساد و گفت‌وگو با روسیه برای حل بحران در شرق اوکراین وارد انتخابات ریاست‌جمهوری شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعداد قربانیان حمله‌های سریلانکا به ۲۹۰ نفر رسید

براساس اعلام مقام‌های رسمی سریلانکا، تعداد قربانیان بمب‌گذاری‌های روز گذشته در این کشور به ۲۹۰ نفر افزایش پیدا کرده است. هم‌زمان گزارش‌ها از مجروح شدن دست‌کم ۵۰۰ نفر در این انفجارها خبر می‌دهند.

به گزارش رویترز، مقام‌های سریلانکا گفته‌اند که به گمان آن‌ها این حمله‌ها، با کمک یک شبکه بین‌المللی انجام شده است. به گفته مسئولان سریلانکایی، دست‌کم دو انفجار انتحاری بوده‌اند.

هم‌زمان وزارت خارجه آمریکا در یک توصیه‌نامه برای افرادی که قصد مسافرت به این کشور را دارند، نوشت که ممکن است «گروه‌های تروریستی» مجددا اقدام به حمله در این کشور کنند.

در این توصیه‌نامه به مکان‌هایی چون مراکز توریستی، ایستگاه‌های حمل و نقل، مراکز خرید و هتل‌ها به عنوان اهداف احتمالی این گروه‌ها برای حمله اشاره شده است.

روز یکشنبه و هم‌زمان با برگزاری مراسم روز عید پاک، هشت انفجار در چند هتل و کلیسا در این کشور رخ داد. دولت سریلانکا پس از وقوع این حمله‌ها اقدام به مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و وضع مقررات منع آمد و شد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: ایالات متحده معافیت‌هایی برای ارتباط با سپاه پاسداران در نظر گرفته است

دولت آمریکا معافیت‌هایی را برای دولت‌های خارجی، شرکت‌ها و نهادهای غیردولتی در نظر گرفته است تا آن‌ها به دلیل ارتباط با سپاه پاسداران، مشمول تحریم‌ها نشوند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشت این معافیت‌ها از سوی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در نظر گرفته شده است. بر این اساس مسئولان کشورهایی چون عراق که ممکن است با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتباط باشند، خود به خود مشمول مواردی چون عدم صدور ویزا برای ورود به آمریکا نخواهند شد.

این معافیت‌ها همچنین به مدیران خارجی که با ایران معامله می‌کنند و گروه‌هایی که در منطقه فعالیت‌هایی بشردوستانه انجام می‌دهند اجازه می‌دهد که بدون هراس از امکان تحریم از سوی ایالات متحده، با ایران همکاری کنند.

با این وجود دولت ایالات متحده این حق را برای خود محفوظ دانسته که کارمندان دولت‌های خارجی، شرکت‌ها یا موسسه‌های مردم‌نهاد را به سپاه پاسداران خدماتی ارائه می‌دهند، تحریم کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۹ فروردین در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد.نام این نهاد از ۲۶ فروردین به شکل رسمی در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سالانه در ایران ۴۳۰ نفر با هزینه‌های درمانی به زیرخط فقر می‌روند

یک مقام وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که یک سوم هزینه‌های سلامت از جیب مردم پرداخت می‌شود و سالانه ۴۳۰ نفر به خاطر هزینه های درمانی در این کشور به زیر خط فقر می روند.

ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت ایران، روز دوشنبه دوم اردیبهشت گفته است که مردم ایران ۳۵/۱ درصد یعنی یک سوم هزینه های سلامت را از جیب خود پرداخت می کنند که این مقدار هنوز هم آمار بسیار بالایی است.و براساس برنامه ششم توسعه باید به زیر ۲۵ درصد برسد.

این مقام وزارت بهداشت همچنین اعلام کرده که تعرفه در یک بیمارستان خیریه در ایران سه برابر دولتی و سه چهارم خصوصی است به طوری که این اختلاف تعرفه ها را فرد باید از جیب خود پرداخت کند.

پیشتر حریرچی در آذرماه سال ۹۷ گفته بود که ۸۰ درصد مردم توان ورود به بیمارستان خصوصی را ندارند و این بیمارستان ها حاضر به ارائه خدمات درمانی با هزینه كمتر نیستند.

بالا بودن هزینه های درمانی و بیمارستان‌ها در ایران همواره اعتراض شهروندان کم درآمد را به همراه داشته است.

در این‌باره یک ویدئو در مهرماه سال گذشته در فضای مجازی منتشر شد که مرد میانسالی در یکی از شهرهای ایران از هزینه سنگین فیزیوتراپی همسرش به حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیرسابق بهداشت گلایه می‌کرد اما در مقابل نوع پاسخگویی و ادبیات آقای هاشمی برابر این مرد بسیار جنجال‌آفرین شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آدل و میشل ویلیامز دو ستاره موسیقی و سینما از همسران‌شان جدا شدند

«میشل ویلیامز بازیگر هالیوود، کمتر از یک سال پس از ازدواج با «فیل الوروم» از او جدا شد. به گزارش اسوشیتد پرس یکی از دوستان نزدیک این زوج خبر جدایی آنها را به مجله «پیپل» گفته است.

میشل ویلیامز ۳۸ ساله و نامزد جایزه اسکار که از رابطه عاشقانه اش با «هیت لجر» هنرپیشه فقید یک فرزند دارد، در ماه ژوئیه با «الوروم» ۴۰ ساله که یک موزیسین است ازدواج کرد. این نخستین ازدواج خانم ویلیامز بود.

در همین حال آدل، خواننده بریتانیایی نیز از همسرش، «سایمون کونکی» جدا شد.

سخنگوی آدل این خبر را تائید کرده و در بیانیه ای به اسوشیتد پرس گفته است این زوج که صاحب یک فرزند پسر است با کمک یکدیگر او را بزرگ خواهند کرد.

آدل در سال ۲۰۱۶ با کونکی ازدواج کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مراسم عید پاک در واتیکان تحت تاثیر حملات سری‌لانکا و آتش‌سوزی نوتردام برگزار شد

نمایی از جمعیت حاضر در میدان سنت پیتر در واتیکان برای اجرای مراسم جشن عید پاک - ۱ اردیهبشت ۱۳۹۸

پاپ فرانسیس روز یکشنبه اول اردیبهشت در حالی مراسم عید پاک را در میان مسیحیان حاضر در واتیکان برگزار کرد که چند کلیسا در سری‌لانکا هدف حملات مرگبار قرار گرفت.

روز یکشنبه و همزمان با عید پاک، هشت انفجار در چند کلیسا و هتل در سری‌لانکا ۲۰۷ قربانی گرفت؛ انفجارهایی که بنا بر اعلام وزیر دفاع سری‌لانکا بیشتر آنها انتحاری بوده‌اند.

چند ساعات بعد، رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنانی خطاب به حاضران در میدان سنت پیتر واتیکان گفت، این حملات دل بسیاری را به درد آورد و بسیاری را هم به سوگ نشاند.

به گزارش فاکس نیوز، پاپ ۸۲ ساله آرژانتینی از ایراد مؤعظه روز یکشنبه خودداری کرد. بر اساس این گزارش واتیکان هنوز توضیحی درباره این تصمیم پاپ فرانسیس ارائه نکرده است.

جشن عید پاک امسال همچنین چند روز پس از آتش سوزی کلیسای تاریخی جامع نوتردام در پاریس پایتخت فرانسه برگزار می‌شود؛ حادثه‌ای که پاپ از وقوع آن ابراز تاسف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پادشاه بحرین تابعیت بیش از پانصد تن از محکومان دادگاه را به آنها بازگرداند

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین - آرشیو

پادشاه بحرین تابعیت ۵۵۱ تن از متهمانی را که پیشتر در دادگاه‌ محکوم به لغو تابعیت شده بودند به آنها بازگرداند.

خبرگزاری رویترز این خبر را روز یکشنبه اول اردیبهشت ماه به نقل از خبرگزاری رسمی بحرین گزارش داد.

از آغاز ناآرامی‌ها در این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس تا کنون صدها تن در دادگاه‌های گروهی محاکمه شده‌اند.

به گفته یک گروه فعال حقوق بشر بحرینی که در بریتانیا مستقر است، تا کنون از ۹۹۰ بحرینی لغو تابعیت شده است.

در آخرین مورد، روز سه‌شنبه گذشته قاضی یک دادگاه گروهی در بحرین حکم به لغو تابعیت ۱۳۸ تن از متهمان داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خامنه‌ای فرمانده سپاه پاسداران را تغییر داد؛ «سلامی» بارها از تهدید موشکی اسرائیل و غرب گفته بود

حسین سلامی در کنار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس که هر دو در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

حسین سلامی، جانشین فرماندهی سپاه پاسداران، با حکم رهبر جمهوری اسلامی فرمانده سپاه پاسداران شد.

بر اساس حکم آیت الله خامنه ای که یکشنبه یکم اردیبهشت منتشر شد، آقای سلامی جانشین محمدعلی جعفری شد. در حکم خامنه‌ای ادعا شده این تغییر بنابر درخواست آقای جعفری صورت می گیرد. معمولا فرماندهان سپاه برای دو دوره پنج ساله توسط خامنه‌ای انتخاب می شدند اما جعفری حدود ۱۲ سال در این مقام بود.

مدافع برنامه موشکی نظام

آقای سلامی در سال‌های اخیر در دفاع از برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی، اظهارنظرهای تندی علیه کشورهای اروپایی و اسرائیل داشت و بارها کشورهای اروپایی را تهدید کرد.

او در تیر سال ۹۵ در حالی که براساس برجام، ایران از آزماش موشک بالیسیتیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده بود، گفته بود که برای شلیک «بیش از ۱۰۰ هزار موشک» در لبنان و «ده‌ها هزار موشک با بردهای بلند در اقصی‌نقاط اسلام» به اسرائیل، فقط منتظر دستور هستند.

سلامی در فهرست تحریم ها

نام حسین سلامی در فهرست تحریم‌های ایالات متحده از سال ۲۰۰۷ قرار دارد.

بعد از تصویب قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنیت در دسامبر ۲۰۰۶، ایالات متحده نام سلامی را در کنار سایر مقام های سپاه پاسداران در تحریم قرار داد. همچنین نام او توسط وزارت خزانه داری در فهرست تحریم‌های مربوط به تروریسم جهانی و سلاح‌های کشتار جمعی آمده است.

اتحادیه اروپا نیز در سال ۲۰۰۷ نام حسین سلامی را در کنار محمد علی جعفری و قاسم سلیمانی قرار داد که در برنامه موشکی ایران نقش دارند.

سپاه پاسداران در هفته های گذشته از سوی دولت آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه ای دلیل این اقدام را فعالیت‌های تروریستی سپاه و حمایت و سازماندهی تروریست‌ها توسط این نهاد نظامی دانست و گفت که این اقدام این پیام را به دیگر کشورها می دهد که در صورت همکاری با سپاه پاسداران در واقع با تروریست ها همکاری کرده اند.

همچنین براساس طرح پیشنهادی شفافیت دارائی کادر رهبری ایران در مجلس نمایندگان آمریکا، نام سلامی هم در لیست است و در صورت تصویب نهایی این طرح، دولت ترامپ ملزم می شود که با استفاده از امکانات مالی و منابع تحقیقی دولت ایالات متحده، دارایی شخصی کادر رهبری ایران، شامل مقامات و رهبران نظامی را علنی کند.


بیشتر بخوانید: صفحه ویژه قانون شفافیت دارائی کادر رهبری ایران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نرخ رسمی تورم یکسال اخیر ایران به ۳۰.۶ درصد رسید

تورم ماهانه

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه سال ۱۳۹۸ بنا به اعلام مرکز آمار ایران به ۳۰.۶ درصد رسید.

بر اساس گزارش این سازمان که یکشنبه یکم اردیبهشت منتشر شد، در ماه فروردین شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود ۵۱ درصد تغییر کرده است؛ یعنی خانواده ها به طور میانگین حدود ۵۱ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

انتشار این گزارش در حالیست که ایران از حدود یک سال و نیم گذشته با افت شدید ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی مواجه بود که تشدید بحران اقتصادی را در پی داشت.

در هفته های گذشته، استیو هانکی، استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، فهرست کشورهای فلاکت زده جهان را منتشر کرد که ایران پس از ونزوئلا و آرژانتین در رتبه سوم این فهرست قرار داشت.

آقای هانکی در رابطه با وضعیت اقتصادی ایران که منجر به این رتبه شد به صدای آمریکا گفت که نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۷.۴ رصد بوده، نرخ بیکاری ۱۲.۷ درصد، نرخ بهره بانکی حدود ۲۰ درصد و سرانه رشد اقتصادی منفی ۵.۶ بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


داعش مسئولیت حمله به وزارت مخابرات افغانستان را پذیرفت

نمایی از ساختمان وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان در کابل - آرشیو

گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش روز یکشنبه اول اردیبهشت مسئولیت حمله به ساختمان وزارت مخابرات افغانستان را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وبسایت وابسته به این گروه افراطی در بیانیه‌ای مسئولیت حمله مرگبار روز گذشته در کابل را، که هفت قربانی گرفت، پذیرفت.

بنا بر اعلام سخنگوی وزارت کشور افغانستان، انفجار حوالی ظهر شنبه به وقت محلی در نزدیکی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان در پایتخت رخ داد.

تعداد مهاجمان مشخص نیست، اما یکی از آنها با منفجر کردن خود راه را برای ورود دیگران باز کرد و سه مهاجم هم در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چند شهروند آمریکایی و از دیگر کشورها هم در میان قربانیان حملات سری‌لانکا هستند

انفجارهای مرگبار روز یکشنبه اول اردیبهشت در سری‌لانکا، جان تعدادی از شهروندان خارجی را نیز گرفته و موجب نگرانی خانواده‌های بسیاری از گردشگران خارجی شده است که به این کشور در جنوب آسیا سفر کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در میان قربانیان انفجارهای امروز – که به گفته وزیر دفاع سری لانکا بیشتر آنها انتحاری بوده‌اند - یک هلندی، یک چینی، یک پرتغالی و چند بریتانیایی که تعداد دقیق آنها هنوز اعلام نشده هستند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز از کشته شدن چند شهروند آمریکایی در این حملات خبر داد و گفت سفارت آمریکا در سری‌لانکا بی‌وقفه به کمک و خدمات رسانی به خانواده‌های افرادی که خسارت دیده‌اند ادامه می‌دهد.

وی شمار دقیق قربانیان آمریکایی را اعلام نکرد.

روز یکشنبه و همزمان با عید پاک، هشت انفجار در چند کلیسا و هتل مختلف در پایتخت تجاری سری‌لانکا و اطراف آن جان دست کم ۲۰۷ نفر را گرفت؛ انفجارهایی که وزیر دفاع سری‌لانکا می‌گوید بیشتر آنها انتحاری بوده‌اند.

پس از وقوع انفجارها، دولت سری‌لانکا مقررات منع آمد و شد شبانه در سراسر کشور، که از ۶ عصر تا ۶ صبح ادامه دارد، اعلام کرد. با این حال مسافران خارجی که در این مدت باید به فرودگاه‌ها بروند، از این قانون مستثنی شده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است. بنا بر اعلام پلیس سری‌لانکا، تا کنون هفت نفر در ارتباط با حملات امروز بازداشت شده‌اند و سه مامور پلیس در جریان درگیری با مظنونان کشته شده‌اند.

این خونین‌ترین خشونت در سری‌لانکا پس از جنگ داخلی این کشور جنوب آسیا است که بیش از یک دهه از پایان آن می‌گذرد و بسیاری از مقام‌های سیاسی و مذهبی جهان، از جمله پرزیدنت ترامپ، آن را محکوم کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همزمان با ادامه اعتراض‌ها به حضور نظامیان خارجی در مناطق سیل‌زده؛ مقام ارشد سپاه به منتقدان اتهام زد

ورود شبه نظامیان شیعه حشد الشعبی به ایران با عنوان مقابله با سیل

در حالیکه دست‌کم دو نماینده مجلس از ورود شبه نظامیان شیعه حشدالشعبی و فاطمیون به خوزستان برای کمک به سیل‌زدگان انتقاد کرده‌اند، فرمانده نیروی دریایی سپاه منتقدان را «ناآگاه یا وابسته به بیگانگان» خواند.

علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، این سخنان را شنبه شب ۳۱ فروردین در برنامه‌ای تلویزیونی بیان کرد، در حالیکه پیشتر عبدالکریم حسین زاده و بهرام پارسایی، دو نماینده مجلس، در اظهارنظرهایی ورود نیروهای نظامی و شبه نظامی بدون اطلاع دولت را خلاف قانون اساسی دانسته بودند.

این نمایندگان مجلس با انتشار پیام های در توئیتر ضمن انتقاد از ورود نیروهای شبه نظامی بدون اطلاع دولت پرسیده بودند که «آیا ارتش و سپاه توان کافی برای کمک به سیل زدگان نداشتند؟»

علاوه بر نمایندگان مجلس، تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی نیز به حضور نیروهای شبه نظامی خارجی در مناطق سیل زده اعتراض کرده بودند.

هفته پیش، شاهزاده رضا پهلوی نیز در توئیتر خود آوردن «مزدوران حشدالشعبی» به ایران را با هدف «سرکوب ایرانیان» دانسته بود.

حشد الشعبی یک سازمان چترگونه [متشکل از چندین سازمان کوچک‌تر] است که عمدتا از شبه‌نظامیان شیعه تشکیل شده است؛ این شبه‌نظامیان از سوی ایران پشتیبانی شده و در عراق و سوریه فعالیت می‌کنند.

«حرکت النجباء» از گروه‌های شبه‌نظامی تشکیل دهنده «حشد الشعبی» پیش از این در فهرست سیاه تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته است.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حضور ۳۰ هنرمند مشهور در موزیک ویدئوی «زمین» توجه ها را به محیط زیست جلب کرد

به مناسبت دوم اردیبهشت، روز زمین، تعدادی از هنرمندان شناخته شده موزیک ویدئویی به نام «زمین» منتشر کرده اند که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

این ترانه، توسط «لیل دیکی»، رپر و کمدین آمریکایی نوشته شده و در آن هنرمندانی چون «کیتی پری»، «اسنوپ داگ» و «مایلی سایروس» حضور دارند. همچنین در این موزیک ویدئو، خواننده هایی چون «جاستین بیبر»، «اد شیران» و «آریانا گرانده» آواز می خوانند.

بخشی از درآمد به دست آمده از این موزیک ویدئو به بنیاد «لئوناردو دی کاپریو» اهدا می شود.

آقای دی کاپریو که سالهاست پیرامون آگاهی رسانی در مورد مسائل محیط زیستی فعالیت می کند در پایان این ویدئوی هفت دقیقه ای به صورت کارتونی ظاهر می شود.

موزیک ویدئوی «زمین» طی کمتر از دو روز، ۲.۵ میلیون بیننده در یوتیوب داشته است.

دی کاپریو که بخشی از فعالیت های خود را به حفاظت از محیط زیست اختصاص داده، در یکسال اخیر دوبار درباره فعالان محیط زیست ایرانی که زندانی هستند نیز واکنش نشان داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

منیر فرمانفرمائیان هنرمند برجسته ایرانی از دنیا رفت

«منیر فرمانفرمائیان» هنرمند برجسته ایرانی در ۹۷ سالگی در تهران درگذشت. خانم فرمانفرمائیان با آینه های موزائیکی و تکنیک نقاشی پشت شیشه به شهرتی جهانی رسید.

او در سال ۲۰۱۵، نمایشگاهی انفرادی از آثارش را در موزه مشهور گوگنهایم در نیویورک به نمایش گذاشت.

دو سال پیش، تالاری در مجموعه موزه نگارستان به نمایش دائمی ۵۱ اثر برجسته از خانم فرمانفرمائیان اختصاص پیدا کرد. به این ترتیب، او نخستین زن هنرمندی شد که در ایران صاحب موزه شد.

او در گفتگو با مجله گاردین گفته بود که در آثارش از زیبایی های ایران الهام می گیرد و مشاهداتی را در سفرهایش به بیابانها و کوه های ایران داشته در کارهایش بازتاب می دهد.

منیر فرمانفرمائیان در سال ۱۳۱۰ در قزوین متولد شد. او تحصیلات خود را در رشته تصویرسازی مد در مدرسه عالی پارسونز نیویورک و سپس در دانشگاه «کورنل» به پایان برد. آثار خانم فرمانفرمائیان در کشورهای مختلف جهان به نمایش در آمده است و مراکز معتبری چون گالری «تیت مدرن» لندن، موزه هنرهای معاصر شیکاگو و گوگنهایم نیویورک میزبان آثارش بوده اند.

پس از انقلاب اسلامی در ایران، برخی از آثار هنری خانم فرمانفرمائیان ضبط شد و او را به تبعید راند.

منیر فرمانفرمائیان، در سال ۲۰۰۴ میلادی به ایران بازگشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شکستن قولنج دختر بریتانیایی به نیمه فلج شدن او منجر شد

شکستن قولنج گردن، یک دختر جوان بریتانیایی را نیمه فلج کرد.

«ناتالی کونیکی» پیراپزشک ۲۳ ساله بریتانیایی یک شب با دوستش روی تخت دراز کشیده بود و تلویزیون تماشا می کرد که به بدنش کش و قوس داد و قولنج گردنش ناگهان با یک صدای بلند شکست. ولی او از آنجایی که مفاصلش همیشه صدا می داد، به این مسئله اهمیتی نداد.

وقتی یک ربع بعد، او خواست به دستشویی برود، متوجه شد که پایش را نمی تواند حرکت دهد. خانم کونیکی را سریع به بیمارستان دانشگاه لندن منتقل کردند.

به گزارش سایت خبری بریتانیایی «یونیلد»، پزشکان گفتند که این زن جوان، با شکستن قولنج گردنش، موجب پاره شدن یکی از شریان های مهم گردنش، و به دنبال آن لختگی خون، سکته مغزی، و فلج شدن نیمه چپ بدنش شده است.

سایت علمی «لایو ساینس» به نقل از دانشکده پزشکی دانشگاه «جانز هاپکینز» آمریکا نوشته است، وقتی یک نفر قولنج گردن، پشت، و یا انگشتانش را می شکند، صدای تق آن از حباب های نیتروژن داخل کپسول هایی که مفاصل را حفظ می کنند تولید می شود، و یا از صدای کش آمدن رباط های اطراف مفاصل است. در اغلب موارد، شکستن قولنج بی خطر است، ولی اگر با درد و تورم دنبال شود، می تواند نشانه آسیب رسیدگی به آن منطقه باشد و باید سریع به دکتر مراجعه کرد.

در کل، باید از شکستن قولنج گردن اجتناب کرد چرا که می تواند به شریان های مهم گردن که خون را به مغز می رسانند آسیب بزند. علاوه بر آن شکستن قولنج گردن، می تواند به اعصاب، رباط ها، و استخوان گردن صدمه وارد کند.

در مورد خانم کونیکی، او حتی نمی خواست قولنج گردنش را بشکند. کونیکی به «یونیلد» گفت: «من فقط به بدنم حرکت دادم و به خودی خود شکست.»

خانم کونیکی پس از عمل جراحی، در حال حاضر تحت درمان پزشکان است و پس از یک ماه فیزیوتراپی می تواند دست و پایش را کمی حرکت دهد. ولی برای بهبودی کامل باید برای چندین ماه تحت توانبخشی قرار گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردم اوکراین امروز رئیس جمهوری آینده خود را بر می‌گزینند

رئیس جمهوری فعلی و یک کمدین در دور دوم با هم رقابت دارند.

دور دوم انتخابات اوکراین روز یکشنبه آغاز شد و مردم این کشور در این انتخابات، رئیسی جمهوری آینده کشور را برای پنج سال آینده بر می‌گزینند.

پترو پروشنکو ۵۳ ساله، رئیس جمهوری فعلی این کشور با ولودیمیر زلنسکی کمدینی که سابقه سیاسی ندارد، رقابت دارد.

سه هفته پیش این دو توانسته بودند از رقبا پیشی بگیرند. در آن دور نزدیک نوزده میلیون در انتخابات شرکت کردند که زلنسکی با پنج و پروشنکو با سه میلیون راهی دور دوم شدند.

نظرسنجی ها می گوید شانس زلنسکی بیشتر است. با این حال، پروشنکو گفته نتیجه دور نخست «درس سخت» برای او بوده و امیدوار است در این دور پیروز شود.

ولودیمیر زلنسکی ۴۱ ساله، سابقه مدیریت سیاسی ندارد و وقتی نامش به زبان ها افتاد که در یک سریال طنز سیاسی به نام «خادم ملت» بازی کرد. او نقش معلمی را بازی می کرد که رئیس جمهوری کشور می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مدیر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران بازداشت شد

پس از انتشار خبرهایی مبنی بر بازداشت چند نفر از مدیران سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، این سازمان بازداشت یکی از مدیران حوزه گردشگری استان تهران را تایید کرد.

دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران روز یکشنبه یکم اردیبهشت به خبرگزاری ایرنا گفته است «از آنجاکه موضوع در دست بررسی متولیان امر قرار دارد لذا بیان جزئیات بیشتر در این زمینه در زمان حاضر میسر نیست.»

با این حال ایرنا براساس برخی شنیده‌های غیر رسمی گزارش داده که دلیل بازداشت این مدیر با فعالیت برخی آژانس‌های مسافرتی بی ارتباط نیست.

پیشتر خبرهایی از بازداشت شدن چندنفر از مدیران میراث فرهنگی استان تهران در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که سازمان میراث فرهنگی استان تهران آن را تکذیب کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشتمین انفجار در سری‌لانکا؛ دولت مقررات منع رفت و آمد برقرار کرد

به روز‌رسانی- منابع رسمی در سری‌لانکا هشتمین انفجار در این کشور را تایید کردند و دولت سری‌لانکا نیز از برقراری مقررات منع رفت و آمد تا عادی شدن وضعیت امنیتی خبر داده است.

رویترز نیز گزارش داده که دسترسی شبکه های اجتماعی از جمله واتس اپ، فیسبوک مسدود شده و مقامات علت آن را جلوگیری از انتشار شایعات اعلام کرده اند.

در حالی خبرها حاکی از وقوع هشتمین انفجار در این کشور است که آمار تلفات این انفجارها رو افزایش است و برخی منابع از کشته شدن حدود ۱۶۰ نفر خبر می دهند.

در پی وقوع این انفجارها «رانیل ویکرماسینگه» نخست‌وزیر سریلانکا خوستار برگزاری نشست اضطراری پارلمان این کشور شده است.

پیشتر مقامات پلیس سریلانکا گفته بودند یک بمب دیگر در نزدیکی یک باغ‌وحش و یک هتل رخ داده است که براثر آن دو نفر کشته شدند.

همچنین یکی از مقامات سریلانکا به خبرگزاری فرانسه گفته است که ۱۵۶ نفر از جمله ۳۵ تبعه خارجی بر اثر انفجارهای امروز این کشور کشته شده اند.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از یک مقام امنیتی سری‌لانکا اعلام کرد که انفجارهای صبح روز یکشنبه یکم اردیبهشت در سه کلیسا و سه هتل واقع در کلمبو پایتخت سری‌لانکا و چند شهر دیگر این کشور رخ داده و دست کم ۱۳۸ کشته و ۴۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

تصویری از یک ویدئو که تلویزیون هیرو سری‌لانکا از کلیسای سنت آنتونی بعد از انفجار روز یکم اردیبهشت منتشر کرده است.
تصویری از یک ویدئو که تلویزیون هیرو سری‌لانکا از کلیسای سنت آنتونی بعد از انفجار روز یکم اردیبهشت منتشر کرده است.

این ۶ انفجار در کلمبو، پایتخت سری‌لانکا، شهر «نگمبو» که اکثریت آن مسیحی هستند و شهر شرقی «باتیکولوآ» و در سه هتل و سه کلیسا همزمان با عید پاک در این کشور رخ داده است.

به گفته مقامات امنیتی هتل‌های «شانگری-لا» و «کینگبری» و «سیناموند گرند» در پایتخت نیز مورد حمله انفجارها قرار گرفته اند.

اما تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

کفش برجای مانده یکی از قربانیان در یکی از کلیسایی که صبح روز یکشنبه یکم اردیبهشت در سری‌لانکا مورد انفجار قرار گرفت
کفش برجای مانده یکی از قربانیان در یکی از کلیسایی که صبح روز یکشنبه یکم اردیبهشت در سری‌لانکا مورد انفجار قرار گرفت

از جمله کلیساهایی که در آن انفجار رخ داده، کلیسای «سنت‌آنتونی» در کلمبو است که بیشتر مورد بازدید گردشگران خارجی قرار دارد و به نظر می رسد که در بین تلفات این انفجارها شهروندان خارجی نیز وجود داشته باشند.

یک مقام پلیس به رویترز گفته است که براساس آمار حداقل ۵۰ نفر از کشته‌شدگان این انفجارها مربوط به انفجار کلیسای «کاتوواپیتیا» است.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان از تخریب و شکسته شدن شیشه ها و میزها و رد خون در کلیساهایی است که انفجار در آن‌ها رخ داده است.

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها تدابیر شدید امنیتی در سری‌لانکا برقرار است و مدارس دولتی در دو روز آینده تعطیل اعلام شده اند.

«رانیل ویکرامسینگه»، نخست وزیر سریلانکا نیز در صفحه توئیتر خود این انفجارها را به شدت محکوم کرده و از مردم سریلانکا خواسته است تا در این «ساعات غم‌بار متحد و قوی» باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که مقامات محلی بر این عقیده هستند که حداقل دو انفجار امروز در دو کلیسا انتحاری بوده است.

انفجارهای امروز در سری‌لانکا مرگبارترین خشونت در این کشور پس از پایان جنگ داخلی سری‌لانکا است که بیش از یک دهه از آن می‌گذرد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هفتمین انفجار در سری‌لانکا؛ آمار قربانیان دست کم به ۱۵۰ نفر رسید

به روز‌رسانی- مقامات پلیس سریلانکا می گویند یک بمب دیگر در نزدیکی یک باغ‌وحش و یک هتل رخ داده است بدین ترتیب، آمار انفجارهای امروز در پایتخت سری‌لانکا و شهرهای دیگر به ۷ انفجار رسیده و تاکنون گزارش ها حاکی از کشته شدن دست کم به ۱۵۰ نفر در این انفجارهاست.

رویترز در این‌باره نوشت که هفتمین انفجار در یک هتل در نزدیکی باغ‌وحش ملی سریلانکا نزدیک به پایتخت این کشور است اما هنوز جزئیات بیشتری از این انفجار در دست نیست.

همچنین یکی از مقامات سریلانکا به خبرگزاری فرانسه گفته است که ۱۵۶ نفر از جمله ۳۵ تبعه خارجی بر اثر انفجارهای امروز این کشور کشته شده اند.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از یک مقام امنیتی سری‌لانکا اعلام کرد که انفجارهای صبح روز یکشنبه یکم اردیبهشت در سه کلیسا و سه هتل واقع در کلمبو پایتخت سری‌لانکا و چند شهر دیگر این کشور رخ داده و دست کم ۱۳۸ کشته و ۴۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

تصویری از یک ویدئو که تلویزیون هیرو سری‌لانکا از کلیسای سنت آنتونی بعد از انفجار روز یکم اردیبهشت منتشر کرده است.
تصویری از یک ویدئو که تلویزیون هیرو سری‌لانکا از کلیسای سنت آنتونی بعد از انفجار روز یکم اردیبهشت منتشر کرده است.

این ۶ انفجار در کلمبو، پایتخت سری‌لانکا، شهر «نگمبو» که اکثریت آن مسیحی هستند و شهر شرقی «باتیکولوآ» و در سه هتل و سه کلیسا همزمان با عید پاک در این کشور رخ داده است.

به گفته مقامات امنیتی هتل‌های «شانگری-لا» و «کینگبری» و «سیناموند گرند» در پایتخت نیز مورد حمله انفجارها قرار گرفته اند.

اما تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

کفش برجای مانده یکی از قربانیان در یکی از کلیسایی که صبح روز یکشنبه یکم اردیبهشت در سری‌لانکا مورد انفجار قرار گرفت
کفش برجای مانده یکی از قربانیان در یکی از کلیسایی که صبح روز یکشنبه یکم اردیبهشت در سری‌لانکا مورد انفجار قرار گرفت

از جمله کلیساهایی که در آن انفجار رخ داده، کلیسای «سنت‌آنتونی» در کلمبو است که بیشتر مورد بازدید گردشگران خارجی قرار دارد و به نظر می رسد که در بین تلفات این انفجارها شهروندان خارجی نیز وجود داشته باشند.

یک مقام پلیس به رویترز گفته است که براساس آمار حداقل ۵۰ نفر از کشته‌شدگان این انفجارها مربوط به انفجار کلیسای «کاتوواپیتیا» است.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان از تخریب و شکسته شدن شیشه ها و میزها و رد خون در کلیساهایی است که انفجار در آن‌ها رخ داده است.

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها تدابیر شدید امنیتی در سری‌لانکا برقرار است و مدارس دولتی در دو روز آینده تعطیل اعلام شده اند.

«رانیل ویکرامسینگه»، نخست وزیر سریلانکا نیز در صفحه توئیتر خود این انفجارها را به شدت محکوم کرده و از مردم سریلانکا خواسته است تا در این «ساعات غم‌بار متحد و قوی» باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که مقامات محلی بر این عقیده هستند که حداقل دو انفجار امروز در دو کلیسا انتحاری بوده است.

انفجارهای امروز در سری‌لانکا مرگبارترین خشونت در این کشور پس از پایان جنگ داخلی سری‌لانکا است که بیش از یک دهه از آن می‌گذرد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

میلیون‌ها دلار پول از خانه رئیس جمهور برکنار شده سودان کشف شد

عمرالبشیر، رئیس جمهوری سودان، که از ۱۹۸۹ با کودتا به قدرت رسیده بود، توسط شورای نظامی از کار برکنار شد

مقام های امنیتی سودانی می‌گویند ده‌ها میلیون دلار پول نقد از خانه رئیس جمهور برکنار شده سودان، کشف شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه در دادگستری سودان نوشت که در خانه عمر البشیر، رئیس جمهور برکنار شده سودان، چمدان‌های حاوی بیش از ۵ میلیارد پوند سودان یعنی معادل ۱۰۵ میلیون دلار، ۶ میلیون یورو و ۳۵۱ هزار دلار پیدا شده است.

بنابر این گزارش مقامات قضایی قرار است از عمر البشیر به اتهام پولشویی بازجویی کنند.

چندی پیش عمرالبشیر، رئیس جمهوری سودان، که از ۱۹۸۹ با کودتا به قدرت رسیده بود، توسط شورای نظامی از کار برکنار شد.

این برکناری پس از آن بود که مردم سودان دو ماه برای اعتراض به خیابان ها آمده بودند.

بشیر در یک سلول انفرادی در این زندان و تحت تدابیر شدید امنیتی زندانی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا از «قعرنشینی» ایران در جدول آزادی مطبوعات جهان نوشت

چند کشور از جمله ایران و عربستان در این نقشه به رنگ سیاه مشخص شده اند که نشان از وضع وخیم آزادی بیان در این کشورها دارد.

پس از انتشار آمار آزادی مطبوعات جهان در سال ۲۰۱۹ که از سوی گزارشگران بدون مرز منتشر شده است، حساب فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا از قعرنشینی ایران در این جدول نوشت.

صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه یکم اردیبهشت، با اشاره به انتشار گزارش آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۹، نظر کاربران نسبت به جایگاه ایران در جدول آزادی رسانه‌های جهان را جویا شده است.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت به نقل از گزارشگران بدون مرز نوشته است که ایران در ۴۰ سال گذشته یکی از سرکوبگر‌ترین حکومت‌ها را برای خبرنگاران داشته است.

در گزارشی که اخیرا درباره آزادی رسانه‌ها در جهان از سوی سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز منتشر شده است، ایران از میان ۱۸۰ کشور، در رتبه ۱۷۰ قرار دارد.

براساس این گزارش ایران، از میان زندانیان مربوط به خبررسانی، «شهروند خبرنگاران، دو سوم زندانیان را تشکیل می‌دهند که بهای سخت‌گیری‌های رژیم تهران برای اطلاع‌رسانی مستقل را پرداخت می‌کنند.»

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا مطالبی را با عنوان«۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چهار مهاجم مسلح به یک ساختمان پلیس در چندکیلومتری ریاض عربستان حمله کردند

عکس آرشیوی است

تلویزیون العربیه از حمله به یک ساختمان پلیس در ۲۷۰ کیلومتری پایتخت عربستان خبر داده است.

به گزارش تلویزیون دولتی العربیه، چهار مهاجم مسلح به یک ساختمان پلیس در ۲۷۰ کیلومتری شمال غربی شهر ریاض پایتخت عربستان سعودی حمله کردند اما نتوانستند وارد این ساختمان شوند.

بنا بر این گزارش این مهاجمان توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

العربیه گزارش داده که مهاجمان، بمب،کوکتل مولوتف و اسلحه به همراه داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وقوع ۶ انفجار در سری‌لانکا؛ آمار کشته شدگان به بیش از ۱۳۰ نفر رسید

به روز‌رسانی- براثر وقوع چندین انفجار در پایتخت سری‌لانکا و شهرهای دیگر این کشور تا کنون بیش از ۱۳۰ نفر کشته و ۴۰۰ نفر مجروح شده‌اند..

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام امنیتی سری‌لانکا اعلام کرد که انفجارهای صبح امروز یکشنبه یکم اردیبهشت در سه کلیسا و سه هتل واقع در کلمبو پایتخت سری‌لانکا و چند شهر دیگر این کشور تا کنون حداقل ۱۳۸ کشته و ۴۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

این ۶ انفجار در کلمبو، پایتخت سری‌لانکا، شهر «نگمبو» که اکثریت آن مسیحی هستند و شهر شرقی «باتیکولوآ» و در سه هتل و سه کلیسا همزمان با عید پاک در این کشور رخ داده است.

به گفته مقامات امنیتی هتل‌های «شانگری-لا» و «کینگبری» و «سیناموند گرند» در پایتخت نیز مورد حمله انفجارها قرار گرفته اند.

اما تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

از جمله کلیساهایی که در آن انفجار رخ داده، کلیسای «سنت‌آنتونی» در کلمبو است که بیشتر مورد بازدید گردشگران خارجی قرار دارد و به نظر می رسد که در بین تلفات این انفجارها شهروندان خارجی نیز وجود داشته باشند.

یک مقام پلیس به رویترز گفته است که براساس آمار حداقل ۵۰ نفر از کشته‌شدگان این انفجارها مربوط به انفجار کلیسای «کاتوواپیتیا» است.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان از تخریب و شکسته شدن شیشه ها و میزها و رد خون در کلیساهایی است که انفجار در آن‌ها رخ داده است.

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها تدابیر شدید امنیتی در سری‌لانکا برقرار است و مدارس دولتی در دو روز آینده تعطیل اعلام شده اند.

«رانیل ویکرامسینگه»، نخست وزیر سریلانکا نیز در صفحه توئیتر خود این انفجارها را به شدت محکوم کرده و از مردم سریلانکا خواسته است تا در این «ساعات غم‌بار متحد و قوی» باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که مقامات محلی بر این عقیده هستند که حداقل دو انفجار امروز در دو کلیسا انتحاری بوده است.

*این خبر بروز رسانی شده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خسرو اکمل، از صاحب منصبان حکومت پهلوی درگذشت

خسرو اکمل در حال سخنرانی در کنگره حزب مشروطه ایران

خسرو اکمل، دیپلمات حکومت پهلوی و مشاور ارشد حزب مشروطه ایران در ۸۴ سالگی در آمریکا درگذشت.

آقای اکمل که مناصب متعددی از جمله دبیر اولی سفارت ایران در واشنگتن و مدیریت تشریفات دربار شاهنشاهی را در کارنامه داشت، آخرین سفیر محمدرضا شاه پهلوی در استرالیا و نیوزیلند بود.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی در توئیتر، خسرو اکمل را فردی میهن دوست توصیف کرده که «سال‌ها تلاش او در حزب مشروطه، در راه آزادی ایران، هرگز فراموش نخواهد شد.»

خسرو اکمل پس از انقلاب ۵۷ به مدت ۱۰ سال دبیرکلی حزب مشروطه ایران را بر عهده داشت و این حزب او را «پدر معنوی» خود نامیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک درویش زن دیگر هم در زندان مورد حمله قرار گرفت

نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، سیما انتصاری از زنان درویش زندانی در زندان قرچک ورامین روز ۲۶ فروردین ماه از سوی یکی از زنان زندانی کتک خورده است.

بنابر این گزارش، این زن زندانی به خانم انتصاری گفته مسوولان زندان به او قول داده‌اند اگر دراویش را مورد آزار قرار دهد، در درخواست آزادی مشروط او تجدیدنظر خواهد شد.

یک منبع مطلع به کمپین گفته است که پیش از این نیز الهام احمدی دیگر درویش زن زندانی مورد ضرب و شتم یکی از زنان زندانی قرار گرفته است.

سپیده مرادی، الهام احمدی، شکوفه یداللهی، سیما و شیما انتصاری از زمان بازداشت تاکنون در بند جرایم پرخطر و مواد مخدر، بدون رعایت قانون تفکیک جرایم، به سر می‌برند.

پیش از این یک زندانی سابق زندان قرچک در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته بود: هیچ قانونی در زندان قرچک وجود ندارد و هیچ زندانی از حقوق اولیه خود به عنوان یک زندانی برخوردار نیست. ماموران زندان به خودشان اجازه می‌دهند به زنان زندانی فحاشی کنند و آنها را مورد تحقیر قرار دهند.

وضعیت ناگوار زندانیان در زندان زنان قرچک (ندامتگاه شهر ری) در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت دفاع ترکیه از کشته شدن ۴ سرباز ارتش در درگیری با «پ‌ک‌ک» خبر داد

عکس از آرشیو

وزارت دفاع ترکیه روز شنبه ۳۱ فروردین اعلام کرد چهار سرباز ارتش این کشور در درگیری با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌‌ک‌‌ک) در مرز با عراق کشته شدند.

به گزارش رویترز به نقل از وزارت دفاع و رسانه‌های ترکیه، یک پایگاه نظامی در منطقه کوهستانی چوکورجا در استان حکاری در طول شب گذشته هدف حمله قرار گرفت.

ارتش ترکیه نیز از کشته شدن دست کم ۲۰ تن از مهاجمان در این درگیری خبر داده است.

ترکیه حزب کارگران کردستان را یک گروه تروریستی می‌داند. دولت ایالات متحده نیز نام پ‌ک‌ک را در اکتبر ۱۹۹۷ به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اضافه کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پنس از کنگره خواست به بحران موجود در مرزهای جنوبی آمریکا پایان دهد

سخنرانی مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در جمع گروهی از کارکنان اداره گمرک و مرزبانی آمریکا در واشنگتن - ژانویه ۲۰۱۹

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که از نزدیک شاهد وضعیت اضطراری امنیت ملی و انسانی در امتداد مرزهای جنوبی کشور بوده است، از نمایندگان کنگره خواست برای پایان دادن به بحران جاری اقدام کنند.

وی در بیانیه‌ای گفت، آنطور که ماموران گمرک و مرزبانی آمریکا به من گفته‌اند، ما با یک بحران واقعی روبرو هستیم و ایرادهای موجود در قوانین مهاجرتی که کنگره آنها را برطرف نکرده موجب می‌شود این بحران ادامه یابد.

معاون پرزیدنت ترامپ در ادامه این بیانیه، که جمعه شب در وبسایت کاخ سفید منتشر شده است، تاکید کرد که این بحران شبیه هیچ چیز دیگری نیست که وی تاکنون دیده و از قانونگذاران آمریکایی خواست به آن پایان دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG